VIVE DIEU, SAINT AMOUR

ZAKÁZANÉ FILMY DÍL 2

10. dubna 2007 v 12:12 |  Příběhy filmové cenzury
EXTASE
ROK: 1933, ČSFR
REŽIE: Gustav Machatý
HRAJÍ: Leopold Kramer, Hedy Lamarr, Ariberg Mog
Extase je film o sexuální frustraci a úsilí jedné mladé ženy zvítězit nad ní. Hlavní hrdinka eva se právě provdala za strašího muže. Brzy po svatbě zjištuje, že Emil je přísný, puntičkářský a navíc impotentní. Manželství zůstává nenaplněno a Eva začne propadat zoufalství nad směrem, který nabral její život. Odejde od muže, vrátí se do domu svého otce a zažádá o rozvod. S oblibou palve nahá v jezeře a při jednom koupání ji zahlédne Adam, mladý inženýr, který bydlí nedaleko. Takřka okamžitě se do sebe zamilují. Jednoho dne se rozpoutá průtrž mračen a Eva se běží schovat do mladíkovy chaty, kde podlehnou drtivé síle vzájemné přitažlivosti. Kamera zabírá výraz extaze na evině obličeji v okamžiku, kdy očividně dosahuje vyvrcholení. Evin muž si zoufá nad ztrátou maldé nevěsty a umíní si obnovit manželský svazek. Milenci se dohodnou na útěku, a když se setkají v sousedním městě, objeví se Evin manžel a spáchá sebevraždu. Otřesená Eva zanechá spícího milence na nádraží a nastoupí do vlaku jedoucího do neznáma.
ZÁSAHY CENZURY
Extasi propagoval slogan,,nejdiskutovanější film na světě". Tuto nálepku si snímek vysloužil kvůli dvěma scénám: v jedné se Eva koupe nahá, v druhé se kamera soustředuije na její obličej v okamžiku, kdy očividně dosahuje orgasmu. Cenzoři se na Extasi zaměřili vzápětí po jejím uvedení. Hvězda filmu po odchodu do Hollywoodu si změnila jméno na Hedy Lamarr - se krátce po dokončení filmu provdala za rakouského milionáře a ten se neúspěšně pokusil skoupit všechny kopie filmu a zabránit tak jeho šíření. V roce 1934 zrušil italský vůdce Benito Mussolini národní zákon o cenzuře a povolil promítání filmu na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Hlavní cena festivalu mu podle kritiků unikla jen kvůli ostrým protestům Vatikánu. V roce 1935 se distributor Cummins pokusil dovézt film do Spojených států, pracovníci celního úřadu mu ho však odebrali v souladu se zákonem o clech z roku 1930, který celníkům umožnoval zabavit jakýkoli importovaný materiál považovaný za obscénní a podržet ho v úschově do verdiktu soudu.
Právní zástupci distributora podali žalobu k okresnímu soudu v New Yorku a ten v kauze Spojené státy versus dvě plechové krabice rozhodl, že snímek je ,,nmorální" a ,,obscénní".Distributor se odvolal, ale federální soudní úředníci film spálili dřív, než soud vyšší instance zasedl. Distributor později přivezl další kopii, film zrevidoval, odstranil nepřijatelné sekvence, např. nahou Evu běžící lesem či pářící se koně, a dodal komentář objasňující, že se Eva rozvedla dřív, než si začala s Adamem. Celní úředníci povolili dovoz této verze do země v roce 1937, ovšem newyorská Rada pro kontrolu mu odmítla udělit licenci.
Společnost se poté obrátila na odvolací soud, ale ten argumenty distributora odmítl a stanovil, že jakmile se film dostane na území USA, podléhá místním cenzurním nařízením. Extase se po několik let čas od času objevovala ve filmových klubech po celých USA, ale schválení Správou se dočkala až v orce 1940, poté co do filmu distributor drasticky zasáhl a vymýtil veškerou zobrazenou nahotu. Některé státy snímek přesto odmítly a vyžadovaly další úpravy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eduard Nud Eduard Nud | E-mail | Web | 15. června 2009 v 13:04 | Reagovat

Ach jo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama