VIVE DIEU, SAINT AMOUR

ZAKÁZANÉ FILMY DÍL 3

10. dubna 2007 v 12:14 |  Příběhy filmové cenzury
SCHINDLERŮV SEZNAM / SCHINDLERS LIST
ROK: 1993
Režie: Steven Spielberg
Hrají: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes
Film je adaptací stejnojmenného románu Thomase Keneallyho mapujícího skutečné činy uhlazeného německého šmelináře, který za druhé světové války zachránil život stovkám německých ˇžidů. Snímek začíná v září 1930 v polském Krakově. Židovská komunita se ocitá pod vzrůstajícím tlakem nacistů, svoboda židů je omezována a i při pouhém pohybu na ulici jim hrozí nebezpečí. Oskar Schindler je relativně chudý Němec, který přichází do Krakova s úmyslem profitovat z měnících se politických poměrů a zbohatnout. Hrabivý Schindler je loajální komukoli, kdo mu zajistí maximální výdělek. Neváhá tedy obchodovat s nacistickými představiteli. V době, kdy navazuje styky s nacisty, jsou židovští obyvatelé Polska odsouvání do velkých měst včetně Krakova.
Schindler si zřídí továrnui na výrobu nádobí. Zprvu se zdráhá spolupracovat s ˇ6idy, ale nově vznikající ghetto v Krakově mu zajistí dostatek levné pracovní síly. Továrna začne brzy vydělávat a Stern, který ji finančně podporuje a řídí její provoz zajištuje ochranu zvýhodněným Židům. Podnik je výnosný až do doby, kdy nacisté ghetto zlikvidují. Místníé Židé jsou shromaždováni a posílání do koncentračních táborů nebo popravováni. Amon Goeth, vůdce nově zřízeného pracovního tábora, kam přicházejí obyvatelé ghetta, kteří přežili, je oddaný nacistický voják, jenž své židovské svěřence s oblibou mučí. Schindler tábor navštíví s nadějí, že podplatí úředníky a získá zpět své bývalé zaměstnance. Goeth mu však nedůvěřuje a Schindler neuspěje. Když se dozví o Goethově nelidské brutalitě, začne se Židy soucítit. Nakonec se na vlastní nebezpečí snaží zabraňovat posílání svých zaměstnanců do koncentračních táborů. Napětí vzrůstá a hrůzný nacistický režim ohrožuje nejen civilisty, ale i samotného Schindlera.
ZÁSAHY CENZURY:
Schindlerův seznam si vysloužil chválu kritiků a mezinárodní ocenění, přesto byl v některých zemích z etnických a politických důvodů zakázán. Vládní cenzurní úřady v Malajsii ho zavrhl jako ,,židovskou propagandu" a prohlásil, že odráží privilegia a ctnosti jediné rasy. Podle cenzora Zainuna Bin Saleha navíc malajské zákony vyžadovaly 25 škrtů ,,scén zobrazujících sex, násilí a obscénních dialogů", ovšem Spielberg je odmítl. V dubnu 1994 zakázaly veřejné promítání filmu jordánské a libanonské úřady. V červnu 1994 ho zakázali egyptští cenzoři vzhledem ke scénám zachycujícím násilí, mučení a nahotu. Vrchní cenzor Hamdi Sorour oznámil, že snímek odporuje ,, všeobecnému řádu a mravnosti". V Indonésii, převážně muslimském státu, rada cenzorů po dvouměsíčním zvažování vydala zákaz filmu vzhledem k ,,přemíře násilí a nahoty". Ještě před posouzením rady snímek odsoudil Výbor pro muslimskou solidaritu s tvrzením, že se nejdná o ,, nic než sionistickou propagandu"..V dějinách lze najít řadu příkladů toho, jak se Židé odjakživa snažili rozšířit svůj vliv prostřednictvím jimi kontrolovaných médií" V thajsku kde je běžná prostituce, videokazety s tvrdým pornem se prodávají na ulici a noční kluby pořádají show s živým sexem, policejní cenzurní úřad požadoval vynechání krátké milostné scény, což zapříčinilo slušný rozruch a odložení premiéry.
Filipinský cenzurní úřad nejprve odmítl povolit veřejné promítání snímku, pokud nebudou vystřiženy záběry na odhalená ženská prsa a milující se dvojici. ,,Uřád objasnil, že nemá námitky proti obnaženým tělům v koncentračním táboře, ale proti třem krátkým , postelovým scénám" a odhalenému ženskému poprsí". Jedna z nich navíc podle vyjádření úřadu zachycovala ,,přirážení následované orgasmem".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama