VIVE DIEU, SAINT AMOUR

O PODZEMÍ ZIMNÍHO STADIÓNU

11. dubna 2007 v 23:25 |  Sport
O PODZEMÍ ZIMNÍHO STADIONU
Led je na zimním stadionu takovou samozřejmostí, že ho návštěvník hokejového zápasu ani nevnímá, natož aby uvažoval o tom, jak ledová plocha vzniká. To je samozřejmě pohled diváka, pro hokejistu je výroba ledu životně důležitá. Na kvalitě ledové plochy závisí rychlost jízdy, způsob provedení nejrůznějších obratů a nakonec i množství vynaložené námahy. Málokterý z diváků tuší, že zimní stadion je vlastně menší továrničkou, jejímž hlavním produktem je právě ledová plocha.
CO JE POD LEDEM
Základ ledové plochy vzniká hluboko pod ní. Nejprve je nutné prostor pod budoucí ledovou plochou dokonale odizolovat, aby nepropouštěl vodu a aby do země neunikal ,,mráz" - to by znamenalo velké energetické ztráty.
Jakmile je plocha zaizolována, dostane první betonovou vrstvu, po jejímž vytvrzení jsou na ni položeny trubky výparníku, které se opět zalijí betonem. Vrchní část betonové vrstvy samozřejmě musí být dokonale hladká a rovná. Pak už se,,jen" postaví mantinely a základ budoucího kluziště je hotov.
PODZEMÍ
Je-li výparník z technického hlediska zajímavý, potom pravým technickým bonbónkem je kompresová stanice s nádržemi chladícího média. Celé zařízení se samozřejmě nachází v podzemí zimního stadionu. Například v pražské sportovní hale, jsou v podzemí uloženy turbokompresory vhánějící do trubek výparníků freon.
V podzemí zimního stadionu také najdete také oprávařskou dílnu, prostory sloužící k uskladnění dílu potřebných k přestavbě ledové plochy. K nejdůležitějším částem podzemí ale rozhodně patří hráčské zázemí. Nerozumějí se tím jen šatny, ale také fit centrum se saunou, masážní místnosti a dalším zařízením určeným k regeneraci sil hokejistů.
Důležitou součástí podzemního komplexu je jeho kanalizační systém, do kterého je svedena klasická ,,sanita"(voda ze sprch,umýváren), ale také voda z roztálého ledu.
VÝROBA LEDU
Když se před začátkem sezóny poprvé ,,dělá" led, musí se nejprve betonová plocha dokonale vychladit (asi na - 7 až - 8°C).
První nástřik může přijít až po důkladném vychlazení betonové plochy. Ideální je rozprášená vodní mlha, ale dovedete si jistě představit, jak dlouho by takové zaledňování trvalo. Pracovníci, kteří plochu zaledňují, používají hadice, proud vody stříkají směrem vzhůru a na plochu ho nechávají dopadat v podobě vydatnějšího deště.
MALOVÁNÍ ZÁKLADNÍCH ČAR S REKLAM
První ledová vrstva má tloušťku 1 až 1,5 cm. Na ni se malují základní čáry (půlicí, třetinové, prostory pro vhazování apod.). K namalování ,,lajn" a nakonec i reklam se používají barvy ředitelné vodou - nejčastěji hlinkové.
Na některých zimních stadionech se místo barvení používají jakési obtisky. Samozřejmě se nejedná o obtisky v tom vlastním slova smyslu. Jsou to barevné krepové papíry, které se na led ,,přilepí" čistou vodou.
Jakmile jsou základní čáry namalovány, ledová plocha dostane další zhruba centimetrovou vrstvu vody, po jejímž zmrznutí jsou na ni stejnou technologii namalovány reklamy. Nakonec nastoupí rolba, která led seřízne a vyhladí.
TENIS NA LEDĚ?
Během hokejové sezóny však zimní stadion prodělává řadu proměn. Jeden den se zde hraje lední hokej, za dva dny třeba mezinárodní zápas v házené a za týden vás možná potěší některá hudební skupina.
Mnozí diváci si možná myslí, že led se pokaždé rozmrazí a odstraní. To však není pravda. Led z očí návštěvníků skutečně zmizí, ale jen díky šikovnosti pracovníků zimního stadionu a důmyslné konstrukci, která se položí těsně nad ledovou plochu. Vrchní část této konstrukce pak tvoří palubovka pro košíkovou, odbíjenou či házenou, tartanový povrch pro tenisové utkání nebo pódium pro zpěváka. A protože jsou demontovány i hokejové mantinely, vypadá to na první pohled, že led ze zimního stadionu skutečně zmizel.
ODSTRANĚNÍ LEDOVÉ PLOCHY
Po sezóně se však led odstranit musí. Někdo si může myslet, že uprostřed hrací plochy se nachází nějaká obrovská výlevka, led se nechá roztát a voda jednoduše výlevkou vyteče do kanalizace. Ve skutečnosti je ledová plocha sbrušována rolbou až téměř na beton a teprve zbylá tenká vrstvička ledu se nechá roztát. Vodu, nebo ještě pracovníci stadionu stírají do míst, kam rolba ukládá seříznutý led. Mokrý beton vysoušejí účinné fukary, které na něj vhánějí teplý vzduch, neboť jedině suchý beton bez úhony přečká léto a bude připraven na další sezónu.
HOKEJKY
Hokejka je pro hokejistu jednou z nejdůležitějších součástí výstroje. Někdy v počátcích hokeje hráči používali zahnutou hůl vyrobenou z jednoho nebo ze dvou kusů. Dnešní hokejky jsou ale složité sportovní nářadí, pro špičkové hokejisty vyráběné doslova na míru. Při výrobě hokejky je totiž důležité vědět, zda je hráč levák, či pravák. To pro správné prohnutí čepele, neboli lopaty. Za tím účelem jsou soudobé hokejky skládány z několika dílů.
Měnil se také materiál k výrobě hokejek. Spodní partie, původně ze dřeva nebo z překližky, byly postupně doplňovány skelnými lamináty. V současnosti ser hokejky vyrábějí s použitím kevlaru, hmoty ABS, několika vrstev překližky či dýhy a z nejrůznějších laminátů.
RUKAVICE
Na hokejové rukavice je kladeno mnoho mnohdy protichůdných nároků. Rukavice mají hokejistu chránit před údery a tím před zraněním rukou. Je potřeba, aby byly dokonale ohebné,a navíc ještě musí umožnit hokejistovi lehce, přesto však pevně držet hokejku.
KOLIK STOJÍ HOKEJISTA?
Hokej, zejména ten extraligový, není levným sportem. Jak se hra zrychluje a také je stále tvrdší, musejí si hokejisté chránit ohrožené části těla. Hlavu chrání přilba, klíční kosti nárameníky, používají se chrániče loktů, holenní chrániče, rukavice, stulpny a další.
Zjistil jsem z dostupných zdrojů, na kolik přijde taková výstroj a výzbroj českého extraligového hokejisty, tak se teď pojďme na to společně podívat:
Chránič obličeje z organického skla - 1200 Kč
Přilba - 2500 Kč
Nárameníky 1 - 4150 Kč
Nárameníky 2 - 4500 Kč
Dres - 2500 Kč
Chrániče loktů - 2800 Kč
Rukavice - 5000 Kč
Hokejka - 1500 Kč
Holenní chrániče - 3000 Kč
Rybano - 390 Kč
Suspenzor - 250 Kč
Kalhoty - 5000 Kč
Stulpny - 700 Kč
Brusle - 15 000 Kč
CO MOŽNÁ NEVÍTE?
Stejně jako hokejka, je důležitým hokejovým nářadím i touš, neboli puk. Na rozdíl od hokejek ale musí mít puk teplotu stejnou jako led (asi 5 až - 7°C). Z těchto důvodů jsou puky (na utkání jich musí být dostatečná zásoba) před zápasem zmrazeny a během utkání jsou uloženy ve speciální termotašce. Zmrazení puků je důležité, neboť kdyby měly během zápasu vyšší teplotu, hůře by po ledě klouzaly, odrážely by se jinak než obvykle, zkrátka ztěžovaly by hokejistům hru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama