VIVE DIEU, SAINT AMOUR

UNDERWORLD

4. dubna 2007 v 14:30 |  Hudba
Ležící Renton si nervozně kouše nehty
A zírá do stropu. Rozhodne se, vstane,
Dojde k umyvadlu, napije se vody a
Pohlíží do zrcadla. Naslouchá.
Ve ztemnělém pokoji vládne klid
- Sick Boy, Begbie i Spud spí.
Renton opatrně sebere spícímu
Begbiemu tašku s prachama, ve
Dveřích jej sice zarazí pohled
Probuzeného a vyděšeného
Spuda, ale po tiché domluvě
Jejich očí prchá z hotelu.
Rozhodnutý začít jiný život.
K tomu všemu znějí podmanivé
Samplované klávesy, ostře
Nastupující techno rytmus a
Bizarní zpěv pletoucí dohromady
Slova jako dark boy,lager,lipstick…
Film Dannyho Boylea Trainspotting začal být označován jako kultovní a nemalou zásluhu na tom měl právě soundtrack.
UNDERWORLD, které tehdy zbožnovali většinou jen znalci progresivní taneční scény, stanuli prakticky přes noc na špičkách hitparád. Skladba Born Slippy se na dlouhou dobu stala téměř hymnou. Underworld a jejich label Junior Boys Own, tento úspěch dokázali zúročit. Singl vyšel ještě několikrát s různými mixy a moc dobře se prodával…Mimochodem Underworld jsou s režisérem Boylem přáteli dodnes a spolupracují na jeho dalších filmech, např.jejich skladba 8 Ball najdete na soundtracku The Beach. Underworld vznikli na troskách novoromanticky popových Freur. Zpěvák a kytarista Karl Hyde a Rick Smith, tehdy stojící za klávesami, se však new romantics soundu zbavili až s příchodem Darrena Emersona. Karl se jednou vrátil z USA a nalezl Ricka s neznámým, sebevědomým mladíkem, který do jejich studia natahal věci nevídané:podivné elektronické přístroje, sampler a gramofony!
Bylo to tak trochu symbolické vyjádření hudební revoluce, která tehdy začala hýbat Anglií. Do hudby se ve větší míře prosadila elektronika a parties se staly únikem z neveselé reality thatcherovsko-majorovské Británie. Underworld tuto revoluci spoluvytvářeli.
Jejich první album Dubnobasswithmyheadman se stalo událostí roku 1994,rozplývala se nad ním kritika i posluchači.
Na své další taneční desce Second Toughest In The Infants dali najevo, že s nimi máme počítat jako se stálicemi.Vysokou latku kvality udrželi i na albu Beaucoup Fish.
Trio si vytvořilo nezaměnitelný výraz-pracují sice se stále podobnými zvuky, ale pokaždé jim z toho vyjde něco jinéo, ohromně chytlavého a přitom hudebně hodnotného. Ještě je třeba se zastavit u Hydeových textů. Nikdo z nich není moudrý-ani rodilý Angličan vám nedá dohromady smysl toho, co Hyde zpívá. Posloucháte totiž jakési slovní koláže, útržky vět, ve kterých jde spíše o jejich zvukomalebnost než o obsah.
Pro názornost:na název a text jednoho z prvních klubových hitů Underworld, singlu Mmm Skyscraper I Love You(Mrakodrape, miluju tě), Hyde přišel při pohledu z okna letadla, kterým přilétal do New Yorku.
Hyde a Smith jsou také členy uměleckého sdružení Tomato, které se zabývá grafikou, pořádáním výstav, seminářů, vydavatelskou činností, architekturou a filmem.
Underworld dělají výjimečné jejich koncerty. Oproti většině projektů taneční scény jsou jejich energická představení skutečně žívá, hodně spontánní a zábavná. Potvrzuje to, vydaný live záznam Everything,everything. Jestli nechcete kupovat jednotlivá alba a přitom toužíte Underworld poznat, je tohle koncertní best of asi tou nejlepší volbou. Everything,everything bylo také poslední prací Underworld coby tria - Darren Emerson totiž oznámil, že kapelu po vzájemné dohodě opouští aby se mohl věnovat Djingu a solově tvorbě. Dodnes stále produkuje a vystupuje pod svým skutečným jménem. Od roku 2000, kdy opustil kapelu, na sebe upozornil dvěma mixovanými kompilacemi pro známou sérii Global Connection a také několika zdařilými remixy. Také poté vydal Dj mix Underwater:Epizode One.
A Hyde se Smithem?I ti dál koncertují, dokonce v srpnu 2002 navštěvují poprvé Česko a to na festivalu Creamfields. Pár týdnů po festivalu přichází na svět první album v nové sestavě bez Darrena Emersona na značce Junior Boys Own(u nás v distribuci BMG).A nese název "A 100 Days Off" a skládá se z deseti skladeb. Jako první singl předcházela skladba Two Months Off, která několik měsíců bodovala v hitparádách. Druhým singlem z alba se pak stala řízná klubovka Dinosaur Adventure.
UNDERWORLD
Vznik:1987,Londýn
Současná sestava: Karl Hyde(voc,g)
Rick Smith(program.,keyb,Djing)
Alba: Underneath the Radar(1988)
Change the Weather(1989)
Dubnobasswithmyheadman(1994)
Second Toughest in the Infants(1996)
Beacoup Fish(1999)
Everything, everything(2000,live)
A 100 Days Off(2002)
Internet:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama