VIVE DIEU, SAINT AMOUR

PRODIGY

24. ledna 2007 v 21:23 |  Hudba
PRODIGY
Jen těžko najdete v civilizovaném světě místo, kam by nedolehla sláva britských TheProdigy. Po odchodu Leeroye Thornhilla, solových projektech jejich členů a především pětileté tvůrčí pauze kapely začali mnozí právem pochybovat o její budoucnosti. Singl Babys Got A Temper však fanoušky uklidnil a celý svět teď už jen napjatě čeká na novou desku.
Postavení této essexské trojice ve světě elektronické hudby je naprosto unikátní. Přestože její poslední album vyšlo již v červnu roku 1997, stále patří mezi několik málo elektronických kapel, bodujících u posluchačů napříč celým žánrovým spektrem. Pozornost, kterou média věnovala albu Fat Of The Land se dá bez uzardění přirovnat k úspěchům největších rockových hvězd.
Vůdčí osobností projektu je bezesporu Liam Howlett. Právě on skládá a při vystoupeních sám hraje všechny skladby. Liamovým prvním kontaktem s hudbou byly hodiny klavíru, které navštěvoval v rodném Braintree. Později nachází zalíbení v hip hopu a stává se tanečníkem a Djem v kapele Cut To Kill. Všechno ale mění acidhouseová vlna konce 80.let, jež vzala i Howletta. Ten si ze svého bývalého působiště odnáší jen několik nástrojů, z nichž jeden, Moog The Prodigy, dá jméno jeho budoucí kapele. Netrvá dlouho a zaznamenává první úspěch s EP What Evil Lurks. Krátce po jeho vydání se seznamuje s tanečníky Keithem Flintem a Leeroyem Thornhillem a společně tvoří první sestavu The Prodigy.
Ta svou vůbec první smlouvu s labelem XL Recordings podepisuje v roce 1990 a v únoru následujícího roku vydává reedici někdejšího Howlettova hitu Evil Lurks. Skutečnou pozornost však kapela získává až o půl roku později. Singl Charly, postavený na samplech z reklamy, vede taneční hitparády a stává se číslem tři v UK Chart.
Následující singl, Sesame Street, je pak dokonce jednou z prvních raveových skladeb bodujících za oceánem.
Od ostatních raveových projektů se liší od počátku budovanou až frenetickou show, postavenou na osobitém projevu Leeroye Thornhilla a zejména bývalého řezníka Keitha Flinta. Začíná jejich nejlepší éra. Každý jejich nový singl, ať již Everybody In The Place EP či Out of Space, se umisťuje nejhůře v první dvacítce. Prvním vyvrcholením této etapy se stává debut The Prodigy Experience. Protože dnes již některé samply budí spíše pousmání, v roce 1992 byla deska plná breakbeatů a útržků syntetických melodií opravdovým přelomem.
V průběhu roku 1993 přibírá Liam do kapely nového člena. Je jím hiphopový a ragga MC Maxim Reality. Následující singly One Love a zejména pak No Good(Start the Dance) již signalizovaly Liamovu touhu po křížení stylů. Odklání se od raveového tanečního zvuku a skladby až znepokojivě zatemňuje, přičemž jim zároveň dodává dosud nevídanou rockovou energii.
V červenci roku 1993 vycházející, v pořadí druhé, album skupiny Music For The Jilted Generation, je pak dalším přelomem v životě kapely.
Album se má stát vyjádřením odporu vůči "Criminal Juctive Act", zákonu zakazujícímu volnou hudební produkci. Z The Prodigy jsou rázem světoznámé osobnosti, hudebně pak jen stvrzuje Howlettův posun k rockovému či možná přesněji hardcorovému zvuku.
Novým singlem se pro The Prodigy stává turné v létě 1995. Představují novou, na taneční scéně
dosud nepoznanou show, pro níž angažují i externího kytaristu Gizze Butta. V březnu 1996 přichází další ze zdánlivě nekonečné řady úspěchů. Singl Firestarter, postavený na ostré kytaře a Flintově punkovém chrapláku, obsahuje první místo v UK Chart a o The Prodigy začínají psát i rockové časopisy.
The Prodigy v červnu 1997 vydáním alba Fat OF The Land potvrzují své dominantní postavení na hudební scéně. Howlett nečekaně láme a kombinuje techno beaty s kytarami, živými perkusemi a osobitými vokály, to vše v nejasné, punkové špinavé a zároveň nekompromisní postmoderní atmosféře. Tu dokreslil i velice provokativní videoklip k singlu Smack My Bitch Up.
Po vlně největšího úspěchu jako by se po kapele slehla zem. Celé roky nevydala jediný singl, jen slabou náplastí bylo vydání jinak pozoruhodného Dj mixu Liama Howletta - The Prodigy PresentsThe Dirtchamber Sessions. Pak se jen veřejnost dozvěděla, že kapelu opouští tanečník Leeroy Thornhill, aby jako Flightcrank vydal vlastní desku Beyond All Reasonable Doubt, svoje album připravil i Maxim, ovšem originální materiál The Prodigy jaksi nikde. Spekulace o budoucnosti kapely rázně utíná singl Babys Got A Temper a oznámení, že práce na novém albu jsou v plném proudu.
DOSUD VYŠLÁ ALBA THE PRODIGY

THE PRODIGY EXPERIENCE

LISTOPAD 1992
Debutové album shrnovalo řadu
Významných singlů, jako např.
Fire, Jericho, Out of Space nebo
Everybody In The Place.

MUSIC FOR THE JILTED GENERATION

ČERVENEC 1994
Album plné dnes už klasických hitů
Jako No Good(Start The Dance), One
Love či Voodoo People.

THE FAT OF THE LAND

ČERVENEC 1997
Mnohými považované za nejlepší album
Kapely. Dominuje mu singl Firestarter a
Díky kontroverznímu videu se hodně
Proslavila i Smack My Bitch Up.
Mimo to obsahuje i slavný singl Breathe.

ALWAYS OUTNUMBERED, NEVER OUTGUNNED

2004
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Devilian, www.p-r-o-d-i-g-y.blog.cz Devilian, www.p-r-o-d-i-g-y.blog.cz | 15. března 2007 v 12:01 | Reagovat

OMG!!! Jaky singl Sesame Street??? Co to meleš za blbosti? Ty sis přykuřil,ne?

2 Mike Mike | 22. července 2007 v 19:20 | Reagovat

Řekl bych že ne

3 Devilian Devilian | 9. srpna 2007 v 18:23 | Reagovat

Sesame street je úplně od někoho jiného! Ale v žádném případě ne od Prodigy! Je to totiž od Smart-Es!!!

4 nika nika | Web | 22. března 2008 v 23:22 | Reagovat

koukám, že máš blog taky všeho chutě co? mrkni na náš. jsme partička 4 kámošů a prodigy ty milujem!! hod nejakej komentar...diked

5 dave dave | 8. dubna 2008 v 23:11 | Reagovat

prodigy czek site opět v provozu určitě nás navštivte

http://www.the-prodigy.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama