VIVE DIEU, SAINT AMOUR

ZAKÁZANÉ FILMY DÍL 5

10. dubna 2007 v 16:32 |  Příběhy filmové cenzury
TAKOVÍ NORMÁLNÍ ZABIJÁCI/NATURAL BORN KILLERS/
ROK: 1994
Režie: Oliver Stone
Hrají: Woody Harrelson, Juliette Lewisová, Robert Downey.Jr., Tommy Lee Jones
Takoví normální zabijáci líčí příběh Mickeyho a Makléry, dvou masových vrahů, kteří se vydávají na krvavou cestu Spojenými státy a zakládají si na tom, aby se o jejich vraždách všichni dozvěděli a zapamatovali si jejich jména. Film se spíš než na vraždy soustřeďuje na způsob, jakým z nich veřejnost a média udělají lidové hrdiny. Zabijáci vyvolají mediální šílenství a během svého řadění se stanou nejslavnějším párem v Americe. Jejich fandové se sdružují do klubů a trička s jejich obrázky lze koupit na každém rohu. Bulvární televizní stanice s nimi chce udělat rozhovor a reportér je slávou dvojice tak rozvášněný, že by Mickeyho i mallory nejraději objal. Dokonce i policie a soudy jsou jejich případem nadšené, protože jim skýtá možnost mihnout se ve světlech reflektorů. Diváci na plátně nevidí příliš skutečného násilí, ale tón a rychlý sled akcí budí dojem agresivity. V pasáži z malloryina dětství stylizované do podoby šokujícího televizního sitcomu se objevuje její opilý, hrubý otec který křičí a vyhrožuje. Vysmívá se dívčině ustrašené matce, osahává dceru, dělá ji nechutné návrhy a v pozadí se ozývá nahraný studiový smích. Snímek je satirickým pohledem na americkou společnost.
Zásahy cenzury:
Film Takoví normální zabijáci způsobil rozruch ještě před uvedením.Americká filmová asociace distribuční společnosti pohrozila hodnocením ,,NC-17 /film osobám do 17 let nepřístupný/.Společnost se pětkrát odvolala,ale pak souhlasila s vyjmutím několika sekvencí. Asociace se nechala nakonec obměkčit a zmírnila klasifikaci na ,,R" /osobám do 17 let přístupno pouze v doprovodu dospělého/, čímž distributorovi otevřela dveře na lukrativní trh diváků-teenagerů. Film nicméně opatřila upozorněním pro rodiče, že film obsahuje scény krajního násilí a krveprolití, šokující záběry, vulgární výrazy a sexuální scény. Snímek byl zatracován pro údajnou glorifikaci násilí a podněcován k němu, nikoli za jeho zachycení.
Ve verzi, která se promítala v kinech, nebyl ani jeden záběr na nahé tělo a v režisérském sestřihu/který jako mnohé ostatní skončil v kategorii ,,R"/ se objevil jediný záběr na ženu ,,nahoře bez". Přestože Stone film charakterizoval jako obžalobu násilí, kritici tvrdí, že je příliš násilný na to, aby mohl násilí odsuzovat.
Snahy amerických cenzorů postupovat v případě tohoto snímku odlišně než u dřívějších obdobných děl zapříčinit fakt, že se na něj někteří vrazi vymlouvají a prohlašují, že je k násilným činům přímo motivoval. V roce 1998 uznal Nejvyšší soud státu Georgia vinnými z vraždy Ronnieho jacka Beasleyho a Angelu Crosbyovou a oba shodně vypověděli, že k únosu a vraždě dvou mužů a vraždě dalšího muže je inspirovali Takoví normální zabijáci. Obžaloba celý film promítla porotě a dvojice byla odsouzena. Obhájce vyslovil názor, že soud pochybil, když porotě umožnil snímek zhlédnout, soudce Hugh P. Thompson nicméně prohlásil: ,,Dospěli jsme k závěru že film je relevantní pro objasnění Beasleyho duševního stavu.
Film by zmiňován i v souvislosti s dalšími případy násilí, neboť někteří nepochopili Stoneův záměr. Mnozí lidé snímek nevnímali jako satirický pohled na cynické zneužívání násilí v ziskuchtivých amerických médiích, ale jako návod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama