VIVE DIEU, SAINT AMOUR

ORBITAL

10. dubna 2007 v 16:38 |  Hudba
ORBITAL
BRITSKÉ DUO ORBITAL SE V POLOVINE 90. LET se stalo významným prvkem britské taneční scény. Bratři Phil a Paul Hartnolovi dokázali, lépe než spousta jiných,několik velmi významných věcí:zůstat věrni duchu tanečního undergroundu,natáčet alba, která by byla uměleckou kompozici (a nejen sbírkou singlů), a v neposlední řadě nabízet živá vystoupení, která potvrzují jejich muzikantství, nezávislé na studiových kouzlech.
Phil a Paul naposlouchali v rodném Dartfordu spoustu punkových a elektronických desek. Oba hráli na piáno a učili kamarády na tomto nástroji preludovat punkové hity.V polovině 80.let Phil zakoupil Korg Latin Peraussion D10 a začaly první opravdové muzikantské pokusy. Bratři sjížděli extatické vlny rave parties pořádané v okolí Londýna vždy v dosahu M25 Orbital Motorway,jež metropoli obepíná. Odtud jméno kapely.
V roce 1989 Orbital vydali singl Chime, který skončil na 17.příčce hitparády a bývá označováno za jednu z nejlepších tanečních desek všech dob. Debutové bezejmenné album (1991) ještě nemělo soudržnost pozdějších opusů, ale už naznačovalo, že počítačovou techniku bratři Hartnollové používají opravdu po svém.
V roce 1993 Orbital představují své druhé bezejmenné album. Píseň Halcyon odrážela jejich trpkou zkušenost s vlastní matkou, která byla sedm let obětí návyku na tuto utišující, lékaři předepisovanou drogu.
Duo sice zůstávalo víceméně skryto za barikádou technického vybavení,ale vizuální efekty a světelný park se činily a bratři navíc vykukovali zpoza technologického parku v brýlích s lampičkami, které pulsovaly v rytmu hudby. Intenzivní zkušenost z koncertů se promítla i do zvuku třetího alba Snivilization(1994). Orbital se na něm zcela konkrétně vyjádřili k zákonnému opatření Criminal Justice Bill, které umožňovalo policii legálně uzavírat rave parties a postihovat organizátory i návštěvníky. Zatím nevídaný stylový záběr Orbital vynesl až na 4.příčku hitparád. Následující In Sides (1996) přineslo zatím zřejmě nejodvážnější muzikantské eskapády bří Hartnollových a vyprovokovalo britský New Musical Express k následujícímu hodnocení:In Sides otřese vaší perspektivou. Zbaví vás mléčných zubů, semele vám páteř a ukáže vaší duši ideální místo, kde se rozplynout.
Po třech letech se Orbital přihlásili s albem Middle of Nowhere není možná tak revoluční, překvapivé či stylotvorné jako předchozí dvě desky. Ale koneckonců Orbital už svůj styl mají, dokáží stále překvapit i potěšit(vzpomenu-li třeba na dudy ve skladbě Style) a i když už možná neční jako maják nad vodami, záře, kterou vysílají, má pořád smysl a směr.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama