VIVE DIEU, SAINT AMOUR

BACK TO MINE

13. srpna 2007 v 10:44 | Mike |  Hudba
BACK TO MINE
CESTA DO HLUBIN MUZIKANTSKÉ DUŠE - TAK NĚJAK BYCHOM MOHLI PARAFRÁZOVAT NÁZEV KOMPILACIBACK TO MINE, KTERÉ POD SVOU HLAVIČKOU VYDÁVÁ - DMC - DANCE MUSIC COMMUNITY. TATO SPOLEČNOST LETOS JIŽ PO JEDENÁCTÉ VYZVALA ZNÁMÉHO DJE ČI MUZIKANTA, ABY PROZRADIL, KUDY VEDE CESTA DO JEHO,,HUDEBNÍHO JÁ". JE NA ČASE, ABYCHOM SI TUHLE VELMI ZAJÍMAVOU HUDEBNÍ ŘADU PŘEDSTAVILI.
První kompilace Back to Mine vyšla v roce 1999 a její záměr byl jasný - představit slavného DJe z trochu jiného úhlu a posluchači zprostředkovat jedinečný vhled do jeho osobních hudebních chutí. A udělat desku jako stvořenou pro příjemný poslech doma. Výsledky byly a jsou občas dost překvapivé. Také proto, že Back To Mine nevypovídá o tom, co ten který DJ či hudebník hraje v klubu nebo na koncertě, ale o hudbě, která provází jeho klidné chvilky, kterou má rád a která ho inspirovala.
Jako první byl osloven Nick Warren, následovaly díly s Davem Seamanem, Danny Tenagliou a Groove Armádou. Svou Back To Mine mají i Faithless, Everything But The Girl, Morcheeba a Talvin Singh. Série se rozrostla i o jména 2stepového mága MJe Colea, legendárních Orbital a kytarových veteránů New Order.
Na obalu Back To Mine se jako nápadná pobídka k domácímu chilloutování dlouhou dobu/vyjma obalů Groove Armady a Dannyho Tenaglii/ objevovalo křeslo či pohovka a v ní usazen sám tvůrce kompilace. Fotografická podoba alba se od dílu s Everything But The Girl změnila na stylizovanou kresbu. U New Order už křeslo opět není, ale nezdá se, že by se tato změna na duchu kompilace nějak odrazila.
Nedílnou součástí vybavení bookletu je podrobná datace jednotlivých tracků/často se jedná o velmi raritní kousky/ a krátký popis toho, co ta která skladba pro samotného hudebníka či DJe znamená. Nejen kvůli tomuto osobnímu vyznání se nabízí srovnání s kompilační řadou Abstrakt Funk Theory v péči Logic Records nebo DJ-Kicks z produkce vídenského labelu !K7.
Jak už bylo řečeno, Back To Mine jsou někdy docela jiné, než by člověk předpokládal. U některých dílů se zdá, že vítězí vzpomínky na dětství či teenagerská léta. Jako třeba u bratrů Hartnollových /Orbital/, kteří na svou kompilaci překvapivě zařadili i Jethro Tull nebo PJ Harvey.Jako někteří další však přidali i vlastní exkluzivní skladbu.
Stejně tak bude zklamaný ten, kdo by například od MJe Colea očekával desku nabitou 2 stepem. Místo toho obdrží set vytříbeného stylu a vkusu, který obsáhne jazz, hip hop, odkazy na drum n bass a ještě nabídne pár skvělých remixů - včetně závěrečného Coleova mixu Belize od Goldieho.S mixováním skladeb se někdo zatěžuje více, někdo méně.
Často se hledá hudební inspirace nebo kořeny vlastního stylu jako u Morcheeby. Odkazuje se n kamarády nebo spřízněné muzikanty - Morcheeba zařadila třeba skupinu Lambchop. Je vidět, že všichni o svém výběru dlouho přemýšleli a například takoví Everything But The Girl neváhali ani sepsat speciální úvodní slovo.
Back To Mine jsou svým charakterem určené vnímavým posluchačům, kteří poslouchat chtějí a jsou kvůli tomu i ochotní zapomenout pro jednou na své obvyklé škatulkování. Pak se mohou dočkat mnoha interesantních hudebních zážitků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik Lidí navštívilo můj blog?

Klikni, kolikátý jsi návštěvník! 100% (1106)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama