VIVE DIEU, SAINT AMOUR

SVĚT RUDÝCH TVÁŘÍ ČÁST 1.

24. dubna 2007 v 13:56 |  Indiáni Severní Ameriky
SVĚT RUDÝCH TVÁŘÍ
MALÝ PRŮVODCE SVĚTEM PŮVODNÍCH OBYVATEL SEVERNÍ AMERIKY
VĚŠTBA KMENE KRÍ
Teprve až bude pokácen poslední strom, teprve až bude znečištěna poslední řeka, teprve až bude ulovena poslední ryba, teprve tehdy zjistíte, že se peníze nedají jíst
Američtí Indiáni nebyli ve skutečnosti ani ,,Američané" ani ,,Indiáni". To evropští dobyvatelé dali jméno ,,Amerika" místu, které domorodci nazývali ,,želví ostrov" a paušální jméno ,,indiáni" /Kryštof Kolumbus/, tolika národům a kulturám které zde vzkvétaly. Mnoho jmen, pod nimiž známe různé kmeny, jsou ve skutečnosti zkomolené verze přezdívek či nadávek, které dal jeden národ svým sousedům. Většina kmenů si říkala jednoduše ,,Lidé" nebo Dvounozí nebo ,,Lidé žijící na tomto místě". Po pravdě šlo o mnoho různých národů s mnoha různými kulturami. Byli zde kmeny kočovných prérijních lovců, jako byli siouxové, Poníové, Vraní Indiáni, zemědělské komunity jako Iokézové z oblasti východních lesů a Velkých jezer; rybáři z tichomořského pobřeží jako Kwakiutlové;zemědělské osady mírumilovných utopiů na Hopiů na jihu.
Americká vláda uznává existenci 267 různých kmenů, ale ve skutečnosti existovalo 1000 nebo více kmenových seskupení hovořících stovkami jazyků, přičemž některé z nich se navzájem liší asi jako angličtina od japonštiny. Některé z těchto kultur trvaly po staletí. Jiné byly výsledkem pozdějšího přizpůsobování měnícímse podmínkám např. kmen Černonožců se proslavil výbornou jízdou na koni, i když do styku s koňmi se dostal až po roce 1730. Všechny tyto národy usilovaly o vznešenost, statečnost a moudrost a všechny sdílely společné duchovníbody se zemí a s okolní přírodou. Mnohé kmeny však byly i kruté, násilnické některé vlastnily otroky a strašlivé mučily své nepřátele.
Siouxové - hanlivá nadávka /zkomolenina Odžibvejského a francouzského slova znamenající had/.
Vlastní jméno Dakotové - Spojenci. Velká jazyková skupina - několik kmenů.Nejslavnější náčelník, svatý muž, medicinman Sedící býk/angl.Setting bull;lakotsky Tatanka Yotanka/. První náčelník který se pokusil sjednotit Dakotský národ proti bílým byl Rudý oblak /angl. Red Cloud;lakotsky. Mehpeja Luta/ - nejpočetnější kmen Dakotů Oglala / 7 národů
TÁBOROVÝ KRUH
Prérijní Indiáni považovai kruh za posvátný symbol. Znamenal proně koloběh života,slunce i měsíce atd. V souladu s těmito představami stavěli své tábory při slavnostních příležitostech do kruhu. Siouxové nazývali takový tábor čangleška čakan - posvátný kruh.
Při stěhování Siouxů z východních oblastí do prérie se rodová společnost rozpadla na jednotlivé rodinné tlupy nazývané tiošpaye/odtržené od kmene/. Tyto tlupy měly při setkání celého kmene určeno místo v táborovém kruhu. O nejváženější místa mezi sebou jednotlivé skupiny soupeřily. Například místo střežící vchod do tábora /hunka-roh/ bylo obsazováno tou skupinou, která vynikala nejstatečnějšími bojovníky, schopnými ubránit tábor proti útoku nepřítele. Čestné místo se nacházelo proti vchodu, stejně jako čestné místo v teepee. To bylo vyhrazeno pro skupinu, k niž patřil kmenový náčelník.
Když se jednou za rok sešlo více siouxských kmenů k obřadům posvátného tance slunce, utábořily se ve velkém kruhovém táboře, složeném z menších kruhů jednotlivých kmenů. V tomto případě zaujímal obvykle čestné místo kmen Obalů a vchod střežili příslušníci Hunkpapů.
Prostor uvnitř tábora nazývali Siouxové hočoka a v jeho středu bylo vztyčeno velké poradní teepee. V něm se scházela kmenová rada z náčelníků jednotlivých tlup, aby projednala závažná rozhodnutí. Poblíž stálo i kouzelníkovo teepee a menší stan na přechovávání kmenové dýmky.
Neodmyslitelnou součástí tábora byly potní chýše sloužící k obřadu Indi/očištění/. Indiáni často používali parní lázně s rozpálenými kameny polévanými vodou k očistě těla a meditacemi očistovali svého ducha. Jedině tak se cítili připraveni komunikovat s Čakan Tankou/Velkým duchem/.
O pořádek v táboře se starala jakási táborová policie. Byli to příslušníci některého strážného či válečného spolku. U Siouxů bylo v jednom období takových spolků sedm - Tokala/Lišky/, Sotka yuna/Strážci kopí/, Ihoka/Jezevci/, Čante tinza/Statečná srdce/, Kanchi yuha/Vraní strážci/, Wičiska/Bílá znamení/ a Ska yuha/Jezdci na bílých koních/. Příslušníci těchto spolků nosili zvláštní odznaky a dohlíželi též na pořádek během stěhování kmene i na to, aby některý jedinec nevyrazil na lov bizonů samostatně a nevyplašil celé stádo. Takovému provinilci mohli zničit majetek, spálit stan nebo zabít koně.
Poměrně složitý byl systém náčelníků. U Obalů např. nacházíme sedm velkých náčelníků /Wičaša Lančan/, čtyři muže v kazajkách/Ogletanka un/, kteří byli něco jako soudcové. A čtyři rozhodující náčelníky /Wakinčonzové/. Dále měl kmen medicinmana /pežuta wičasa/ a kouzelníka /wičasa čakan/.
Tábory měly i své hlasatele, kteří oznamovali výsledky jednání kmenové rady a za dobrovolnou odměnu i různé soukromé záležitosti, jako hostiny, svatby apod. Při setkání kmene rovněž vybízeli mladíky,aby si šli do hor pro sen, v němž by se jím měl zjevit jejich budoucí ochránce.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 rrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrr | 22. května 2007 v 9:21 | Reagovat

rrrrrrrrrrrrrrr

2 Dana Dana | 4. června 2007 v 15:07 | Reagovat

Máte to opravdu krásné. Jen by to chtělo více podrobnějších informací a obrázků nebo fotek :-)

3 Adam Hromas Adam Hromas | E-mail | 5. července 2007 v 19:59 | Reagovat

Strasne se zajimam o indianskou kulturu ale moc toho bohuzel nevim kde je na tom stejne at se ozve budu jedine rad

4 Myšák Myšák | E-mail | 9. července 2007 v 16:49 | Reagovat

Děláš ty,konkrétně nějaký kmen?Jezdíš tábořit?

5 vcn vcn | 16. července 2007 v 16:36 | Reagovat

kdo to vsechno ma cist dej sem naky videa a bude to lepsi

6 Mike Mike | 21. července 2007 v 11:40 | Reagovat

Pro Myšáka

Čau, ne už nejezdím tábořit, kdysi ano..ted už to mám spíš jako koníčka, o native people se zajímám už odmala a nějak mně to už vydrželo.

A ty?

7 Mike Mike | 21. července 2007 v 11:42 | Reagovat

Pro Danu,

Děkuju za pochvalu,určtivě Vám v nejlbližší době vyhovím a dám sem více fotek, obrázků a podrobnějších informací. Když mi napíšete, co byste zde ráda tak našla,popř, své nápady milerád uvítám.

8 Mike Mike | 21. července 2007 v 11:44 | Reagovat

Pro vcn

Bohužel, tohle je jen blog kde videa nelze dávat, nebo pokud víš že tojde tak napiš

9 Irenka Irenka | 2. listopadu 2007 v 15:12 | Reagovat

Právě dělám referát do školy na Indiány. nedovedete si představit, jak jste mi tímto blogem pomohl. Vypadá to, že milujete Ameriku stejně jako já. Souhlasím s Danou, že by to chtělo víc obrázků, ale sama nevím, kde bych je hledala. Možná zkuste Google nebo vlastní ruku. Je to tady krásný. Jakou máte profesi?

10 Pro Irenku Pro Irenku | 13. prosince 2007 v 12:24 | Reagovat

Jsem moc rád, že Vám moje články vypomohli při psaní referátu.Ameriku skutečně miluju, je to jeden z mých velkých zájmů už od dětství.S obrázkama se určitě polepším.

A moje profese?! - Knihkupec:)

PS: Moc se těším na Vaše další podněty

11 pa-či pa-či | 26. října 2008 v 18:56 | Reagovat

Máš to tu moc pěkný. Víš, píši do školního časopisu a něco z toho Vašeho tam určitě dám. Jaký máte rád kmen? Chtělo by to třeba přidat popis Sun Dance. Kde pracujete?  Máš rád Vinnetoua? já mám přečteny všechny knihy od Karla Maye. Moc hezké.

12 pa-či pa-či | 26. října 2008 v 19:14 | Reagovat

Ještě dotaz: bydlíš v Brně?

13 Pa-či Pa-či | 12. listopadu 2008 v 20:30 | Reagovat

Ahoj Míšo, moc by mě mrzelo kdyby jsi se na mě zlobil! Moc se za to stydím! Moc se omlouvám.

14 Sokis Sokis | 25. února 2009 v 20:40 | Reagovat

jo no rrrrrr!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama