VIVE DIEU, SAINT AMOUR

RETRO - FILM KRÁL RYBÁŘ

25. září 2007 v 23:09 |  Filmy
RETRO
KRÁL RYBÁŘ
V 7.15 vstoupil do restaurace v manhattanské East Side muž a jak mu dnes ráno poradil rozhlasový moderátor Jack Lucas, pojal rozhodnutí - my nebo oni: zastřelí sedm lidí a nakonec sám sebe."
Jack strne a jen drobné záškuby kolem očí prozrazují, že plně pochopil slova televizního hlasatele. Právě přišel o všechno. O duševní klid i o kariéru. A Bůh ví, že ta byla arogantnímu cynikovi nade vše. Sebevědomý, sobecký Jack Lucas dnes radil, vysmíval se urážel své posluchače naposledy.
O tři roky později už z Jacka zbývá jen troska, zmítána depresemi a sebevražednými náladami, bez síly a chuti do života.Vegetuje u přítelkyně Anne, utápí se v alkoholu a občas jí pomáhá vést videopůjčovnu.
Brilantní herecké sólo Jeffa Bridgese se ovšem v tomto okamžiku mění v nepopsatelné okouzlující duet, protože na samém dně společnosti, na prahu sebezničení potkává Jack dojemnou zranitelnou postavičku, podivínského tuláka Parryho.Dětský nevinný pohled v modrých očích, bláznivé litanie, v ruce štít a na hlavě čepičku pošitou lesklými plíšky. Robin Williams předvádí v roli bývalého profesora historie Parryho svůj životní výkon. Bere Jacka k sobě domů, do kotelny, a trpělivě mu vysvětluje své poslání - je rytířem na zvláštní křížové výpravě, na výpravě za svatým grálem. Řekli mu to malí. Tlustí, vznášející se lidé. Byli jako víly. Řekli mu také, kde může grál najít a Jacka seslal Bůh, aby mu přispěl ku pomoci.
Lucas se chytá za hlavu a myslí si, že Parry je prostě blázen. Nejraději by ho už nikdy neviděl, ale pak se dozví, jak se stal z úspěšného profesora pomatený snílek - jednoho večera navštívil se svou milovanou ženou restauraci v manhattanské East Side. Vtom vstoupil muž…
Jack ví, že musí odčinit vinu a proti své vůli začíná Paromu pomáhat..Mezi oběma tak rozdílnými lidmi se rodí zvláštní přátelství - bláznivé nápady jednoho se střetávají s laskavým i nelaskavým pochopením druhého., Parryho touha s Jackovým pocitem dluhu.
Nešťastný Parry, tak čistý a bezprostřední ve vztahu k životu, touží /kromě svatého grálu/ jen po dívce svých snů, po ostýchavé a nešikovné Lydii.Jeho nesmělé zbožňování /které se činorodý Jack pokouší proměnit ve skutek/ kulminuje v překrásné poetické scéně, ve které přes 1000 statistů tančí na newyorském Central Station valčík. Tato sekvence vznikla vlastně z nápadu, pro Terryho Williama typického: ,,Řekl jsem si, že by to byla přece legrace, kdyby všichni tančili valčík. Byl to vtip! Ale ten nápad se všem zalíbil a proto jsme ho natočili." Romantický a tragikomický tón provází celý film. Král rybář není totiž jen obyčejným příběhem o přátelství, nejpřesněji bych ho snad mohl charakterizovat jako groteskní moderní bajku, dojemnou, pošetilou i smutnou, plnou humoru a fantazie.
Král rybář je také prvním filmem, který si Terry Gilliam nenapsal sám. Bývalý člen legendárního seskupení Monty Python, tvůrce kultovního filmu Brazil se pro scénáristický debut Richarda LaGraveneseho nadchnul do té míry, že pojal na hollywoodské poměry neobvyklé rozhodnutí - scénárista se denně účastnil natáčení, protože Gilliam měl podle vlastních slov hrozný strach, že ten překrásný příběh zničí.
Pro Tristan byl tehdy Král Rybář malým zázrakem. S mírně nadprůměrnými náklady vznikl mistrovský film s Oscarovými předpoklady.
Kromě režie, výborné kamery a znamenité hudby jsou ale největší hodnotou filmu již zmíněné herecké výkony. Těžko říct, kdo je lepší - zda Robin Williams - prchající před hrůznou vidinou Rudého rytíře, v dětském pyžamku dirigující sbor pacientů v blázinci, objímající dřevěnou loutku či nesměle dobývající Lydii - anebo Jeff Bridges, jehož postava se pohybuje od blazeovaného, sebejistého sobce přes tragickou oběť pocitu viny a alkoholu až ke znovu živému, citlivému muži, který poprvé dokáže říct své přítelkyni, že ji má rád.
,,Když byl Král rybář ještě chlapcem," vypráví Parry mlčícímu Jackovi, ,, žil v lese a měl vidiny. Zjevila se mu hořící koule a v ní svatý grál. Když ho chtěl chlapec vytáhnout, grál zmizel a on si popálil prsty, protože sahal do ohně. Potom už jen živořil, nemocný a osamocený. Jednoho dne přišel do jeho zámku blázen, docela obyčejný šašek, a dal mu napít vody. Byla to voda ze svatého grálu a král se uzdravil…"
Stal se zázrak. I Parry dostal nakonec svůj svatý grál.
THE FISHER KING; USA 1991, 137 MIN., REŽIE:TERRY GILLIAM
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

KTERÝ Z HLAVNÍCH PŘEDSTAVITELŮ KRÁLE RYBÁŘE BYSTE VYBRALI JAKO NEJLEPŠÍHO HERCE

JEFF BRIDGES 37.5% (6)
ROBIN WILLIAMS 62.5% (10)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama