VIVE DIEU, SAINT AMOUR

DOBŘÍ A ZLÍ NA DIVOKÉM ZÁPADĚ

2. června 2008 v 14:58 | Mike |  Historie
DOBŘÍ A ZLÍ NA DIVOKÉM ZÁPADĚ
KDYSI SE AMERICKÝM ZÁPADEM POTULOVALI PODIVNÍ MUŽI. ŘÍKALO SE JIM PISTOLNÍCI.BYLI TO HBITÍ STŘELCI,KDYKOLIV PŘIPRAVENI TASIT - ŽILI A UMÍRALI ZBRANÍ. NĚKTEŘÍ Z NICH SE STALI MUŽI ZÁKONA - KONCEM 19. STOLETÍ PŘINÁŠELI NA ZÁPAD SPRAVEDLNOST.TI OSTATNÍ ZŮSTALI VĚTŠINOU JEN BEZOHLEDNÝMI BANDITY A VRAHY, JEN PÁR JICH BYLO ZVLÁŠTNÍ SMĚSICÍ DOBRA A ZLA.
TIHLE DOBŘÍ A ZLÍ MUŽI SE STALI SOUČÁSTÍ VELKÉ KAPITOLY AMERICKÝCH DĚJIN - KAPITOLY SLAVNÉ,ALE PLNÉ NÁSILÍ.
NEBEZPEČNÝ ŠVIHÁK
Divoký Bill Hickok byl elegantní chlapík.Rád nosil parádní jelenicové kalhoty nebo módní sako a vestu.Střílel z revolverů Navy Colt, které měly rukojeť vykládanou slonovinou.
Hickokův život byl plný dobrodružství. Sloužil jako scout ve službách Unie, za občanské války se z něho stal špión a ještě později bojoval s indiány.Jako muž zákona udržoval mír v Hays City a v Abilene - ve dvou dobytkářských městech Kansasu.
Bill uměl být i krutý. Vyřizoval si to se svými nepřáteli při soubojích v saloonech, a ne všechny jeho oběti byli přitom ozbrojeny. Jednou prý vystřelil tak rychle, že omylem zastřelil svého pomocníka.
Jako pistolník musel být Bill opatrný.Obvykle hrál karty otočený zády ke zdi, takže měl rozhled na celou místnost.2.srpna roku 1876 v Daedwoodu na území Dakoty tohle své pravidlo porušil a dopustil se osudné chyby.Muž jménem Jack McCall k němu zezadu přistoupil a zastřelil ho.
OD REBELA K LUPIČI
Jesse James vykrádal banky a vlaky v sedmdesátých letech minulého století.Někteří jeho obdivovatelé žili v představě, že je hrdinou, že je Robinem Hoodem Divokého západu.Jesse však chudým nikdy nedal ani halíř. Byl to prachobyčejný zločinec, nic víc.
Za války Severu proti Jihu, ještě jako mladík, jezdíval po kraji s krvežíznivými tlupami. Odtud už to byl krůček k loupežným přepadením - v patnácti letech jich měl na svědomí nejméně dvě desítky.
Jesse byl při plánování akcí svého gangu hodně obezřetný - stejně ale občas unikl jen o chlup.Když se ho muži zákona snažili chytit, vyhodili při tom do vzduchu dokonce dům jeho matky.Když na jeho gang stříleli při přepadení Northfieldu v Minnesotě rozzlobení obyvatelé městečka, unikl jen se štěstím.
Jesseho smrt byla násilná, ale ne hrdinná, jak se traduje - stal se oběti zrady.Bob Ford se rozhodl shrábnout odměnu 10 000 dolarů, kterou na jeho přítele vypsali. 3. dubna roku 1882 Jesseho navštívil. Zatímco neozbrojený bandita James narovnával vyšívaný obrázek s nápisem "Bůh požehnej našemu domu", Ford ho zbaběle zastřelil zezadu. Jessyho dům byl posléze přestěhován o dva bloky a dnes je v něm muzeum, ve kterém si můžeme prohlédnou nejen části jeho rakve, ale také kulku vyndanou z jeho plic a odlitek lebky, ukazující cestu smrtícího výstřelu. V roce 1995 uskutečnil James Starrs exhumaci ostatků Jesse Jamese a analýza DNK prokázala, že se skutečně jednalo o slavného psance.
Důkaz o tom, že by Jesse James nakradené peníze rozdával chudým, se nikdy nepodařilo najít, takže je spíše pravdou to, že nebyl ničím jiným nežli šikovným lupičem a chladnokrevným a nelítostným vrahem, který zastřelil nejméně šest lidí. Samotný James vždy tvrdil, že se pouze mstil seveřanům za to, jak finančně vykořisťují poražený Jih, mezi jeho oběťmi však byli stejnou měrou lidé z Jihu.
Bratři Fordové si svoji odměnu příliš neužili. Charlie strávil několik příštích let ve stálém strachu před pomstychtivým bratrem Frankem Jamesem a nakonec spáchal sebevraždu. Bob Ford si za svoji část odměny koupil bar v Coloradu, kde většinu času muset poslouchat urážky hostů, kteří ho nazývali špinavým zbabělcem, který odstřelil Jesse Jamese. V roce 1892 ho jeden ze zákazníků, Ed O'Kelley, zastřelil brokovnicí.
LUPIČ GENTLEMAN
Charles E.Bolton byl velmi neobvyklý zloděj.Neměl koně+ a nikdy nikoho nezastřelil. Pod přezdívkou Black Bart vyloupil v Kalifornii v letech 1875 až 1883 osmadvacet dostavníků.
Bart při přepadení nosíval brokovnici a přes hlavu měl přetažený pytel od mouky. Když se přiblížil dostavník, vystoupil vždycky z keřů a laskavě přikázal kočímu, aby shodil pancéřovou skřínku s penězi.Sebral ji a pomalu odcházel. Někdy věnoval kočímu na památku svou báseň.
Detektivové, kteří ho hledali, měli nakonec štěstí, když bart zapomněl na místě přepadení kapesník. Podle značky prádelny došli až k Boltonovi.Bart si odseděl čtyři roky a pak se po něm zem slehla.
NEJHORŠÍ ZE VŠECH
Stejně jako Jesse James byl i John Wesley Hardin synem kazatele.To z něj ale hodného chlapce neudělalo.John Wesley se chlubil, že do svých jednadvaceti let zabil čtyřicet lidí.
Jednou ho krvavě zranili při zápase v bowlingu.Jindy střelil do hotelové stěny a postřelil chlapíka na druhé straně za to, že chrápal.
Dost mužů zákona se Johna Wesleyho bálo. Nakonec ho dostihli, když zabil zástupce šerifa.Byl odsouzen na 15 let.
Když se John Wesley dostal z vězení, vypadalo to, že se změnil.Napsal knihu o svém životě a stal se právníkem. Před svou krvavou minulostí ale utéct nemohl.
19. srpna 1895 hrál kostky v texaském saloonu. Muž zákona, se kterým se předtím pohádal, potichu vešel a postavil se mu za záda. Poslední, co John Wesley spatřil v zrcadle, byla pistole, která na něj mířila.
NEJSLAVNĚJŠÍ STŘELEC
Watt Earp měl pro strach uděláno.Udržoval pořádek jako řádový muž zákona ve Wichitě v Kansasu, později se stal pomocníkem šerifa v kansaském Dodge City.Nebyl to však žádný čítankový svatoušek.
Roku 1879 přijel spolu se svými bratry do Tombstonu v Arizoně.Virgil Earp se zde stal šerifem a Watt jeho pomocníkem.Brzy se dostali do sporu s bankou Ika Clintona, který vyvrcholil snad nejznámějším pistolnickým soubojem v dějinách starého Západu.
26. října 1881 se Earpovým doneslo, že Clintonův gang si a ně brousí zuby. Spolu s přítelem Docem Hollidayem se s bandity utkali poblíž legendárního O.K.Corralu. Šerif Virgil Earp přikázal Clantonovcům, aby odhodili zbraně.Místo toho však jeden z nich namířil revolver na Waytta.Přestřelka začala.Když se zvedl dým, tři bandité leželi mrtví na ulici.Holliday a dva Wayttovi bratři byli zraněni.
Zbylí členové gangu později vážně zranili Vergila a v léčce zavraždili Morgana Earpa.Wyatt své bratry pomstil - dva bandity vystopoval a chladnokrevně zabil.
Na rozdíl od většiny pistolníků žil Watt dlouho.Choval závodní koně, byl majitelem saloonu na Aljašce a dokonce se stal rozhodčím v boxu.Legendární muž zákona Watt Earp zemřel 13. ledna 1929 klidnou smrtí.Dožil se na pistolníka pozoruhodného věku - osmdesáti let.
NEZNÁMÝ MUŽ ZÁKONA
Bill Tilghman není tak slavný jako Watt Earp.Nikdo však neudělal větší kariéru na straně zákona než on.
Bill pracoval jako šerif v Dodge City.Později, jako náměstek policejního šéfa, vyčistil od banditů nebezpečné území Oklahomy. Střílel rychle a málokdy chybil. Vždycky ale zbraň nepoužíval.
V roce 1896 chytil například lupiče Billa Doolina bez jediného výstřelu.Doolin se koupal ve veřejných lázních, Tilghman převlečený za kněze vešel dovnitř a zatkl ho.
Bill odešel do důchodu z místa šéfa policie v Oklahoma City v roce 1914.Potřebu udržovat zákon a pořádek měl ale stále v krvi a to se mu stalo osudným. V roce 1924 pomáhal udržovat zákon v Cromwellu, rušném naftařském městečku v Oklahomě. Jakýsi opilec, kterého Bill jedné noci zatknul, zničehonic vytáhl schovanou zbraň a střelil Tilghmana do prsou. A tak ani Bill Tilghman, muž, který stál celý život na straně dobra, neunikl násilnému dědictví starého Západu.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Caitlyn Caitlyn | Web | 23. července 2008 v 19:33 | Reagovat

Zajímavý blog :o)

2 havran havran | 9. října 2008 v 20:39 | Reagovat

jo,super blog,super foto indiánů a pistolníku z divokého západu !!!

3 Mike Mike | 24. října 2008 v 8:56 | Reagovat

Děkuji za pěkné komentáře

4 pa-či pa-či | 26. října 2008 v 19:07 | Reagovat

Jen připomenutí: za tečkou, nebo čárkou se dělá mezera, ale jinak to máš moc hezké. Tady je akorát zase moc obrázků, ale skoro žádný text.  Slib, že si na to dáš pozor!

5 mike mike | 6. listopadu 2008 v 21:26 | Reagovat

Slibuju že si dám pozor

6 ivana ivana | E-mail | 24. listopadu 2008 v 10:11 | Reagovat

vynikající, proč to nenapíšeš do wikipedie?

7 Pa-či Pa-či | 21. března 2010 v 19:17 | Reagovat

No, proč to nenapíšeš do Wikipedie?? A když už budeš v tom psaním, tak nezapomeň napsat taky kamarádce, která si připadá jako bez srdce.

8 Lord drsoň Lord drsoň | 4. června 2015 v 17:32 | Reagovat

Jebat! hovno stránka!
Který nečlověk dal ke konci stránky obrázky, které nemají popis!
Hnusně seřazené a vše hnusné!
Hahaha!
+Ano už jsem udělal hodně webů!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama