VIVE DIEU, SAINT AMOUR

DANIEL BOONE

26. prosince 2007 v 14:10 | Pavel Mizera |  Indiáni Severní Ameriky
JAK TO BYLO S DANIELEM BOONEM
PŘÍBĚH MUŽE, KTERÝ SE STAL AMERICKOU LEGENDOU I VZOREM WESTERNOVÝCH HRDINŮ
Daniel Boone, známý též pod přezdívkou Kožená punčocha, se ještě za svého života stal národním hrdinou bílých Američanů.Indiáni, původní obyvatelé Severní Ameriky, však nemají důvod mít Koženou punčochu v oblibě.Zvláště kmeny čerokijů a Šavanů možná dodnes s trpkostí vzpomínají na to, jak je bledé tváře připravily o jejich loviště v Zemi zeleného rákosí - Kentucky.Tím, kdo zahájil osídlování indiánské půdy a později propůjčil své jméno k popularizaci Kentucky mezi bílými osadníky, byl
právě Daniel Boone.
Proslulý průkopník dokonale ztělesnil typ neohroženého muže s dlouhou puškou, toulajícího se v druhé polovině 18. století po nedozírných lesích východní části dnešních Spojených států. Longhunteři, woodrunneři, kentuckymani nebo, jak jsme si zvykli označovat je u nás, prostě Zálešáci bojovali s divokou přírodou a ,,zákeřnými" rudokožci a připravovali tak podmínky pro příchod a vítězství civilizace.
Legenda americké divočiny spatřila světlo světa roku 1734 v Oley, malé osadě ve východní Pensylvánii. Daniel byl v pořadí již šestým dítětem anglického přistěhovalce Squirea Boona. Od útlého dětství se jevil jako tiché, přemýšlivé, do sebe uzavřené dítě.Ve dvanácti letech dostal od otce pušku a od té doby trávil většinu svého volného času na loveckých toulkách. Zamiloval si zálesácký život a brzy zásoboval celou početnou rodinu svými úlovky.
Když mu bylo patnáct let, odstěhovali se Boonovi a jejich příbuzní do Severní Karolíny.Museli odejít, protože se neshodli se svými sousedy.Příčinou sváru bylo, jako už mnohokrát předtím a mnohokrát potom, náboženství.
V údolí řeky Yadkin, kde se Boonův klan usadil, nalezl dospívající chlapec ráj na zemi. Okolní lesy a hory byly totiž plné zvěře-jelenů, medvědů, ba i bizonů, kteří z východnějších oblastí Ameriky již vymizeli. Zvířata se nebála lidí a Daniel dokázal ulovit až pět bizonů během jediného dne. Medvědů skolil nepočítaně,mnoho stromů na pomezí tennessee, severní Karolíny a obou Virginii nese, pokud ještě nebyly poraženy, tento nápis:,,D. Boone zastřelil u tohoto stromu medvěda v roce 17.."
Roku 1755 se mladý Daniel jako dobrovolník v řadách anglické armády účastnil neblaze proslulého tažení k pevnosti Duquesne.Měl štěstí a bitvu s Francouzi a divokými syny lesů přežil. Po návratu domů se oženil. Do svých pětatřiceti let pak žil v údolí Yadkinu, spokojený s rolí živitele rozrůstající se rodiny.
V roce 1769 dorazily do severozápadní Karoliny anglické zákony.Spekulanti skoupili pozemky v nových okresech a původní osadníci přišli o půdu, kterou léta obdělávali. Mezi postižené patřili i Boonovi.
Dlouho předtím slyšel Boone o kráse a bohatství krajiny rozkládající se za západními břehy Apalačských hor. Touto zaslíbenou zemi bylo Kentucky/výraz z jazyka Iokézů, znamená ,,pole",louky"/, mezi indiány známé též jako Země zeleného rákosí či naše milovaná země. ˇÚzemí, toho času neobývané, považovali za svůj majetek dva bojovné indiánské národy. Šavani na severu a Čerokijové na jihu chránili svá loviště v Kentucky a se vší rozhodností a zle naložili s každým vetřelcem.Boone a pět jeho druhů nedbalo nebezpečí a koncem dubna 1769 se do Kentucky vdali. Pobyli zde dva roky, potýkali se se Šavany, získali spoustu kožešin a přesvědčily se, že pověsti v žádném směru nelhaly. Daniel si uvědomil, že Kentucky je pravým místem pro příští domov jeho nejbližších. Zdálo se mu, že je vyvolen, aby zemi získal pro bílé. Prohlásil.,,Jsem nástrojem v rukou Boha… jsem určen dobýt divočinu pro své bílé bratry."
První vystěhovaleckou karavanu, kterou vedl do Země zeleného rákosí, napadli divoši. Boone přišel o nejstaršího syna, ale i přes tuto bolestnou ztrátu chtěl pokračovat v cestě.Ostatní ho však přehlasovali. A tak první osadu, spíše pevnost, V Kentucky - Harrodsburg-nezaložil Boone, ale James Harrod. Stalo se to na počátku roku 1774.
1.října 1774 se u Point Pleasant odehrála velká bitva se Šavany. Indiáni prohráli a vzdali se Kentucky.Nároky Čerokijů se podařilo odkoupit v březnu následujícího roku.Na úspěšném výsledku obou akcí měl svůj podíl i Daniel Boone. Při podrobném pohledu na ranou historii bílého osídlení Kentucky zjistíme, že Kožená punčocha byl přítomen vždy tam, kde se dělo něco důležitého. Tan např. v rušném roce 1782 nacházíme Boona v bitvě u Blue Licks, v indiánském zajetí, odkud uprchl až po delší době, a při obraně vlastní osady Boonesborough.
V roce 1784 vyšla kniha pensylvánského učitele Johna Wilsona Objevení, osídlování a dnešní stav Kentucky.Kniha z Boona udělala legendu, ale zároveň mu poskytla medvědí službu.Spisek je vlastně propagačním materiálem, lákajícím do Kentucky nové osadníky.A ti se, k Boonově nelibosti, do země doslova valili.
Kožená punčocha nikdy nezbohatl, byl skvělým lovcem a stopařem, ale nevyznal se v právnických kličkách.Přišel opět o svou půdu a roku 1799 opustil Kentucky skoro stejně chudý jako před třiceti lety. Odešel za Mississippi, kam puška a pluh bílého muže ještě nepronikly.Své dny dožil mezi indiány kmene Pawnee na pozemcích, které si od nich pronajal-jaká ironie osudu! Zemřel roku 1820.
O tři roky později ožil idealizovaný duch Kožené punčochy v díle amerického romanopisce J.F. Coopera. V knize Průkopníci vystupuje starý zálesák, jehož příhody jsou velmi podobné příhodám, které prožil nebo mohl prožít jeho živý vzor-D.Boonne. Autor ostatně inspiraci nezakrývá. Aby nikdo nebyl na pochybách, dal svému hrdinovi přezdívku Kožená punčocha.Román měl obrovský úspěch a dočkal se čtyř pokračování /Poslední Mohykán, Prérie, Stopař, Lovec jelenů, mimo to se Poslední mohykán dočkal i velmi úspěšného a kvalitního filmového zpracování s výborným hereckým obsazením a nádhernou hudbou/.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolik Lidí navštívilo můj blog?

Klikni, kolikátý jsi návštěvník! 100% (1121)

Komentáře

1 Barča Barča | E-mail | 7. května 2008 v 17:59 | Reagovat

Moc se mi líbí film Poslední mohykán a moc se mi líbijou indiáni!! Mate to tu pěkný =o)

2 Eva Kulhánková Eva Kulhánková | E-mail | 12. února 2009 v 17:55 | Reagovat

Konečně jsem našla autora článku,který nekecá.Děkuji.Nemohl bysre taky napsat nějakou pravdu o Shavneyich_

Byla bych ráda.

3 Tekumtha Tekumtha | E-mail | 5. května 2010 v 23:09 | Reagovat

doporučuji vsem navstivit www.nahkohe.estranky.cz  kategorie šavani..tekumseh...jak to dopadne, kdyz krasnou zem objevili americti pristehovalci. chudak Boone, nakonec¨toho ve svem zivotopise litoval.

4 BethanyKuw BethanyKuw | E-mail | Web | 24. října 2017 v 22:48 | Reagovat

https://wheretobuyaccutaneonlineblog.jimdo.com/

5 AlysonCrr AlysonCrr | E-mail | Web | 25. října 2017 v 1:12 | Reagovat

http://www.scoop.it/t/general-information-107/p/4086297306/2017/10/07/generic-tramadol-without-prescription-overnight-buy-ultram-online

6 Avito321st Avito321st | E-mail | 28. října 2017 v 1:22 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Готовы предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам необходимы определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

как пополнить авито кошелек через киви кошелек
купить машинку для печатания денег на авито
продам кошелек лоншам авито москва
продам аккаунты авито
авито номер подтверждён в аккаунте

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama