VIVE DIEU, SAINT AMOUR

ÚVOD - HOROSKOP INDIÁNŮ

22. září 2007 v 23:57 | podle knihy Winfrieda Noé;dobové obrázky indiani.webpark.cz |  Indiánský horoskop
HOROSKOP INDIÁNŮ
Bílí muži jsou blázni, protože myslí jen hlavou," řekl jeden Indián a mínil tím, že nemyslí srdcem.Vystihl tak zásadní rozdíl v myšlení a cítění ,,bílých mužů" a Indiánů.
Matka Země, otec Nebe, pramáti Měsíc a praotec Slunce, tak prostě, laskavě a ,,familiárně" se Indiáni dívají na svět, v němž žijeme.Považují Zemi za velkou matku všech lidí, což znamená, že by se s ní mělo zacházet uctivě, srdečně a citlivě. Neboť které milující dítě by se špatně chovalo ke své matce, vykořisťovalo ji a trápilo? A tak se Indiáni snaží žít vždy v souladu s přírodou, s jejími živly a silami. Na rozdíl od ,,bílých", kteří vidí jen své ego, své bezpečí a své potřeby. Můžeme si jedině přát, abychom naše myšlení přesunuli z hlavy do srdce…
KOLOBĚH PŘÍRODY
Za základ indiánské astrologie lze považovat stále se opakující roční cyklus přírody, který vyplývá ze /zdánlivého/ oběhu Slunce kolem Země. Ostatně je tomu tak i v klasické astrologii ,,bílého muže".Tolik se obě astrologie zase neliší - až na to, o čem jsme již mluvili:Indiáni nahlíží astrologii srdcem a je pro ně úzce spojená s přírodou, ,,bílí" spíš hlavou, tedy racionálně až vědecky.
Indiánskému astrologickému zvěrokruhu se říká též kruh Země nebo kruh medicíny.Kruh Země proto, že Indiánská astrologie intenzivně pozoruje věčné proměny přírody a bere je v potaz. Navíc vidí v přírodě i mysterium/věčného/ života. Pojem kruh medicíny je, jak už tomu u Indiánů bývá, rovněž prostý a zároveň výstižný..Medicínou totiž nemyslí jen nějaký lék, který užíváme, když jsme nemocní. V přeneseném smyslu medicína znamená ,,něco, co člověka uzdraví a učiní ho dokonalým". A to samozřejmě nemusí být nějaké hořké kapky nebo pilulky. Medicína musí být i důležitý předmět /věci, které si schováme na památku, patří pera, kameny atd./, rovněž myšlenky, vize, sny a činy, jež napomáhají člověku na jeho cestě k dokonalosti. Ostatně i zvěrokruh je cennou medicínou, neboť každé z dvanácti zvířat symbolizuje jeden určitý vývojový stupeň v koloběhu přírody, popř. rytmu života, a radí, kde se člověk na své ,,velké cestě" právě nachází a na co si zvlášť musí dát pozor.
TOTEM
Totem znamená u Indiánů tolik co ,,znamení". Aby určili kvalitu /nebo kosmicky přírodní vlastnost/ něčího charakteru nebo nějakého časového úseku, přiřadili každý měsíc určitému zvířeti. Jedná se zde o zvířecí nebo rodný totem.
Z pořadí forem života - minerál, rostlina, zvíře a člověk - je zřejmé, že člověk má nejblíže k zvířeti. A vskutku lze u zvířat rozeznat způsoby chování, které zmíněnou kvalitu přírody a charakteru symbolizují. Na tomto základě vytvořili Indiáni svůj zvěrokruh.
ŽIVLY
Čtyři ,,prvotní látky", z nichž je stvořen život - oheň, vzduch, země a voda - , umožňují první a jednoduchý výklad horoskopu, neboť tyto živly lze označit za,,hrubé" hnací síly. Každý se narodil v nějakém živlu, je s ním spjat,a proto by s es ním měl žít v souladu.
Jsme-li se živly ve spojení, pak hovoří samy za sebe:
- Ohnivý živel znamená ducha /ve smyslu duchovnosti, spirituality/, tvůrčí sílu. Chtění a konání.
- Vzdušný živel znamená rozum, myšlení, zájem, pohyb a pružnost.
- Zemský živel znamená tělesnost, zaměření na cíl, stabilitu, strukturu a řád.
- Vodní živel znamená duševno, emocionalitu, oddání se, klid a schopnost vcítit se do druhého/empatii/.
KLAN ŽIVLŮ
Ke každému ze čtyř živlů patří tři zvířecí totemy:
Oheň - Sokol, Losos, Sova
Vzduch - Jelen, Havran, Vydra
Země - Bobr, Medvěd, Husa
Voda - Datel, Had a Vlk
Tyto trojice se spojují v tzv. klany.
Ohnivá znamení patří ke klanu Jestřába, vzdušná znamení ke klanu Motýla, zemská znamení ke klanu želvy a vodní znamení ke klanu Žáby. Klan je zde míněn jako rodina nebo skupina z čehož vyplývá i to, že znamení příslušející ke stejnému klanu spolu zvlášť dobře ladí.
VĚTRY
Větry znamenají čtyři světové strany, jež rozdělují zvěrokruh na čtvrtiny, takže každá strana vládne třem znamením. Větry symbolizují vědění a moudrost.
Východní, jarní větry /Sokol, Bobr a Jelen/ podporují prozíravost a spiritualitu.
Jižní, letní větry /Datel, Losos a Medvěd/ podporují vnímání a cítění.
Západní, podzimní větry /Havran, Had a Sova/ podporují úsudek a poznání.
Severní, zimní větry /Husa, Vydra a Vlk/ podporují uzdravení a obnovení.
SOKOL21.3.-19.4BERAN
BOBR20.4.-20.5.BÝK
JELEN21.5.-20.6.BLÍŽENCI
DATEL21.6.-21.7.RAK
LOSOS22.7.-21.8.LEV
MEDVĚD22.8.-21.9.PANNA
HAVRAN22.9.-22.10.VÁHY
HAD23.10.-22.11.ŠTÍR
SOVA23.11.-21.12.STŘELEC
HUSA22.12.-19.1.KOZOROH
VYDRA20.1-18.2.VODNÁŘ
VLK19.2. - 20.3.RYBY
Použitá literatura:
Indiánský Horoskop, Winried Noé; Ivo Železný 1999
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Iveta Věchtíková Iveta Věchtíková | E-mail | 30. prosince 2007 v 21:01 | Reagovat

Dobrý večer,chtěla jsem se jen zeptat,kde mám sehnat knihu indiánských horoskopů,zda něco nevíte.Jedna má známá se zajímá o kartářství a vůbec takovéto věci a shání tuto knihu.Byla bych ráda kdybyste mi mohli odepsat odpověď.Předem děkuji  Iveta Věchtíková

2 Pa-či Pa-či | 27. října 2008 v 12:56 | Reagovat

Máš to tu snad nejhezčí.  Moc hezké jsi vybral obrázky. To Ti chválím........................ Omlouvám se. Pa-či

3 ohnivá pěst ohnivá pěst | 17. dubna 2009 v 19:15 | Reagovat

Slyšel si někdy o slavných Steupech.Kteří doposud žijí sem to já náčelník Ohnivá pěst

4 NairaM NairaM | 24. března 2012 v 18:22 | Reagovat

Zdravim, ako je to s indianskym horoskopom? Nevyznam sa este, ale co znamenie KORYTNACKA, PUMA, DRACICA? Tu ich nenajdem, preco?

5 jana ondřejová jana ondřejová | 3. dubna 2012 v 19:47 | Reagovat

Je to dobre.

6 jana jana | 3. dubna 2012 v 19:55 | Reagovat

Ty jsi slovenka.

7 OLEG OLEG | 10. dubna 2012 v 8:38 | Reagovat

[6]:A ty jsi Češka.

8 Oleg Oleg | 10. dubna 2012 v 8:39 | Reagovat

:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama