VIVE DIEU, SAINT AMOUR

KRAFTWERK

6. srpna 2007 v 22:03 | Mike |  Hudba
ROBOTI ANEB KRAFTWERK
Vše začalo přímo klasicky,a to setkáním a následným spřátelením se dvou studentů dusseldorfské konzervatoře Ralfa Huntera a Floriana Schneidera. Seznámení proběhlo roku 1968 a nedlouho po něm oba avantgardně naladění nadšenci založili skupinu Organisation. Tu však už po vydání prvního alba Tone Float společeně opustili. Jako náhradu si založili seskupení nové, tentokráte již s tím pravým průmyslově-technickým názvem Kraftwerk/elektrárna/.
Stejně technicky zní i jejich hudba, které se někdy říká pláč robotů. Její zásady jsou jednoduchost místo nekombinovanosti, rafinovanosti místo bombastičnosti. Až do poloviny 70. let prošla skupina řadou personálních změn. Na nějaký čas dokonce odešel i Ralf, ale v roce 1975 se složení kapely ustálilo na čtverici, kterou každý vnímá jako Kraftwerk. Což znamená Florian Schneider, Ralf Hunter, Karl Bartos a Wolfgang Flur. Zde je pak nutné zmínit i textaře a výtvarníka Emila Schulta spolupracujícího s kapelou na obalech alb a vizuální stránce koncertů již od dob jejího vzniku. Právě Emil má lví podíl na chladně robotí, přesto jakoby ironicky futuristické naivní image kapely. Ale zpátky do roku sedmdesát.
Divoké personální přesuny nebyly pro Krafwerk žádnou překážkou v pokládání základních kamenů elektroniky. Už v roce 1970 totiž vychází eponymní Kraftwerk album, z něhož je skladba Ruckzuck vybrána pro znělku magazínu stanice ZDF. Následují desky Kraftwerk2, Ralf Florian a konečně i Autobahn, která rok po svém vydání obsadila přední příčky britské i americké hitparády. Dalším mezníkem je pro skupinu založení vlastního labelu Kling Klang a samozřejmě albové lahůdky v podobě Radioaktivitat, Trans Europa Express, Die Mansch Mascone a Computerwelt.
Posledně jmenovaná deska je pak pomyslnou tečkou za nejaktivnějším a nejrevolučnějším obdobím skupiny. Právě v něm byl vytvořen odkaz pozdějším novoromantikům, německé nové vlně i prvním čistě elektronickým pionýrům. Dokladem budiž rok 1982, kdy se v té době čtyři roky stará skladba Das Model drží 3 týdny v německé Top ten a anglická The Model verze /alba včetně textů mají své anglické podoby/ zase v hitparádě britské. Přes tento aktuální úspěch zvolnuje kapela velmi výrazně tempo. Další rok proběhl pouze ve znamení singlu Tour de France, jež měl být předzvěstí nového alba Techno Pop. To nakonec nikdy oficiálně nevyšlo. Téhož roku je však skladba Trans Europe Express vysamplována Afrikou Bambaatou na jeho legendární singl Planet Rock.
Namísto slibovaného Techno Popu vychází o něco později album Electric Café, po definitivním odchodu Karla Bartose i Wolfgang Flura pak doplněné na dlouhou dobu posledním počinem Mix /1991/ - kolekcí vybraných starších skladeb v novém hávu. Zbytek devadesátých let věnuje kapela převážně koncertování, přičemž na podzim roku 1991 má i české publikum poprvé možnost poznat pány roboty osobně.
Koncerty /včetně světového turné v roce 1998/ ani častá ujištění skupiny, že ve svém Kling Klang studiu neustále pracují na novém materiálu, však nekonečné čekání na konkrétní počin fanouškům příliš neusnadnili. Dalším vydaným dílkem je tak až EXPO 2000, který funguje jako jingle ke stejnojmenné výstavě. Týž rok se pak objevuje ještě digitálně remasterované vydání Tour de France následované všelijakými remixy EXPA2000. Snad ne pro utlumení výkřiků, že 400 000DM je za nikterak revoluční jingle trochu moc. Po kratší odmlce vyšla v roce 2003 další verze singlu Tour de France, aby uvedla následující desku Tour de France Soundtracks. A přestože nejnovější desky nejspíše hudební historií nikterak nezamíchá, budme rádi, že tu jsou. Robotí pláč zní totiž krásně i jako soundtrack k cyklistické soutěži.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik Lidí navštívilo můj blog?

Klikni, kolikátý jsi návštěvník! 100% (1103)

Komentáře

1 Nikča Nikča | Web | 22. srpna 2008 v 10:22 | Reagovat

Kraftwerk,aneb přezdívaní jako roboti :)

2 Roboter Roboter | 6. ledna 2009 v 18:22 | Reagovat

Ralf HÜTTER a ne Hunter... kde jsme proboha...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama