VIVE DIEU, SAINT AMOUR

RYTÍŘSKÝ ČAS KARLA IV.

22. dubna 2007 v 13:26 |  Rytířské bitvy a osudy
RYTÍŘSKÝ ČAS KARLA IV
OBRÁZKY Z DĚJIN
Karel IV. Nám spadl z nebe. Asi to nebyl kosmonaut, ale skoro se někdy zdá, že byl a že přišel do našeho světa z jiného času. Uměl číst a psát. Nebylo to v té době samozřejmým uměním rytířů a kraleviců. Ti ostatní přenechávali knihy kněžím a mnichům. Meč byl pro ně důležitější.
Mladý Karel IV. Však nejenom že uměl číst a psát, ale celých dlouhých deset let studoval v Paříži. Zajímalo ho všechno, o čem knihy vypravovaly. Zabýval se také filozofií. Byl jiný než ostatní. Stal se později českým králem a římským císařem především proto, že "objevil sílu pronikavých myšlenek a učinil z nich zbraň pádnější meče".
Rytíři tenkrát považovali vzdělání spíš za břímě, zbytečně a o hodně těžší než jejich plátovaná brnění. Karel IV. však vítězil převahou ducha. Jenže…
Bylo mu teprve šestnáct let, když poprvé bojoval o lucemburské panství svého otce v severní Itálii. V listopadu roku 1332, v den svaté Kateřiny, prokázal, že je stejně znamenitý nad učenou knihou jako v rytířské bitvě. U tvrze San Felice nedaleko Modeny slavně zvítězil nad vojáky protilucemburské ligy. Měl tisíc dvě stě jezdců a šest set pěšáků a s nimi "obořil se srdnatě na mnohem silnější zástupy nepřátelův…"
Třeba ještě mutoval, třeba ho jeho hlas příliš neposlouchal, ale jeho vojáci už ho poslouchali na slovo, snad také proto, že se na bitvu nedíval z bezpečné vzdálenosti, ale že měl odvahu sám se vrhnout do její vřavy a že se nedal, ani když byl zraněn ranou meče, kterou nestačil odrazit, že i zraněný bojoval dál.
A proto tenkrát byla Karlovi IV. udělena "čest rytířská". Snad podle starobylého zvyku, v bílém rouchu, bez přilby, meče a štítu poklekl, aby přísahal, že od té chvíle povede život rytířský, že bude chránit slabé a utiskované, že bude žít zbožně, že bude vždycky uctivý k paním a dívkám a že bude věrný své církvi. Potom už ucítil na rameni lehký dotyk meče a uslyšel slavnou formuli: "Ve jménu boha, svatého Michala a svatého Jiří pasuji tě na rytíře."
Nebylo obvyklé, aby se stal rytířem tak mladý kralevic. Jenže všechno, co Karel IV. v životě dělal, bylo neobvyklé.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Burberry Outlet Burberry Outlet | E-mail | Web | 1. srpna 2011 v 4:40 | Reagovat

Your work is very good and I appreciate you and hoping for some more informative posts.

2 lev lev | 9. ledna 2013 v 16:17 | Reagovat

díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama