VIVE DIEU, SAINT AMOUR

POKLADNICE NA DOSAH RUKY

8. května 2008 v 14:23 |  Časopisy a knihy
Pokladnice nadosahruky
K největším radostem mého života vždy patřily návštěvy a poznání knih. To jest návštěvy knihkupectví či Antikvariátů.Kdykoliv jsem šel kolem obchodu, kde se prodávali knihy, vždy jsme se tam alespoň na chvíli zastavil.A vždy jsem prožíval velké vzrušení, připadal jsem si jako lovec v krajině plné dravé zvěře.Vím, asi tohle přirovnání není zrovna to pravé,ale přece ho chci použít i když jsem nemusel úlovky, které si z obchůdku odnáším připravit o život. Právě naopak, tím, že si knihu zakoupím, odnesu a začnu ji číst, probouzím ji k plnému životu.Jen samotný vstup do místnosti plné knih je pro mne úžasný zážitek.Připadám si jako v pohádce, jako ve světě fantazie a kouzel.Najednou jsou kolem mne stovky, snad tisíce knih, vydaných třeba nedávno a já mohu kteroukoliv, pokud budu chtít si ji zakoupit a odnést domů.V oněch místnostech, regálech jsou totiž shromážděny skutečné poklady lidského ducha.Samozřejmě i tady se objeví knihy, které nic neříkají.Ty o kterých můžeme říct že jsou bezcenné, ale zase na druhou stranu je v každé knize něco, co si z ní můžeme odnést, nějakým způsobem obohatit.Každá kniha má svoji vůni, své kouzlo a tajemství.V mé knihovně se setkali spousta knih od různých autorů, když jsem byl mladší řadili se v mé knihovně většinou knihy dobrodružného žánru.Potom jakmile jsem dosahoval vyššího věku, se v mé knihovně objevovali autoři jiní. Začal jsem se zajímat o kulturu Severoamerických Indiánů,začala se vršit literatura o středověku, rytířích a králi Artušovi.Poté jsem začal objevovat autory jako Sokrates,Epikuros, Homér.Dále tak velcí duchové dvacátého století T.G.Masaryk,Mahátmá Gándhí až po spisovatelé jako Hemingway, W.Scott,W.Shakespeare,Koliere,V.Hugo,K.Čapek či Umberto Eco a mnoho dalších.
Tyto velcí myslitelé se staly součástí mého života, byla a jsou to spisovatelé, kteří ne oslovují a čtu je stále znovu a znovu, protože mi přinášejí to co potřebuji, zamýšlím se nad otázkami života, světa a přírody. Oni vyjmenování autoři patří k mým oblíbeným a uznávaným a to nejsou ani zdaleka všichni, je jich mnohem víc kdo svými knihami něco říkají a v jejich knihách je kouzlo, vůně a tajemství.A každé knize nacházím určitou pravdu a někdy i sám sebe, jen se člověk musí naučit je číst.My totiž čteme pro poznání ž nejsme sami!Kniha je pro nás duší, duší člověka.Náš nejlepší přítel, knihou jsou spojeni duchové všech národů a dob. Zapamatoval jsem si jednu moudrou větu, kterou řekl náš první prezident T.G.Masaryk a to že,,Autor, který se dá přečíst jednou navždy, není ten pravý".V té větě je mnoho pravdy - dobrého autora, který vám něco svoji knihou řekne, tak že nad ní musíte přemýšlet a uvažovat, přečtete několikrát a budete se k ní stále navracet. Zatímco autora, který Vám svoji knihou nic neřekne, neosloví si přečtete jen jednou, odložíte ji a tím to pro Vás skončí, zůstane v zapomnění.Ani si vlastně nevzpomenete, že jste nějakou takovou knihu vůbec někdy četli.A když se Vás někdo potom zeptá o čem vlastně byla, nebudete schopni mu pořádně odpovědět.
Dobrý autor je s vámi připraven se dát do tichého rozhovoru v kteroukoliv denní či noční hodinu.
Trpělivě čekají třeba celá léta, než ji zase otevřete. Protože ví, že s vámi hovoří. A kniha s vámi hovoří, to mi věřte.jen musíte umět naslouchat a pochopit co vám autor chce říct.
Mívám občas cyklický sen - to je sen, který se čas od času opakuje v nějaké obměně. V tom snu bloudívám městem a v jedné uličce náhle objevím malé knihkupectví, o kterém jsem vůbec nevěděl. V regálech tam najdu knihy, které jsem nikdy neviděl a po kterých marně pátrám. Jsou to knihy moudré a tajuplné,nacházím v nich to pravé kouzlo.To kdyby jste otevřeli stránku, začne do Vás proudit neomezené množství života,nového světa a vy se ponoříte to tajuplného, neznámého textu a dozvídáte se mnoho moudrého a záhadného,dozvíte se o kouzelném ráji knih a najednou zčistajasna se sami ocitáte v tomto ráji, kde nacházíte spoustu myslitelů a dobrých lidí na každém vašem kroku.Jste obohaceni a bohatí o poznání, o poznání života a krásy.Máte pocit, jako by vám někdo vdechl život, energii a chuť že chcete něco dokázat a stejně jako autor vykřičet celému světu to vaše poznání…
Jste okouzleni a cítíte se věží, prožíváte všechny útrapy, myšlenky a city s hrdiny románů, které čtete a které máte rádi a kteří vám do života přinášejí jak útěchu, pláč či smutek, ale i radost, štěstí a myšlenky které vás povznášejí.
A chcete také psát a předávat tak poselství dalším tak aby nezaniklo! ta radost! Ale jaké zklamání vám najednou přinese probuzení…
Ten sen bývá tak živý, že jsem se už nejednou pokoušel uličku s neznámým obchůdkem s knihami nalézt, ale vždy se mi ztrácí v mlze.
Pamatujte si, že i ten chudý snad nejchudší člověk může mít svou knihovnu.Inteligent, který nekupuje knihy, není vůbec vzdělaný člověk.Naše čtení, naše vzdělání má být jako živý strom, každá větev jsou naše myšlenky, náš život, naše poznání knih a sama sebe a je jenom na nás, jak ta naše větev poroste nebo jak ji zkrátíme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik Lidí navštívilo můj blog?

Klikni, kolikátý jsi návštěvník! 100% (1121)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama