VIVE DIEU, SAINT AMOUR

DEPEPE MODE ANEB DAVE GAHAN

9. srpna 2007 v 0:30 | Mike |  Hudba
DEPECHE MODE ANEB DAVE GAHAN
Je léto 1990 a Depeche Mode jsou uprostřed úspěšného turné ke svému patrně vůbec nejlepšímu albu Violator. Souhrnný prodej všech desek skupiny se odhaduje přibližně na čtyřicet milionů. David Gahan je v životní formě na vrcholu popularity. Adorují ho miliony fanoušků. Neexistuje nic, co by bránilo tomu, aby se Depeche Mode nadobro zapsali do historie moderní pop music jako jeden z největších fenoménů své doby. Nikdo si však nevšímá, že jejich frontmana stále více sužuje přesvědčení, že i přes svoji gloriolu jsou Depeche Mode širším publikem vnímáni stále jen jako ta podivínská synci-popová kapela z Británie. To jej nakonec dožene k teatrálnímu a vypjatému gestu-pokusu ze sebe vytvořit dokonalou rockovou ikonu, přímo ztělesnění rocknrollového životního stylu. Tehdy si opatří okázalé tetování a poprvé, napřed jen,,rekreačně" vyzkouší heroin. ,,Tenkrát jsem si uvědomil, že už neexistují žádné opravdové rockové hvězdy. Že už tu není nikdo, kdo by byl ochotný jít až za tu nejzazší mez. Jedna věc je zpívat písničky, ale druhá věc je podle toho i žít. A tak jsem stvořil monstrum." Vzpomíná Dave na zlomový okamžik svého života. ,,Udělal jsem totiž tu velkou chybu, že jsem si myslel, že ,,myslet to vážně" znamená zavléct sám sebe do toho nejhoršího pekla."
To, co začalo jako víkendový drogový úlet, se velmi rychle vystupňovalo když Dave opustil svoji první ženu Joanne a odstěhoval se do Los Angeles za Theresou Conway - tetovanou hudební publicistkou, která spolupracovala s Depeche Mode ve Spojených státech a která se v roce 1992 stává paní Gahanovou č. 2. Aniž by si to kdokoliv uvědomil či připustil, Dave se velmi rychle propadá ve spirále závislosti na heroinu. Jeho životní prostor se postupně scvrkává na vlastní dům v L.A, neustále zaplněný bandou jiných fetáků a hotel Sunset Maquis. Toto místo, oblíbené dějiště¨Daveových drogových dýchánků, je obzvlášť pamětihodné. V dubnu 1994 jsou Depeche Mode s Devitional Tour v Chile. Tady Gahana dostihne zpráva, že si Kurt Cobain ustřelil hlavu. ,,Moje první reakce byla vztek. Byl jsem nasraný, protože mi to připadalo, jako by mi Kurt ukradl můj vlastní nápad. Takhle v hajzlu jsem ve skutečnosti byl," vzpomíná Gahan. Sám si však začíná uvědomovat zhoršující se stav věcí a poprvé nastupuje na odvykací kůru, trvající šest týdnů. Když se vrací, opouští ho Theresa, která ač sama v minulosti heroin zkusila, je už unavená tím, že svého manžela v poslední době neustále nachází totálně sjetého na podlaze. ,, Theresa mě opustila, přátelé byli dávno fuč a já jsem byl obklopený hromadou fetáků. A věděl jsem úplně jasně, o co tady jde. Já jsem měl peníze a drogy a ti lidi se mě drželi jako klíšťata."
Z dalšího Detoxu se Dave vrací v srpnu 1995, svůj dům však nalézá komplet ,,vybílený". Televize, nahrávací studio, dva Halleye, dokonce i příbory, všechno je pryč. Zloději mu navíc jako ,,pozdrav" resetují kód bezpečnostního systému, díky čemuž si Dave uvědomuje, že jde o pomstu jeho fetáckých ,,kamarádů!, kterým nebyly jeho snahy o seknutí s drogami po chuti. Nikdo jiný totiž číselnou kombinaci k alarmu neznal.
,,Připadal jsem si jako postava z nějakého zasraného kriminálního seriálu z L.A.Říkal jsem si-možná že se tu beze mě bude všem líp." Z domu odjíždí do Sunset Maquis. Napřed volá matce do Basildonu, aby ji oznámil, že se právě vrátil z dalšího detoxu. Pak se odhodlá k nejdramatičtějšímu uměleckému manifestu své kariéry - v hotelové koupelně si žiletkou přeřeže zápěstí. Později přiznává že počítal s tím, že jej nakonec někdo najde a podle záznamu na lince 911 to byl prý dokonce on sám, kdo přivolal pomoc. Když lékař ambulance vidí, komu jede zachraňovat život, jeho slova jsou:,,Ty jeden zatracenej pitomče, to jsi zase ty?"
Následuje řada neúspěšných odvykacích pokusů a vážnějších i méně vážných předávkování heroinem, díky kterým modla všech fanoušků Depeche Mode dostává mezi zaměstnanci losangeleské záchranky familiérní přezdívku The Cat/v americkém slangu má několik významů od hudebníka až po děvku/. K nejvážnějšímu incidentu dochází 28.května 1996. V hotelu Sunset Maquis se Dave po požití nekvalitního speedbalu /kombinace kokainu a heroinu/ od dealera z ulice na dvě minuty ocitá ve stavu klinické smrti. Na poslední chvíli je sice zachráněn, ale policie, která do hotelu doráží společně se záchrankou, v pokoji nalézá větší množství drog, a tak místní šerif Davea z nemocnice deportuje rovnou do vězení. Napřed musí zaplatit kauci ve výši deseti tisíc dolarů a následně je mu soudem uloženo devítiměsíční protidrogové léčení. Tentokrát už naštěstí úspěšné.
Od té doby prý Dave Gahan na drogy nešáhl. ,,Je to všechno tak opravdové, jak Renton zajíždí do koberce a Matka Představená ho vytáhne za nohy na ulici. Sám jsem to několikrát zažil a to z obou stran tohoto příběhu," přirovnává Dave svoji tehdejší realitu ke známé scéně z Trainspottingu. ,,To je prostě život fetáků. Když kolem vás umírají lidi, jednoduše se jich koukáte zbavit. Jakékoliv vaše city jsou totiž úplně v hajzlu."
,,Vlastně to bylo dvakrát, co jsem si myslel, že je Dave po smrti," říká Sahanův kolega z Depeche Mode, Martin Gore.,,Když vám někdo volá a je to váš manažer nebo kdokoliv jiný kdo říká ,,musím s tebou mluvit o Danovi, stalo něco vážně zlého," automaticky se vám vybaví, jasně, a je to tady. Ale vzhledem k tomu všemu, dvakrát nebylo zase tak moc." Andy Fletcher to vidí stejně:Podle zákonů logiky měl být dnes Dave po smrti. Absolutně mi není jasné, jak to jeho tělo všechno vůbec zvládalo." Čekali byste od kolegů ze skupiny větší účast? Pravdou je, že Sahanova závislost na heroinu vztahy v Depeche Mode velmi ochladila. Až do roku 1991, kdy se Dave odstěhoval do Los Angeles, to totiž stále byli ti čtyři hoši z Essexu, z nichž žádný neměl s tvrdými drogami přímou zkušenost. Osobně proč myslíte, že se v polovině devadesátých let trhl Alan Wilder? ,,Alan Danovi všechny ty excesy prostě nedokázal odpustit," říká Gore.
,,Ale musím přiznat, že když jsem poprvé slyšel v rádiu, že Dave skoro umřel na předávkování a teď je ve vězení, říkal jsem si i já-tohle nemá smysl, zabalme to. Dnes jsem ale rád, že jsme mu dali ještě jednu šanci, i když nás už tolikrát zklamal.On se z toho totiž nakonec opravdu dostal." Gahan však o ,,péči" svých kolegů nemluví právě bez hořkosti. ,,Myslím, že mnohem víc než můj život je tehdy zajímal osud Depeche Mode. Na druhou stranu je fakt, že asi vlastně vůbec netušili, jak na tom ve skutečnosti jsem. Vídali jsme se málo a já jsem dělal co jsem mohl, abych je oklamal," připouští Gahan. Pořád jsem ale trochu naštvaný, obzvlášť na Marta. Volal mi těsně předtím než jsem šel do Exodu/odvykací centrum/, křičel na mě a byl dost sprostý. Telefon jsem zavěsil v slzách, protože mi došlo:,,Kurva, oni na mě úplně kašlou, jde jim jenom o to, že když umřu, nebudou žádní Depeche Mode. Zasraní sobci."
V rámci Depeche Mode se Dave pokoušel autorsky prosadit jen jednou, když během nahrávání Ultra Martinovi přehrál svoji písničku The Ocean song. ,,Martin sice říkal, že se mu líbí, ale později mi vysvětloval, že by nezapadala do konceptu desky. Tak jsem se zase stáhnul. Vlastně to ale ani nevadilo, protože se to ve mně začínalo nabalovat jako sněhová koule," říká dave. Možnost natočit celou kolekci vlastních písní ho prý poprvé napadla už během posledního pobytu v odvykacím centru.
Seriozněji se tím však začal zabývat až na turné The Singles 86-98.,,Cítil jsem potřebu upustit ventil," říká Dave.Měl několik nápadů na vlastní písničky, ale scházel mu partner ke komponování. Nakonec mu starý kamarád z Los Angeles doporučil kytaristu Knoxe Chandlera. Dave:,, Knox mi dal sebedůvěru vyzkoušet trochu jiný věci, než jaké jsem dělal s Depeche Mode, třeba pracovat jinak se svým hlasem. Zkrátka, pomohl mi oprostit se od zavedených pravidel." V New Yorku společně nahráli deset písniček, které jsou-vyjma první singlovky Dirty Sticky Floor, trochu připomínající Depeche Mode v období Songs Of Faith and Devotion - většinou velmi tiché, téměř až ambientní. Zásluhu na tom nejspíš má i producent alba Ken Thomas.V písničkách na Paper Monster je však celkem zřetelně slyšet i vliv skladatelského rukopisu Martina Goera, kterým je Dave za ta léta pochopitelně profesionálně deformovaný.,,Zjistil jsem že mám velkou školu od jednoho z největších skladatelů naší doby-kterým je samozřejmě Martin," říká Dave.,,Na Paper Monster ale najdete i jiné vlivy, třeba hudby, na které jsem vyrostl, jako T.Rex, David Bowie nebo Slade."
Název sólového alba má původ v Daveově dětství.paper Monster jsou fiktivní strašáci, kteří na malého Davea číhali ve skříni nebo pod postelí.,,Myslím, že nejtěžší věcí na světě je čelit vlastnímu strachu," říká Dave.,,Celou dobu ve mně rostli takoví papíroví strašáci a ž když jsem se jim postavil,zjistil jsem, že to byl jen symbolický list papíru, co mě zastavovalo.Pak jsem je dokázal roztrhat nebo jimi prorvat a dostat se skrz.Z tohoto pocitu vzešla většina desky,"říká Dave a je zřejmé, že i zde je spojitost mezi jeho dnešním stavem a věcmi, kterými prošel před sedmi lety. Fanoušci Depeche Mode byli prý celí už žhaví a řada z nich Davea během natáčení podporovala maily, ve kterých psali, že už se výsledku nahrávaní nemůžou dočkat.Nicméně lidé, kterým Dave své album pustil byli poměrně překvapení.,,Myslím, že hodně lidí čekalo, že udělám něco temného a ujetého, že budu nahrávat s nějakou metalovou kapelou z LA. Něco z toho ve mně sice rozhodně je, ale s deskou dopadlo jinak. A mám z Paper Monster výborný pocit, jaký jsem neměl snad od alba Violator, u kterého jsem cítil,že to vyvíjí někam, kam bych to sám nikdy nečekal a kde se mi to ale přitom hodně líbí," říká Dave. Inu, jasně, že do světa nevypustí vlastní desku se slovy, že je k zblití.Ostatně, Paper Monster je vážně až nečekaně dobré album, s takovou velmi příjemnou noční atmosférou, a jen tak mimochodem, obě sólové desky kolegy Gorea předstihuje o pořádný kus.Na druhou stranu, vzhledem k tomu všemu, čím Dave v minulosti prošel,není kvalitativní úroveň jeho sólové prvotiny tím nejdůležitějším.Podstatu věci totiž v jednom svém dřívějším výroku skvěle vystihl Daveův kolega Martin: ,,Léčebny, vězení, smrt.tím vším Dave prošel a pořád zpívá!Je to zázrak, chvalte Pána!Halehuja!"
DAVE GAHAN - PROFIL
Narozen 9. května 1962 v Eppingu, hrabství Essex. V dětství se mu dostalo silné náboženské výchovy, jelikož jeho matka byla aktivní v Armádě spásy. Když bylo Danovi pět, rodinu opustil otec a už nikdy o sobě nedal vědět. V pubertě byl Dave pěkný spratek - do věku čtrnácti let stanul třikrát před soudem pro mladistvé za vykrádání aut, vandalismus a graffiti. V roce 1978 odešel ze školy, načež během šesti měsíců vystřídal téměř dvacet různých zaměstnání od stavebního dělníka přes skladníka v supermarketu až po prodavače nealkoholických nápojů.
O rok později nastoupil na Souther Art College studovat okenní design, doufaje, že se uplatní v módním průmyslu. V roce 1981 dostal od kamaráda Vince Clarka nabídku, aby zpíval ve skupině Composition of Sound,, kterou Clarke založil společně s Martinem Gorem a Andrew Fletcherem. Z ní později vznikají Depeche Mode, pojmenovaní podle francouzského módního časopisu. Gahan je potřetí ženatý, s první ženou Joanne má syna Jacka, se třetí ženou Jennifer dceru Stellu Rose. Fandí fotbalovému klubu Chelsea, jeho nejoblíbenější film je Pulp Fiction a nejoblíbenější skladba je Free Days od Janes Addiction.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolik Lidí navštívilo můj blog?

Klikni, kolikátý jsi návštěvník! 100% (1103)

Komentáře

1 Tatranka Tatranka | Web | 9. srpna 2007 v 0:33 | Reagovat

ahoj na mé stránce je soutěž o skvělé ceny, vyhrává každý, zůčastni se :)

2 Nikča Nikča | Web | 22. srpna 2008 v 10:23 | Reagovat

Depeche Mode prostě miluju.

3 mayushenka mayushenka | 11. září 2008 v 18:12 | Reagovat

noooo 4ewr depeche mode...zbožňuju je

4 Marthina Marthina | 15. listopadu 2009 v 14:58 | Reagovat

Je to super, že jsem si konečně mohla něco přečíst o Daevovi a jeho  drogovým období a tak nějak do hloubky a né je tak okrajově.Je to skvělý číst něco,co sám Dave říká, jak se cítíl a pod.něco o jeho desce...Absolutně mi není jasné, jak to jeho tělo všechno vůbec zvládalo." ta věta...taky se dívím,jak to všechno mohl přežít ,ale přežil a to je dobře...Zpívá dál a to jde...Jinak bychom ztratili(my skalní fanoušci) dá se říct Boha...Udržuje mě při životě,tak to cítím...

5 chimeera chimeera | 15. června 2010 v 19:50 | Reagovat

I <3 Depeche Mode

6 eva eva | 30. listopadu 2014 v 14:47 | Reagovat

My je taky milujem a David je chlap krásný jak sen!

7 eva eva | 30. listopadu 2014 v 14:59 | Reagovat

Nikdy nezapomenu,jak partička sexy kluků vtrhla do hudebního světa, po podiu pobíhal jejich okouzlující,uhrančivý zpěvák......ach a jejich hudba zněla jak z jiných galaxií... Kapela je fenoménem a už navždy se zapsala do hudebních dějin! Už nikdy nezapomenu jejich tváře a na to, co nám dali.........

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama