VIVE DIEU, SAINT AMOUR

POUTNÍCI

16. září 2007 v 0:11 |  Próza

POUTNÍCI
Slunce vyšlo nad hustě zelenými mraky a slibuje nám pěkný den. Kam naše kroky budou směrovat? Kudy povede naše cesta? Přece tam kde se rozprostírá okraj Aghanských lesů, Vlčího kopce to i místo posledního zbytku divočiny. Stoupáme rosou umytou trávou do vysokého kopce, po kamnech otlučených a ošlapaných nohama poutníků a podobných jiných bláznů.
U pastýřky nás zastihlo slunce. Prosvítá mezi vysokými statnými stromy, a prodírá se až sem na zem a na nedaleké zřícenině lamberk obdivujeme okolní krajinu ale i její zbytky věží a hradeb. A v údivu se prodíráme zbytkem sklepení, které na nás dýchalo svojí tmavostí, hloubkou a strašidelností. Hrůza i vzrušení. Ale není krásné, bát se?!
Ale pozor, dostáváme se do pomyslné zvířecí tlamy několik metrů pod hradem - vysoké čnící se skály nad divokou a nezkrotnou říčkou. Skály které uchvacují, ale přitom vraždící. Skály smrti. Tři statní obři se tyčí jako stráž této prapodivné pohádkové divočiny. Samotní bohové přírody. Na jejich úpatí i bor si uvědomuje jak je proti nim bezvýznamný. Zpáteční cestu volíme podél hradu, abychom ho mohli obdivovat i z druhé strany a vžít se tak do těžké role statečných dobyvatelů. Procházíme pomalu kolem děravé, ztrouchnivělé skály a vracíme se zpátky do té pomyslné zákeřné civilizace, která nám zase oživí naši rodnou řeč.
Zalíbilo se nám setkání s přírodou? Kdo se vrací nadšený, bude podnikat nové a nové výpravy do lesního království. Vrátí se tam zpět, až mu bude veselo nebo smutno, aby tu pookřála ta jeho křehká lidská dušička. Dušička v těle dítěte - mladíka - starce.
…. Smysl života většiny Evropanů: nechápati život, znehodnocovati život a míti se přitom dobře. Svědomí světa. Přihlížejí na tomto světě mnoha krutostem, zčásti nad nimi publicisticky hlasitě rozhořčují, zčásti je zamlčují, jen mlčky schvalují.
Člověk je si vždycky spíš více vědomý svých individuálních útrap, než své surovosti vůči těm druhým.
Josef Čapek ( Psáno do mraků - soubor poznámek zamyšlení a nápadů z let 1936 - 1939)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zutž zutž | 28. listopadu 2008 v 17:00 | Reagovat

blbosti

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama