VIVE DIEU, SAINT AMOUR

NEJKRÁSNĚJŠÍ OBRAZ

4. srpna 2007 v 2:39 | Mike |  Próza

Nejkrásnější obraz

Nejkrásnější obraz nevisí v žádné proslulé galerii světového formátu. Neuvidíte ho ani v žádné sběratelské sbírce. Leží totiž na půdě starého domu, zabalený v novinách a ponořen do pytle od brambor, zasypaný prachem. Je to dílo stvořené Mistrem, osobou která se pohybovala na hranici geniality a šílenství. Vytvářel obraz po několik desetiletí. Každý tah pečlivě zvažoval, každou barvu a stín bedlivě promýšlel. Věnoval tomu obrazu sám sebe, celou svou duši. Své srdce, svůj čas a svůj život. Osoby a motivy hledal po celém světě. Každá nová událost, byl nový tah štětce. Každý nový den. Každý nový člověk. Mistr vnesl do obrazu i každé lidské utrpení a štěstí.
Nekrásnější obraz jsem objevil jen náhodou. Dlouho jen tak ležel, postrádal smysl pro všechno. Ale jednou jsem vzal provaz upletený z lýka a šel to ukončit. Na půdu. Ležel tam ten obraz. Mistr ho však nedomaloval. Nikdy ho nedokončil. Dlouho jsem si ho prohlížel, každou jeho stranu, každý jeho tah, obrys a barvu. Ten obraz mně velice přitahoval. Začal jsem o něm přemýšlet. Přemýšlel jsem o nedokončeném obrazu. Začal jsem v jednotlivých tazích poznávat části svého života. Bylo zde vše. Narození, smích, pokrok, pláč, smutek, zlost, láska, nenávist i utrpení. Hledal jsem Mistra, volal jsem jej. Ticho. Až po chvíli jsem ho našel v rohu půdy, byl starý a porostlý pavučinou, zakrytý prachem. Slábnul a pomalu umíral.
Pokud jsem šel naplno a pral jsem se ze životem, Mistr maloval. Ale poslední dobou už nebylo co malovat, Mistr dlouho čekal - nakonec usnul. Až já ho dokázal probudit z hlubokého spánku. Teprve Ted jsem viděl věci, které jsem již dávno zapomněl. Byly tu namalovány. Nalezl jsem zde své ideály dávno pohřbené v čase. A tak dnes píši, zatímco Mistr maluje. Věřím, že jednou bude obraz zdobit tu nejslavnější galerii na zemi.
… Občas je dobré se zastavit a zhodnotit svůj dosavadní život, jestli je skutečně takový jak jsme si ho představovali. Jestli jsme nezapomněli na své ideály a sny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik Lidí navštívilo můj blog?

Klikni, kolikátý jsi návštěvník! 100% (1106)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama