VIVE DIEU, SAINT AMOUR

MÓDA PRO RADOST

19. dubna 2007 v 0:43 | podle časopisu Rolling Stone |  Móda pro radost
MODA PRO RADOST
BATIKA, KOŽENÉ KALHOTY, ADIDASKY, AFRO, CVOČKY, MINISUKNĚ, SPÍNACÍ ŠPENDLÍKY, COOL VYCHYTÁVKY, NEHORÁZNÉ HNUSY, ZVONÁČE I PLÍSNÁČE…
JEDNODUŠE ŘEČENO, VYBRAL JSEM 15 ZAJÍMAVÝCH MOMENTŮ V HISTORII I SOUČASNOSTI MODERNÍ MÓDY A POKUSÍM SE OBJASNIT PROČ NĚKTERÉ KAPELY A JEJICH FANOUŠCI ZAČALI NOSIT TO ČI ONO A JAKÁ JE VLASTNĚ HISTORIE VŠECH TĚCHTO VYCHYTÁVEK.VÍTE TŘEBA PROČ JSOU TAK OBLÍBENÉ MARTENY? A KDE SE VZAL PIERCING? PROČ NIRVANA NOSILA FLANELKY? A PROČ HIPHOPEŘI TAK RÁDI UKAZUJÍ ZNAČKU SVÝCH TRENEK? JÁ JO. A TED MŮŽETE I VY!
01: MAŘENY
"Dlouhé vlasy, krátký rozum." Nebo: "Máš-li dlouhý vlas, nechod mezi nás". Tato příšerná hesla už dnes naštěstí neplatí. Ale před 40 lety tomu bylo jinak.První kdo prolomil tabu dlouhých vlasů byli samozřejmě Beatles v polovině šedesátých let. Například Frank Sinatra na otázku Co si myslí o Beatles odpověděl: "Hlavně by se měli ostříhat!"
Koho se to týká:Beatles, Kabát, Sepultura a další vlasatý máničky
02: MAKE LOVE, NOT WAR
Málokdo ví, že provařený mírový znak vznikl v roce 1958 na zakázku. Vytvořil jej britský designer Gerald Holtom pro organizaci Campaign for Nudear Disarment a na veřejnosti se poprvé objevil během protiválečné velikonoční demonstrace ve stejném roce. Znak je složen z nase položených písmen N a D v praporkové abecedě ohraničené kolečkem vyjadřující Zemi.
Koho se to týká: Hippies, De la Saula a další peacemakerové
03: BATIKA
Batikování oděvů má dlouholetou historii. Vzniklo již před dvěma tisíci lety na ostrovech Jáva a Bali. Poté se stalo populární také ve Fudii a na Středním východě. Batikované oblečení se nejvíce objevovalo v éře Hippie módy, stejně jako korálky nebo boty "kristusky". Ovšem pozor, pravého hippie nepoznáte podle zevnějšku, ale podle stavu jeho psychiky. Alespon tak to uvádí na stránkách www.hippy.cz. Cituji:" Dívej se vždy člověku do očí, protože z očí korálky a batika sundat nejdou. Podívej se na něj, a kydž se laskavě usměje, tak je to hippie."
Koho se to týká:Janis Joplin, Jimi Hendrix, The Black Crowes či Vypsaná fixa
04 Zvonáče
Kalhoty, připomínající zvonáče, se objevovaly už ve středověku.první klasické zvonové kalhoty se ale datují pravděpodobně do roku 1813, kdy se staly pevnou součástí výbavy amerických námořníků.Důvody byly čistě praktické - takové kalhoty šlo snadno ohrnout, když musel námořník do vody. Ve čtyřicátých letech minulého století měly zvonový tvar některé pracovní džíny. Vrcholem mody se zvonáče staly v éře hippies, v trochu luxusnější podobě, byly pevnou součástí i oděvu zlaté disko mládeže o dekádu později - viz John Travolta v Horečce sobotní noci. Na to pak koncem osmdesátých let navázali raveři, kteří zvonáče vrátili zpět do kurzu, díky čemuž jsou dnes k dostání v nejrůznějších variacích. Zvonáče se mimochodem dostaly i do mnoha písňových textů, Eric Clapton napsal skladbu s názvem Bell Bottom Blues (tedy Blues zvonových kalhot).
Koho se to týká: zase hippies, Gregoryho Finna ze Southpaw, Erica Claptona, Technařů a Josefa Dvořáka v Malém potulném kabaretu Studia Kamarád a mnoha dalších
05 Křivák
Křivák je klasická kožená bunda,která původně sloužila jen jako oblek pro motorkáře, ale brzy si ji za svou vzali rockeři. Model křivák je nejprofláklejší variantou kožené bundy. Svůj název získala proto, že má zip jednoduše nakřivo. Není však výsadou ostrých hochů s nabroušenými kytarami - jednu dobu si ho velmi oblíbil i Dave Gahan z Depeche Mode.
Koho se to týká: rockerů, motorkářů, příznivců country nebo Davea Gahana.
06 Těžký boty, až nahory zavázaný
Opravdoví drsňáci se vždy potili v martenskách - tedy v botách od firmy Dr. Martens. Její historie začíná v roce 1945, když si německý lékař Klaus Martens zlomil nohu během lyžování v Alpách. Zjistil, že příčinou byla jeho nekvalitní obuv a přemýšlel, jak si ji vylepšit.Dal se dohromady se svým přítelem Dr. Herbertem Funckem a vymysleli pevné boty se vzdušnou podrážkou - velkovýrobu pak zahájili v roce 1960 v Anglii. Díky dobré ceně(tehdy) a praktičnosti si je nejprve oblíbili dělníci, později je za své vzali i teenagerské subkultury včetně raných skinheads nebo punks v sedmdesátých letech.
Martensky dlouho vydrží, člověk se v nich cítí drsně a punkáčům a skinheadům se zalíbily i proto, že jsou dostatečně odolné pro pouliční boje, ale na rozdíl třeba od kanad zase dost lehké na to, aby se v nich dalo v případě nouze i úspěšně utíkat.
Koho se to týká: Sex Pistols, The Clash, Morrisseyho a dalších
vytvořeno podle časopisu Rolling Stone
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Winston Winston | 2. září 2007 v 20:12 | Reagovat

Marteny

Lékař se jmenoval Maertens a na obrázkách jsou (stejně jako na většině blogů) vyfocený steely ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama