VIVE DIEU, SAINT AMOUR

MALÍŘI A ILUMINÁTOŘI

17. dubna 2007 v 8:07 |  Umění

Malíri a iluminátori

Nalezené úlomky zdiva z devátého století se zbytky nástěnných maleb dokazují, že tradice středověkého malířství má u nás staré kořeny, již z dob Velkomoravské říše. I v románském období 11. A 12. Století se setkáváme s bohatou nástěnnou malbou a vlastní malířství má v této době řemeslný charakter. Ale objevuje se také už jako umělecká činnost, sloužící převážně církevním účelům. Mniši v klášterech, obyčejně písaři i malíři v jedné osobě, psali a zdobili liturgické knihy, misály,žaltáře a kroniky, přičemž počáteční písmena v textu/iniciály/ zvýraznovaly kresbou i malbou. Vlivem gotiky dochází ve 13. A 14. Století v malířství k průkaznějším změnám díky novým materiálům a technikám(kamenné ornamenty jsou polychromovány; nástěnná kostelní malba pak ztrácí na úkor gotických oken, kde se objevují barevně bohaté malby na skle). Značné oblibě se těšilo zejména tabulkové malířství na dřevěných deskách s poutím vzácných temperových barev a podkladů z plátků tepaného zlata.
S hospodářských rozmachem měst ztrácí církev pozvolna své výsadní posatvení v umělecké činnosti. Náročné stavby gotických kostelů, hradních paláců, radních i městských obytných domů vyžadovaly větší počet pracovníků, proto přibývá také světských umělců, kteří pracovali pro královský dvůr, šlechtu i bohaté měštany. Renesanční doba pak do značné míry osvobozuje šlechtu od církevního vlivu. Sgrafita a fresky zdobily v této době nejen panská sídla,ale už i městské stavby, brány a domy..
Společenské postavení malířů nebylo ve středověku zcela jednoznačné. Častokrát se nedělal velký rozdíl mezi řemeslníkem-natěračem a malířem, který tvořil obrazy.Většinou také dělali obojí, jinde se však přesto přihlíželo k tomu, jedná-li se o umělce, kteří "robili" obrázky v knihách a iluminovali je, malovali obrazy veliké, komponovali scény mytologické, biblické a jiné,lištáře,kterým "příslušelo světnice fermežovati a prostá díla, jako stoly a lavice štrejchovati" nebo cuprejtýře,kterým" náleželo dělati bílá díla hlazená a pozlacovati je".
Již roku 1348 bylo založeno"bratrstvo" malířů a štítařů pražských měst, ke kterému byli přizváni také knihvazači, pergameníci, iluminátoři, zlatotepci a jim podobná řemesla. Bratrstvu malířů byly Karlem IV. Uděleny výsady jako jiným cechům, král Ludvík je pak r.1523 znovu potvrdil. Malíři si však byli vědomi svého výsadního postavení a požadovali více-bratrstvo svobodných umělců. Výsledkem jejich snah bylo prohlášení v Rudolfově majestátě, aby "malíři nesluli řemeslem, než uměním, také ne cechem než bratrstvem.".Toto bratrstvo zaniklo až v 18. Stol.,kdy se malířství stalo svobodným uměním.
Zpracoval a sestavil Mike
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aný Aný | Web | 17. dubna 2007 v 8:10 | Reagovat

Ahujky,máš to tu mocinky super,fakt že jo!Mrkni prosím na můj blog a okomentíkuj.Díky moc a měj se fajn.

2 Klára Klára | E-mail | 31. července 2008 v 15:53 | Reagovat

Moc pěkný blog, opravdu moc pěkný, na úrovni, jsou v něm zajímavé články, nádherné fotografie, moc se mi líbí, je s fantazií upravený, je to zatím jediný blog, který mne opravdu zaujal, děkuji Klára

3 skip skip | 25. března 2009 v 19:32 | Reagovat

shit

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama