VIVE DIEU, SAINT AMOUR

ZAKÁZANÉ FILMY DÍL 4

10. dubna 2007 v 12:16 |  Příběhy filmové cenzury
VYMÍTAČ ĎÁBLA / THE EXORCIST
ZEMĚ A ROK: USA, 1973
REŽIE: William Friedkin
HRAJÍ: Ellen Burstynová, Max von Sydow, Lee J. Cobb..
Vymítač ďábla, adaptace stejnojmenného románu Williama Petera Blattyho líčí příběh dvanáctileté Regan MacNeilové, jejíž zdánlivě normální chování postupně přeroste v násilné a protináboženské běsnění. Uvodní scény mapují její proměnu probíhající ve stejné době jako objevení starodávné sošky dábla, kterou v Iráku nalezl starnoucí jezuitský kněz. Regan se projevuje stále destruktivněji a agresivněji a její matka, rozvedená filmová herečka, se jí začne bát, snaží se nicméně její zakeřné chování ignorovat. Teprve když po pádu ze schodů zemře snoubenec paní MacNeilové a policie začne podezírat Regan, její matka přizná, že se dívka změnila a počíná si čím dál násilněji. Obává se, že dcera je posedlá dáblem, a v zoufalství se obrátí na damiena Karrase, mladého římskokatolického kněze, který nedávno přišel o matku a začíná pochybovat o vlastní víře.
Otec Karras se uvolí sejít s Regan a dospěje k závěru, že dívku může zachránit pouze starodávný rituál vymítání dábla, který ovládá jen zkušený duchovní otec merrin. Démon, jenž se zmocnil Regan, promlouvá jejím změněným hlasem, znetvořuje jí rysy v obličeji a přitom Karrase zesměšňuje a trýzní ho zmínkami o matce. V jedné kontroverzní scéně démon přiměje dívku k masturbaci s krucifixem, při níž vykřikuje Ježíšovo jméno.
Následuje vymítání, během něhož otecd Merrin zemře a Karras bojuje s dívkou, dokud z ní démon nevyjde a nevstoupí do jeho těla. Pak spáchá sebevraždu skokem z okna. Regan, osvobozená od dábla, je zesláblá a otřesená, ale na nic si nevzpomíná a vše nasvědčuje tomu, že se opět stala sama sebou.
ZÁSAHY CENZURY:
Tvůrci očekávali, že film způsobí kontroverzi, protože ji vyvolala románová předloha. Značné pobouření vyvolaly i některé z klíčových scén. Ve filmu se kromě regan masturbující za pomoci krucifixu objevuje i sekvence, kdy na sebe socha Panny Marie v kapli, kde se modlí otec Karras, vezme podobu křiklavě nalíčené prostitutky s odhalenými prsy, která svírá hliněnou plastiku ztopořeného falu. Americká filmová asociace film klasifikovala jako ,, R". Vysloužila si okamžitou kritiku katolíků, jímž toto hodnocení připadalo příliš shovívavé a kteří namítali, že film patří do kategorie ,,X". Producenti navíc museli vzdorovat snahám o naprostý zákaz snímku ve Washingtonu, Bostonu a mississippském Hattiesburgu.
Zástupci mravnostního oddělení policie ve Washingtonu jednali na základě stížností veřejnosti. Uřad prokuratory, n akterý se obrátili se žádostí o konzultaci, doporučil, aby varovali provozovatelé kina, že budou zatčeni, vpustí-li na promítání nezletilé.
Vymítač dábla se projednával i před soudem. V lednu 1947 zažalovala Rita Warrenová majitele kina Cinema 57 Theatre v Bostonu, kde se film již měsíc promítal před vyprodaným sálem. Požadovala, aby město zakázalo veškeré projekce filmu, neboť je obscénní a má na diváky škodlivý vliv. Soudce městského soudu Theodore A. Glynn případ pro prozkoumání filmu zamítl se zdůvodněním, že ,, nesplnuje kritéria obscénnosti stanovená Nejvyšším soudem USA". Ředitel Americké filmové asociace Jack Valenti zareagoval na snahy o zákaz filmu článkerm pro New York Times z 25. Února 1974, kde objasnil, že Vymítač dábla je svou podstatou horor a jeho vulgarita a násilnost nejsou nepřiměřené jeho tématu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama