VIVE DIEU, SAINT AMOUR

IBIZA

22. července 2007 v 22:20 |  Cestovník
Historie Ibizy:
V 17. Stol. Tento ostrov obývali piráti,památky na dobu, kdy piráti pro Ibizu představovali neustálé nebezpečí, lze nalézt takřka všude. Kostely a jiná důležitá místa ve městech stojí na vyvýšených místech,odkud bylo možné pozorovat okolí a podávat informace o hrozícím nebezpečí. Za 2.světové války ho ovládli fašisti a přes klidná 50.léta se přelila vlna aristokratických stěhování v šesté dekádě 20.stol.
Podrobná historie ostrova se začala odvíjet až od okamžiku, kdy se Ibiza stala v 7. století př.n.l. kolonií mocného Kartága. Kartaginci, původem z oblasti dnešního Libanonu, se z měst v severní Africe a dnešním Španělsku vydávali na bojové výpravy ve snaze získat nadvládu nad oblastí Středozemního moře, jejímiž pány byli až dosud Římané. Pro Kartagince měla Ibiza význam jednak kvůli rozlehlým solným pánvím, které mimochodem dodnes slouží velmi ziskovému odvětví průmyslu, jednak jako místo těžby olova, které bylo významné až do tohoto století. Sůl z místních přirozených ložisek se využívala k nasolování ryb, a ty se posléze vyvážely do Kartága. Olověné střely, které používal kartaginský vojevůdce Hannibal, se prý také vyráběly na Ibize.
Kartaginci věřili, že ostrov Ibiza je posvátný, neboť jeho půda prý byla nadána schopností zapudit zvěř a škodlivé vlivy.Španělsko bylo v 19. a na počátku 20. stoleté ekonomicky slabé a politicky nestabilní. Ztratilo své kolonie v Americe a Tichomoří a v roce 1923 navíc v Maroku utrpělo od tamních rebelů ponižující porážku. Za vlády krále Alfonsa XIII. Se nepodařilo diktátorskému režimu ani ústavní vládě vytvořit a udržet vnitřní klid, což ve svém důsledku vedlo k tomu, že se král po volbách v roce 1931, jejichž výsledky dopadly proti monarchii, uchýlil do exilu.
Život nové republiky byl i nadále velmi neklidný, neboť zemi rozdělovaly podstatné ideologické rozdíly mezi jednotlivými politickými stranami a jejich frakcemi, mezi než byla zatažena i církev. Roku 1936 nakonec pod vedením generála Francisca Franca povstala velká část armády. Ta vyhlásila podporu monarchistům, konzervativcům, církvi a pravicové straně Falanga, fašistickému hnutí, které bylo založeno v roce 1933 a které Franco následně prohlásil za jedinou povolenou stranu ve Španělsku. V opozici proti němu stáli republikáni, liberálové, socialisté, komunisté a anarchisté.
Španělská občanská válka se stala jednou z klíčových událostí (causes celebres) 20. století, jejíž význam daleko přesáhl hranice Španělska, mnohé rodiny na Ibize byly v podpoře republikánů anacionalistů vnitřně rozpolceny. Krvavé boje trvaly tři roky a stály statisíce lidských životů. Tato tragedie se dotkla snad každé rodiny na Ibize - o španělské pevnině ani nemluvě. Ostrovů Ibiza, Formentera a Menorca se zmocnily loajalistické síly, které je pro své vojenské operace využívaly jako námořní základny.
Na Ibize nastal zlom v roce 1960, kdy se začala využívat velká dopravní letadla, následkem čehož došlo k rozvoji turistického ruchu. Po rozšíření místního letiště se Ibiza zařadila mezi vyhlášená mezinárodní rekreační letoviska.
Po smrti Franca v roce 1975 král Juan Carlos I. Opětovně nastolil ve Španělsku demokracii. Nově nabytá svoboda pro Ibizu znamenala obrození místní kultury a jazyka ibicenco, jež byly po desetiletí potlačovány, a spoluúčast v nově zavedené autonomii Katalánska. Svoboda projevu a svobodné volby nebyly jedinými změnami - došlo také k legalizaci hazardních her a povolení nudismu.
Na mapě světa se Španělsko rozzářilo ve slavném roce 1992, kdy se Madrid stal hlavním kulturním městem Evropy, Barcelona hostila olympijské hry, v Seville se konala světová výstava Expo 92 a celý národ oslavoval pětisté výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Popularita Ibizy jako turistického střediska tím však neutrpěla, ba naopak. Události posledních několika let jen utvrdily pokračování nastoupeného trendu úspěšného rozvoje.
Ibiza je sice ostrov poklidný, ovšem přesto životem kypící. Nabízí unikátní architekturu či nejrozmanitější živočichy. Na la Isla Blanca, jak se tomuto ostrovu často přezdívá podle bělostných domů. Čtvrti Sa Penya a Dalt Vila ve městě Ibiza se chlubí spoustou módních obchůdků, Santa Eularia je vyhlášená nejlepšími restauracemi na ostrově a Sant Antoni zase má co nabídnout těm, kteří touží po návštěvách tanečních klubů a barů.
Město Ibiza (Eivissa) je hlavním městem a nejdůležitějším střediskem na ostrově. Dělí se na dvě části - staré město Dalt Vila a přístav La Marina.
Zajímavosti ostrova Ibiza:
Příroda na Ibize je opravdu překrásná, v sezóně je všude plno aut, lidí. Plné pláže, restaurace, kluby. Je to ráj na zemi. Je to země kde je úplně normální pařit celý den a celou noc a poté vítat slunce v chill out klubu na pobřeží.
Na Ibizu se např. kvůli nevyhovujícím zákonům v Británii odstěhoval slavný režisér Roman Polanski.
Pomalu se otevíraly první kluby, tenkrát ještě jako diskotéky. Ale pak už to jelo.
Rok od roku - víc a víc lidí, kteří hledali pohodu a nonstop párty. Stovky djs a statisíce návštěvníků z celé Evropy. Hlavním městem letní klubové scény se stalo hlavní město Ibizy, San Antonio. A tak je tomu dodnes.
Obrovský boom tento ráj ve středozemním moři zažívá v éře hippies a o dekádu později se zde při své tvorbě inspirují Pink Floyd nebo Mike Oldfield.
Nejlepší atrakce všech mejdanů je západ a východ slunce, a že jich tu proběhne opravdu spousta. Zažít západ slunce v Café Del Mar je nezapomenutelný zážitek a pouze to umocňuje kouzlo chiil out muziky, kterou v tomto klubu provozují místní Djs.
Zoe Ball tady někdy v létě 99 uváděla ranní show pro londýnské Radio 1 a jako hosta si pozvala Normana Cooka alias Fatboya Slima. Ten dorazil přímo z kalby v jednom z klubů a při rozhovoru se mu Zoe natolik zalíbila,, že si ji za rok vzal a dnes spolu mají už i dítě. Co nesvede kouzlo Ibizy, že ano?
Hlavním lákadlem Ibizy je několik pláží, které se v 90.letech proslavily svými tanečními maratony, kde se tančí jak ve dne i v noci.
I do našich krajin se dostala pověst jména Ibiza, a tak se několik lidí rozhodlo vytvořit iluzi středozemního tanečního ráje na jezeře u České Lípy. Na Ibize neexistuje zase až tak moc klubů, které by znalo tolik lidí. Ale klub Café Del Mar je dnes legendou. V 90-letech přibyly další aktivity spojené s klubem, jako je oblečení a label a tisíce lidí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama