VIVE DIEU, SAINT AMOUR

ZAČÍNÁME 1.DÍL

3. dubna 2008 v 0:41 |  Jak na digitální fotografie
ZAČÍNÁME S FOTOGRAFOVÁNÍM
SVĚTLO A EXPOZICE
Množství světla dopadající na objekt se mění v závislosti na denní době, na počasí a na dalších okolnostech.Při správném osvětlení pořídíte zcela jasný snímek se všemi odstíny barev - od černé po bílou, který bude maximálně odpovídat skutečnosti. Expozice je závislá na jasu scény, tj. na tom kolik světla a po jakou dobu prochází objektivem. Pro upřesnění:vliv na ni mají i následující faktory:
CITLIVOST FILMU
Hodnota ISO určuje citlivost filmu na světlo. Čím vyšší je hodnota, tím citlivější je film. Například film s hodnotou ISO 1600 vyžaduje velmi málo světla pro dosažení správné expozice, zatímco film s hodnotou ISO 25 vyžaduje světla 64x více.
CLONA/APERTURA/
Průměr otvoru objektivu se mění otáčením clonového kroužku. Čím menší clonové číslo zvolíte/vy sami nebo váš automatický fotoaparát/, tím více světla osvítí film během expozice v daném čase.Velikost clony se dá nastavit na všech typech fotoaparátů. Stupnice clonových čísel se používá k vyjádření velikosti vstupního otvoru.Tato čísla jsou uvedena na clonovém kroužku objektivu.
Clonová čísla jsou seřazena od nejnižšího k nejvyššímu, nejběžnější jsou hodnoty 1,4;2;2,8;4;5,6;8;11;16 a 22.Pootočení clonového kroužku o jedno clonové číslo níže/např. z 8 na 5,6/ zvětší plochu vstupního otvoru na dvojnásobek a propustí tak dvojnásobné množství světla.Při posunu opačným směrem o jedno clonové číslo výše-např. z 16 na 22 - se plocha vstupního otvoru o polovinu zmenší, čímž se i zmenší množství světla, které dopadne n film při jinak stejných světelných podmínkách, na polovinu.
EXPOZIČNÍ ČAS
Expoziční čas udává dobu, po kterou je závěrka fotoaparátu otevřená.Čas závěrky si můžete zvolit, u automatických fotoaparátů se tento údaj nastaví sám. Čím delší bude doba expozice, tím více světla pronikne k filmu při dané cloně. Čas závěrky se udává v sekundách či zlomcích sekund na číselníku fotoaparátu.Mnoho fotoaparátu dnes již možnost popsaného mechanického nastavení nemá. Čas závěrky je nastavován elektronicky a jeho hodnota se zobrazuje na LCD displeji.
Běžné časy závěrky lze nastavit zpravidla na následující hodnoty od dlouhé až po krátkou:1 sekunda,1/2,1/4,1/8,1/15,1/30,1/60,1/125,1/250,1/500 a 1/1000 sekundy.Stejně jako u clonových čísel odpovídá každá změna na následující hodnotu na stupnici dvojnásobné či poloviční osvitové době filmu.
KOMBINACE CLONY A ČASU
Čím menší je nastavená hodnota clony, tím méně času je potřeba pro správnou expozici filmu.A naopak - čím delší je čas závěrky, tím méně potřebujme světla. Asi vás již napadá, že existuje mnoho různých kombinací clony a času, které nakonec vytvoří stejnou expozici.
Objektivy s malými clonovými čísly se nazývají,,světelné", protože fotografovi umožňují nastavení kratších expozičních časů.
Příklad: Clona 16 s dlouhým časem závěrky, např.1/2 s, vytvoří stejnou expozici jako menší clona 11 s kratším časem závěrky - v tomto případě ¼ s./Zde jste zdvojnásobili množství světla procházející objektivem. Čímž jste následně mohli zkrátit čas na polovinu/.
EXPOZIMETR
Množství světla potřebného v té které situaci zjišťuje expozimetr, který je součástí všech moderních fotoaparátů.Představte si expozimetr jako počítač.Zařízení změří jas scény a určí, zda nastavení vašeho fotoaparátu umožní správnou expozici. Automatické fotoaparáty nastaví bud všechny, nebo jen část údajů za vás, o čemž si povíme zase příště
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik Lidí navštívilo můj blog?

Klikni, kolikátý jsi návštěvník! 100% (1121)

Komentáře

1 martin martin | 26. srpna 2008 v 20:48 | Reagovat

slusnej clanek, jen bych chtel vedet, jakej bude rozdil kdyz se doberu stejne expozice pr. pri zmene clony a zaverku necham a potom obracene, je pri schodbych vysledcich nejaky rozdil?:)

2 Sora Sora | 20. dubna 2009 v 15:34 | Reagovat

ja hodne ráda fotim mám doma takí obrovský starí fotoaparat fotil s ním ešte moj dedko na digitálni nemám peniaze he vlastne nemám peniaze ani na film kedže tam treba kupit čierno bieli he no je to trochu starožitnost ale má len 50 rokov to neni vela  tak ho ani predat nemožem no rada fotim milujem fotografovanie

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama