VIVE DIEU, SAINT AMOUR

MELODIE PROTI KŘIŽÁKŮM

17. dubna 2007 v 8:25 |  Rytířské bitvy a osudy
MELODIE PROTI KŘIŽÁKŮM
HUSITÉ ŠLI DO BITEV POD KOROUHVÍ S KALICHEM - A ZPÍVALI.
JEJICH PÍSEŇ BYLA TAKÉ JEJICH ZBRANÍ.
STALO SE ŽE JINOU ZBRAŇ UŽ V BITVĚ ANI NEPOTŘEBOVALI.

Prapor ušitý válce na míru

Kus nějaké pomalované látky přitlučený ke klacku se stal symbolem, za kterým lidé šli a za který umírali. Když v roce 1914 dostali naši legionáři zas český prapor, přísahali mu věrnost. Když v bitvě u Arrasu většina z nich padla, ti kteří útok přežili, šli ztracený prapor hledat.
Také husity vedl do bitev prapor - zněla však pod ním píseň podobná bouři a je s ním od té doby už navždycky spojena.

Píseň ušitá válce na míru

Snad nikdy předtím a nikdy potom nezazněla ve válce pod vlajícími prapory píseň, která byla současně zbraní. Husitský chorál "Ktož jsú boží bojovníci" takovou zbraní byl.
Opravdu se stala, že někdy ani nemuseli bojovat, že úplně stačilo, když zpívali, asi hlasitě, asi dokonce na plný pecky, snad také hrozivě a vztekle, a jejich píseň byla současně návodem k boji. Byly v ní věty o nutnosti udržení pořádku a byly v ní vyjmenovány povinnosti jednotlivých druhů vojsk a byl v ní dokonce i stručný výtah z kázeňského řádu. Byla v ní slova, která se do písně ani trochu nehodí, ale to nevadilo, husité zpívali tu nejpodivnější píseň ze všech písní světa až se hory zelenaly - nejen hory, i křižáci zezelenali, když je z dálky slyšeli, a začali se klepat strachy.
"… proto střelci a kopiníci,
sudličníci a cepnici…
heslo všichni pamatujte,
kteréž vám vydáno,
svých hejtmanů pozorujte
a drž se každý šiku svého…"
Vypravuje se o písni, že ji složil sám Jan Žižka. Asi to není pravda, ale bylo by mu to podobné. Byl sice geniálním vojevůdcem, ale o skládání písní toho určitě moc nevěděl a dopustil se proto mnoha hrubých chyb. Napsal spíš vojenský řád a stalo se cosi podivuhodného - Žižkův zhudebněný vojenský řád se stal největším válečným šlágrem patnáctého století.

Zbraň svou rukama chutnejte - a hr na ně!

Jeden z kronikářů husitských válek napsal o bitvě u Domažlic: "Odpoledne uslyšeli křižáci zdaleka hromový rachot husitských vozů a širým krajem ozývající hlahol písně:
"Ktož jsú boží bojovníci".
"…Nepřátel se nelekejte
na množství nehleďte,
Pána svého v srdci mějte,
Pro něho a s ním bojujte…"
Neslýchaný a nevysvětlitelný děs se zmocnil srdcí německých křižáků, marně vůdcové je povzbuzovali, v úzkém průsmyku tlačilo se vše v jediný chumáč - křižáci, koně, vozy. Křik a hřmot se vzmáhal. Jezdci vyjížděli ze řad, vozy opouštěly hradby, vše se hrnulo místo kupředu nazad a za chvíli bylo celé vojsko křižácké na útěku…"
Podle Otty Janka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Konrad Wallenrod Konrad Wallenrod | 23. března 2011 v 23:41 | Reagovat

Dovolil bych si poznamenat, že se nejednalo nikdy o členy rytířského řádu Německých rytířů, ale husité bojovali s účastníky křížové výpravy, což není totéž.

2 watisek watisek | E-mail | 11. února 2013 v 19:23 | Reagovat

Nechápu,proč tam je obrázek Templářů??

3 lancer lancer | Web | 7. června 2016 v 18:32 | Reagovat

sms online pujčka hned :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama