VIVE DIEU, SAINT AMOUR

MALÁ ÚVAHA

22. července 2007 v 21:55 |  Próza
Filozofická
Jak správně formulovat definici filozofie? Je mnoho klasických způsobů, jak vysvětlit co to vlastně je ta ,,filozofie"?! Ale nakonec jsem se rozhodl tento úkol pojmout neobvyklým způsobem a zřejmě ani vyžadovaným, a to malou písemnou ukázkou - příběhem.
,, Profesor semináře filozofie stál opět před svými studenty ale tentokrát mněl sebou několik předmětů, než bylo obvyklé. Když začala hodina, vzal bez jediného slova prázdnou sklenici a začal ji plnit kameny velkými asi 5 cm. Když ji konečně naplnil, zeptal se, jestli je plná. Studenti souhlasili.
Pak vzal profesor krabici oblázků a vysypal je do sklenice. Trošku s ní zatřepal a oblázky vyplnily mezery mezi většími kameny. Potom se opět zeptal studentů, jestli je sklenice plná. Studenti opět se smíchem souhlasili. Nyní vzal profesor krabici s pískem, vysypal ho do sklenice a písek samozřejmě vyplnil i ty nejmenší mezery.
,,A nyní si představte," řekl profesor, že to je Váš život. Kameny jsou ty podstatné věci - vaši nejbližší, vaše zdraví, vaše děti - zkrátka věci, které v případě, že vše ostatní ztratíte, stále dokáží naplnit váš život. Oblázky jsou ostatní věci, které také stojí za povšimnutí - vaše práce, váš dům, vaše auto. Písek, to jsou všechny ostatní maličkosti".
Co z mého malého příběhu vyplývá, který mi vyprávěl můj kamarád, který se filozofii velice náruživě zabývá.
Když naplníme sklenici nejdřív pískem, logicky nezbude místo pro žádné oblázky a kameny. A stejné je to i v životě. Pokud vynaložíme veškeré své úsilí jen pro maličkosti, nezbude nám už místo pro důležitější věci. Z toho tedy vyplývá že máme věnovat pozornost těm věcem, které jsou důležité pro náš život a štěstí. Trávit svůj čas tím, že budeme se svými přáteli, najdu si čas pro zdravotní prohlídku nebo se půjdu večer se svou partnerkou bavit do klubu. Vždy mně přece zbude čas na práci, na úklid bytu nebo na noční řádění. Mám se především starat o kameny - o věci, které mají opravdu význam. Stanovit si jakýsi žebříček, stupínek priorit. Ten zbytek je jenom písek. Kdybych se vnořil do příběhu o profesorovi a byl bych i já v té třídě, mohl bych vzít sklenici kterou měli profesor i studenti za plnou a nalil bych do ní láhev piva, která by si samozřejmě našla svoje místo a láhev by tak byla od té chvíle doopravdy plná. Co tím chci říct, chci tím říct že to dokazuje, že bez ohledu na to, jak plný je náš osobní život, prostor na pivo se vždycky přece najde.ˇZe ano.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama