VIVE DIEU, SAINT AMOUR

ROZHOVOR:TOMÁŠ ONDRÁČEK - FLY ČÁST 1

16. září 2007 v 17:41 | Mike |  Rozhovory
ROZHOVOR:
TOMÁŠ ONDRÁČEK - FLY
Tomáš Ondráček aka Fly - manager klubu Fléda a jedna z hlavních postav elektronické scény a rave.cz .
Skončí rave? Jak se žije v USA, o festivalech,TANEČNÍ HUDBĚ , koncertech, - to vše v rozhovoru s Flyem!

Jak jsi přišel ke své přezdívce ,, Fly"?
tak to bylo, když jsme s kámošama jezdívali na festivaly do Boskovic,tak tam jsme vždy ,,festivalově" žily a jednou jsme tam trávily čtyři dny a třetí den jsem byl už takovej unavenej.A tak jsem si koupil sluneční brýle. Jelikož jsme v tu dobu šli po náměstí v Boskovicích, jako že budu vypadat jako frajer.
Ale ono mi začali kámoši říkat, že v nich vypadám jako moucha!
Po nějaké době jsem se začal zajímat o taneční scénu a s kámošem jsme si říkali že já jako budu dj Fly a on Mc Henry.Ale to byla jen taková prdel. A když jsem pak začal psát svůj první článek a přispíval k nějakým debatám na netu, tak jsem si dal přezdívku Fly.
Takže když si dám brýle tak vypadám jako moucha.
Jak zaćala tvoje spoluprace se serverem rave.cz a jaká tam je tvoje úloha?
To bylo v roce 1999, jelikož už jsem nějaké tři roky se pohyboval v taneční scéně a sledoval server techno.cz, který už fungoval od roku 96, přispíval jsem do diskusních flórů.
Potom najednou vznikl server hate.techno.cz a Moravia Techno a tak jsem někdy v květnu 99 poslal na Hate report na CJ Bollanda v Pardubicích v 98! (CJ Bolland - belgický dj a producent.,pozn.aut.).
Šel jsem za Kaixem(šéfredaktor raveu) který dělal tehdy v počítačové prodejně,tak jsem tam stál s tím reportem,protože tenkrát ještě nikdo na Hyde nepsal,jen Kaix, ono se totiž moc nepsalo,ani fotky nebyli,psali se jen nějaké zajímavosti,nedělo se toho tolik jako se děje dnes. Donesl jsme mu disketu a ztvrdl jsem tam asi 2-3 hodiny. Potom jsme jeli i spolu domů a tak se z nás stali kámoši!
No a takhle jsme to nějak nakopli,že jsme byli nadšenci! A já vůbec nejsem technickej typ,na to je dobrej Kaix a to je obdivuhodná práce,úplně neuvěřitelná,to co Kaix na civilce při platu 3000 dělal, od rána do večera. Tak to už se dlouho nevidí. Když by to přetočil na peníze, tak už má v kapse 2 miliony. Takže jsem byl jedním z těch prvních zakládajících, co to nějak rozjeli. A potom někdy Kaix říkal, ať už se osamostatníme od Techna, tak jak to pojmenujeme, co ještě s tou scénou tady souvisí - techno už tady je!Tak jsme si řekli, že to bude ,,RAVE", jako odkaz na první rave párty v Anglii a vůbec jako hudební styl a tím jak to začínalo v Česku, takže vznikl Rave!
Teď si z toho děláme srandu, že jsme byli prvními akcionáři Raveu - jako já, Kaix, Lazzna a každý dal 600 Kč.(potřebná částka 1 800 za doménu na registraci.,pozn.aut.).
Přesně si to pamatuji, kdy to bylo - bylo to v době když jsem hrál na ,,Favále", dělal jsem tam studentský večírky pro studenty na vejšce - na Favále a také na Mersey.
A tam právě Kaix přišel a přímo na mně:,,Tak mi dej těch 600, ty jo! Musíme to zítra zaplatit, vono je to už volný!".
Tak jsem mu nějak z toho vstupného dal těch 600 Kč. A tak jsme teda založili server Rave.cz - a až budem vydělávat miliony, tak vždy řeknu Kaixovi že mám 1/3 podílu na zisku, že jsem dal prvních 600,.Kč, že mám akcie. Takže to byl začátek, nejdříve Hate, nadšenectví, psali jsme, založili Rave, osamostatnili jsme se a načež se nabalilo dalších plno lidí.

Taneční info weby - bez nich si dnes už asi nikdo nedokáže klubovou scénu představit. U nás zcela jasně dominuje trojice serverů techno.cz,rave.cz a clubber.cz. Průměrná návštěvnost rave.cz se pohybuje asi kolem 1700 lidí denně, často se i přehoupne přes dvě tisícovky. Obrovský zájem kluberů je o partyfotky, ty vládnou. Pak ještě party list,diskusní fora, soutěže a nejzajímavější články. Samostatnou kapitolou je zajisté RAVE CHAT./pozn.aut/.

Rave se v roce 2001 odhodlal zkusit štěstí i v papírové podobě - v září 2001 začal vydávat vlastní stejnojmenný měsíční magazín.
zajímal by mně stručný vznik časopisu ale hlavně to jak to s ním v dohledné době vypadá?
Časopis, tak to vím úplně přesně jak vznikl. Jelikož, Kaix má takové umění že se tak naivně
pro něco zapálí, takže před třemi roky na Macháči, kde byl první pobyt Raveu, kde bylo těch 6 základních členů a Kaix přednesl to, že chce dělat časopis. Proběhla asi 4 hodinová debata, ve kterém jsme mu řekli že je to úplnej nesmysl, že se zbláznil, kde na to vezmeme prachy…že je to nesmysl.
On ale řekl, že on to chce dělat, že Rave založil on a že prachy půjdou z Internetu. Že to chce prostě dělat a hotovo.Ale naprosto s tím nikdo nesouhlasil. Ale on si to prosadil, byl to trochu jeho sen. Tak jsme ho přitom nechali,všichni jsme ho půlrok kritizovali,ale pak to ustalo a nakonec se to jako vzalo, že to tu je a že se bude pro to něco dělat.
(jelikož se tento rozhovor probíhal asi před pěti lety a zpracovával se také dosti pozdě,informace o konci časáku ,,Rave", jsou už dosti zastaralé.Původně byl rozhovor připraven pro školní časopis, bohužel s nedostatku času z toho sešlo. Jakékoliv další nesrovnalosti prosím omluvte. ,pozn.aut.).
A teď - první informace, vaše médium bude první co to ví, jinak to zatím nikdo neví
Dva roky uplynuly a přiznejme si, že my to vlastně všichni děláme zadarmo, ten časák je dělaný na koleně a jen tak z nadšenectví, není to jak v Imédií. A tak jde o to že bez Internetu to fungovat nemůže, a tam se peníze pořád lily z netu a náš hlavní grafik odjíždí do Austrálie,takže to byl takovej impuls k tomu že došlo k debatě zase na Macháči(to je takový už symbolický) že se Rave zabalí!
Prostě tady ten trh není na to aby se ten časák uživil, to je nemožný. Aby uživil, to znamená aby aspoň 3 lidi měli výplatu, třeba těch 10 000. Takže na to není ani motivace, čas, síla - jako můžeme to dělat dál, dalších 5 let, že to bude vycházet, sice v tom utopíme 80 000,ale prostě to nejde. Takže první kdo to bude vědět, že časák končí - jste vy!
Jak už jsme řekl impuls k tomu byl, že grafik odjíždí ale také to že se to už stejně kouskovalo.
/oficiální vyjádření šéfredaktora Karla Ruizla: ,,Každý druhý promotér u nás dluží časopisu peníze,tak jsme si řekli dost!Platební morálka našich inzerentů je otřesná.Čest výjimkám! Časopis RAVE končí.Jsou za námi tři ročníky.Něčím snad náš časopis přispěl a někoho snad oslovil. Díky všem příznivcům, předplatitelům a inzerentům.Byly to fajn roky.Odcházíme s čistým štítem."/.
(Rozlučka s Ravem spolu se všemi jejími příznivci proběhla 8.11 2003 na párty nazvané Reset End v klubu Relax,kde jim zahráli přední brněnští djs - Kaisersoze,Jerry,Lazzna,Radan Mach….).
Zkus si vybavit nějaký hodně silný hudební zážitek?
co tě nejvíce hudebně zaujalo?
Vystoupení Massive Attack na Creamfields, úplně geniální koncert,běhal mi mráz po zádech. A oni jsou takoví mí miláčci, já je objevil pozdě - v roce 99, kdy byl boom s Mezzaninou(Massive Attack jsou společně s Underworld a Leftfield největším symbolem taneční hudby 90 let. V roce 1991 debutovali úspěšným albem Bluelines, který definoval nový styl - trip-hop, následoval Protection(94), spolu s tímto albem nastal posun zvuku skupiny směrem k ambientním plochám, to vše vyvrcholilo právě mezzaninou z roku 98.).
Tak jsem si je zamiloval, žil jsem tím hodně velkou dobu, takže jsem si říkal že mně nemůžou ničím překvapit, že to bude pohoda. Ale zažil jsem neuvěřitelný koncert, jestli znáte Massive Attack? -chill out, down tempo, pohodová hudba. Koncert byl působívej, ale hlavně ta obrazovka za nima, žádný megagrafický úlety,ale prostě čistý text, kde jela statistika v reálném čase - kolik utratí stát za zbrojení ve státě, kolik stojí raketa, kolik se pokácelo stromů apod., a oni to vůbec neříkali do mikrofonu a právě ve spojení s touto hudbou čteš takový informace!
Prostě žádný megaprojekce, jednoduše čistej text, kterej tě dostal, úplně rozsekal.Byl to hodně zajímavej koncert.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vyzvánění Vyzvánění | Web | 30. května 2014 v 21:51 | Reagovat

Super. Dekuji. \m/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama