VIVE DIEU, SAINT AMOUR

HRADY A ZÁMKY JIŽNÍ MORAVY ČÁST 1

10. dubna 2007 v 8:33 |  Hrady a zámky jižní Moravy
HRADY A ZÁMKY JIŽNÍ MORAVY
Jižní Morava je velmi bohatá na stavební památky. Jen stěží lze nalézt ve střední Evropě kraj obdobné velikosti s takovým počtem zámků a hradů. Gotika, renesance, baroko i ostatní stavební slohy jsou zde zastoupeny stovkami světských i sakrálních architektur, v mnoha případech velmi pozoruhodnými.
Z takovéto nabídky jsem vybral pouze několik nejvýznamnějších zámků a hradů jižní Moravy.
BÍTOV
Bítov je jedním z nejstarších hradů naší země. Vznikl někdy po připojení Moravy k českému státu, první písemná zmínka o něm pochází z let 1061-67. Do konce 13.století hrad náležel zeměpánovi, byl střediskem hradské správy a důležitou součástí ochranné linie jižní hranice Moravy. Původní hrad byl dřevěný a zaujímal celou plochu ostrohu, obtékaného ze tří stran řekou Želetavkou.
Nejstarší dochovanou kamennou stavbou je obytná břitová věž. Po rozsáhlé přestavbě za Přemysla Otakara II. Se Bítov stal téměř nedobytným hradem.
Z významných majitelů jmenujme pány z Lichtenburka, kteří získali hrad do zástavy již roku 1307 a roku 1498 do dědičného vlastnictví. Roku 1576 je vystřídali Strejnové ze Švarcenavy a po nich Jankovští z Vlašimě. V letech 1755 až 1904 patřil Bítov hraběcímu rodu Daunů. Spolu s majiteli se měnil i vzhled hradu, jehož gotické budovy byly zabudovány do masivu hradního paláce při přestavbách na přelomu renesance a baroka.
Současná podoba Bítova je až výsledkem romantických úprav, převážně dokončených v polovině 19. Století. V témže období vyzdobil hradní interiéry A. Schuller iluzivními malbami překrývajícími stěny i stropy bohatými kompozicemi, které reprodukují gotické architektonické tvarosloví. Sály a pokoje Daunové bohatě vybavili novogotickým mobiliářem.
Vlastníkem hradu do roku 1945 byl baron Georg Haas z Hasenfeldu, spolumajitel první české manufaktury na výrobu porcelánu v Horním Slavkově u Karlových Var, který proměnil celý areál hradu na soukromou zoologickou zahradu a zajímavou sbírku vycpaných zvířat obohatil o velkou kolekci psů.

BOUZOV

Středověkým předchůdcem současného romantického objektu byl odpočátku 14. Století hrad, založený pravděpodobně rodem pánů z Bouzova, kteří jsou také prvními známými majiteli. Dnešní podobu získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895-1910. Velmistr řádu německých rytířů, arcivévoda Evžen Habsburský (1863-1954) nechal Bouzov přestavět na reprezentativní řadové sídlo a muzeum. Rekonstrukci projektoval profesor mnichovské akademie Georg von Hauberisser. Romantickou přestvabou vznikla dokonalá představa mohutného středověkého sídla, v jehož objektech se prolíná několik uměleckých slohů, zvláště gotika a renesance.
Historickou a uměleckou hodnotu Bouzova umocňuje množství významných starých uměleckých děl. Nejcennější částí hradu je novogotická hradní kaple, vybavená gotickým oltářem a vyzdobena náhrobními kameny řádových mistrů z let 1395-1515, které sem byly převezeny z Německa. V novogotickém stylu je tzv. sloupová síň s gotickými obrazy. Ve východním paláci jsou umístěny knížecí pokoje, z nichž především ložnice arcivévody Evžena a rovněž jeho pracovna jsou zařízeny nádhernými kusy nábytku ze 17. A 18. Století. Výzdobou nejkrásnějšími prostory hradu jsou v druhém patře severního paláce rytířský sál, lovecká síň a kapitulní síń. Do těchto interiérů se vstupuje z druhého nádvoří po slavnostním spirálovém točitém schodišti, vyrobeném z pískovce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katerina Kamlerova Katerina Kamlerova | E-mail | 13. června 2007 v 15:07 | Reagovat

Bouzov je moje rodna vesnice a na hrade jsem jako doma a proto se mi vase psani  a obrazky moc libi

2 Mike Mike | 21. července 2007 v 11:35 | Reagovat

Děkuju moc za komentář, jsem rád že jsem Vás potěšil článkem o Bouzově.Bouzov mně naprosto uchvátil a nadchl,už jen proto že se zajímám o středověk a historii.

3 NIky NIky | 15. května 2008 v 20:11 | Reagovat

Ahojky, já na Bouzově byla jako malá, měli jsme se tam stěhovat, ale něják to nevišlo. Je super že někdo píše i o těchto věcech. Uvidíme co řekne učitelka na referát.

4 Miky Miky | 26. května 2008 v 14:13 | Reagovat

Miluju Bouzov! Byla jsem tam jednou a úplně mě uchvátil. Líbil se mi i v různých filmech a pohádkách už od malička. Teď už ho mam prošlej asi třikrát a plánuju další.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama