VIVE DIEU, SAINT AMOUR

SPECIÁL:ZUBŠTEJN

22. července 2007 v 13:58 |  Hrady a zámky jižní Moravy
SPECIÁL: ZŘÍCENINA HRADU ZUBŠTEJN
Zřícenina tohoto hradu je v místním kraji snad nejznámější. Zubštejn, ve středověku nazývaný Lapis neboli Kámen, patří k nejstarším u nás. První listinná zmínka o něm pochází z roku 1214. Tehdy měl tvořit strategickou obranu obchodní cesty vedoucí z Brna na Poličku, korytem řeky Svratky. Bohužel, jedná se o moderní falsifikát bystřického rodáka a historiografa Antonína Bočka. První opravdu spolehlivá zmínka je z roku 1348. A už tehdy je zmiňován jako opuštěný.

Zubštejn D. Menclová ve své publikaci Zubštejn tvrdí, že hrad stojí na místě pravěkého hradiště. Existence nebo stáří hradiště není potvrzeno žádným historickým nálezem, pouze podoba zemského povrchu budí představu opevněného sídla. D. Menclová dále upozorňuje na jednu zvláštnost. Na západní straně zříceniny se nachází předhradí, pravděpodobné místo výše zmiňovaného hradiště, které je obehnáno silnou třímetrovou hradbou. Její základ je tvořen hliněným valem, na němž je navršena zeď, kterou tvoří kámen poskládaný na sucho. A jak D. Menclová uvádí, tato konstrukce se používala v době hradištní a to znamená 11. a 12. století. Jak již jsem se zmiňoval, zpráva z roku 1348 prohlašuje Zubštejn za pustý. Hrad však byl jako zeměpanský majetek obnoven a znovu začal plnit svoji funkci. Tu ztratil až v první polovině 15. století, kdy jej markrabě Albert postoupil Janovi z Pernštejna. Zubštejn začal chátrat a ve zmínkách z druhé poloviny 15. století je opět uváděn jako pustý.

Hrad Zubštejn se nachází asi 7 kilometrů východně od Bystřice, ze které je z výše položených míst dobře vidět. Zubštejn nebyl příliš rozlehlý, protože jeho rozměry určovalo temeno kopce, na němž byl postaven. Na severní straně byl chráněn širokým a hlubokým příkopem. Ten byl překlenut dřevěným mostem.
Lze předpokládat, že tento most byl z části padací. Za mostem se nacházelo nevelké předhradí, které se směrem k samotné budově hradu úžilo, stejně jako skála, na níž se nacházelo. Zde bylo po levé straně postaveno několik nejnutnějších hospodářských budov. Z této části se do dnešních časů dochovalo jen několik nepatrných zbytků zdiva. Většina se sesunula po strmém svahu dolů.

Zubštejn Příjezd do vnitřního hradu byl chráněn dalším příkopem. Tento byl mnohem hlubší a širší než první, jenž hájil předhradí. Za tímto příkopem, který byl rovněž překlenut mostem se tyčila mohutná štítová zeď. Štítová zeď byla tvořena dvěma pilony. Pravý je dnes pobořený až do úrovně nádvoří a levý je zachovaný i se zbytkem vrchní části. Za mohutnou čelní zdí se nacházel nepravidelný šestiúhelník areálu hradu. Obklopovala ho silná hradební zeď. Tato hradba je v současnosti na některých místech zbořena až do úrovně skály. Na jižní straně byl hrad uzavřen palácem, z něhož se zachovaly jen obvodové zdi.


Z druhé budovy, která byla přistavěna o něco později se dochovalo mnohem více. Tato budova byla postavena napravo od vstupu. V jejím suterénu se nachází dvě stejně velké klenuté místnosti, k nimž z nádvoří vedou dvě schodiště. Díky skutečnosti, že obvodní zeď je v těchto místech stržena, je z venku vidět i dvě místnosti v přízemí hradu. Přístup do nich je možný vchody z nádvoří. V prvním patře býval pravděpodobně velký sál. Na jižní straně byl hrad oddělen ještě jedním menším příkopem. K tomu se na západní straně připojovalo podhradí. Mohutná zřícenina Zubštejna tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic. A jistě patří mezi nejkrásnější cíle jakéhokoliv výletu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama