VIVE DIEU, SAINT AMOUR

BRNO – PROCHÁZKA BRNEM

22. července 2007 v 13:17 |  Brno - procházka městem
BRNO - PROCHÁZKA BRNEM
ČÁST 2.
Od Měnínské brány vedly staré městské hradby dnešní ulicí Měnínskou a Sukovou a zdejší území, kde se stýkala Janská ulice s Kobližnou, vždy patřilo k periferii historického jádra.
Roku 1787 zde byla proražena Nová brána, ale dlouho tu nevydržela - o necelé století později byla zbořena. Chodilo se jí z Cejlu Kobližnou ulicí rovnou na nám. Svobody, Tehdy tu stály jen skladiště, provizorní stavení a domy drobných řemeslníků a obchodníků s pitoreskními výlohami.
Vše se ale začalo přestavovat - a prvním krokem byl také stavba velké novorenesanční budovy reálky, kde v minulém století vyučoval mimo jiné i zakladatel genetiky Gregor Mendel. Tento ústav stojící na místě bývalého vyhořelého pivovaru - a odtud také pochází název krátké uličky za obchodním domem Centrum, kterou dnes už nikdo ani za uličku nepovažuje - Pohořelec, původně za pohořelcem.
Kobližnou ulicí se teď vydejme vzhůru - je to jedna z nejstarších a hlavních brněnských ulic. Dříve byla Kobližná ulice trochu pokroucená, různě uskakující uliční čáru vroubily mnohokrát přestavované domy, které obývali vesměs řemeslníci. Začátkem tohoto století se však ulice proměnila ve velké staveniště, aby posléze nabyla dnešní podoby. Zajímavý je dům čís. 4. Koncertoval zde a bydlel krátký čas i Wolfgang Amadeus Mozart. Dnes tady sídlí knihovna. A to už jsme kousek od nám. Svobody. Je to nejstarší brněnské náměstí a dříve se mu říkalo Dolní nebo také Velké.
Do dnešních dnů si dochovalo svůj původní trojúhelníkový tvar, určený už kdysi trasami dálkových cest a také potokem tekoucích od úpatí Špilberku k dnešní Kobližné. Náměstí, které si dlouho udržovalo zcela intimní ráz, se později stalo komunikačním uzlem, křižovaly se tu dokonce dvě tramvajové linky. Jednu vedle od nádraží k Moravskému náměstí a druhá z ulice Zámečnické do Kobližné. Tato byla už dávno zrušena a dnes se objevují názory, že i ta prvně jmenovaná by měla zmizet, protože doprava do historického středu města prý nepatří. No,uvidíme…
Vykročme teď ke kostelu sv.Jakuba.Je zajímavé, že Rašínova ulice, která se nám tu zdá docela přirozená, vznikla až zbořením Komárkova domu r.1901. Dříve tady totiž vedla jen úzká ulička Hřbitovní(později kostelní) na bývalý hřbitov u sv.Jakuba. Tady se sbíhala a sbíhá řada ulic - Běhounská, Kozí i Široká(dnes Jezuitská). Patří mezi nejstarší ulice Brna. Koncem 19. Století tady největší prostor zaujímala někdejší jezuitská kolej, která později posloužila jako vojenská kasárna. Zabírala celou jednu stranu Jezuitské ulice.
Ale zbořením "jezuitských kasáren" r.1904 se zcela osamostatnil kostel Nanebevzetí Panny Marie a v okolí něj vznikly ulice pojmenované podle slavných skladatelů - Beethovenova, Dvořákova a Mozartova, kam byl přenesen starý monumentální portál. Štít portálu byl r.1778 doplněn kartuší, připomínající zde první vysokou školu v Brně. O něco dále pak stojí ještě za povšimnutí justiční palác na nároží Roosveltovy a Jezuitské ulice. Vraťme se teď ke kostelu sv.Jakuba. Jak už jsme si pověděli, původně ho obklopoval hřbitov uzavřený zdí. Za ní ležela Běhounská ulice, odkud se po zrušení hřbitova r.1784 pozvolna rozšiřovala zástavba k Jakubské ulici. Pozvolna proto, že ji v tom bránila farní zahrada. Souběžně s nedalekými hradbami běžela ve středověku mezi hřbitovem a zahradou úzká ulička - dnes už bychom tu něco takového hledali marně. A mizely i hradby s Běhounskou bránou a později i symbolickou bránou Dřevěnou u augustiniánského kláštera a kostela sv.Tomáše. Nynější vysoké novostavby Běhounské ulice vyrostly převážně mezi světovými válkami po stržení starých renesančních a barokních domů. Stával tu i starobylý hostinec "U černého medvěda", jehož označení převzala vinárna na Jakubském náměstí.
Sv.Jakub, pověsti a bývalé uličky kolem - to je kapitola sama pro sebe…
Běhounskou čtvrt a okolí svatojakubského kostela v příštím čísle opustíme a vydáme se souběžně s městskými hradbami k bývalé Veselé bráně a ulici České.
SOUTĚŽ:S výškou své věže je sv. Jakub nejvyšším kostelem v Brně.
Kolik jeho věž měří?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Prda Prda | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 20:45 | Reagovat

hej tak to je libovýýýýý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama