VIVE DIEU, SAINT AMOUR

JOSEF ČAPEK: PSÁNO DO MRAKŮ

28. ledna 2007 v 22:55 |  Literatura
JOSEF ČAPEK: PSÁNO DO MRAKŮ
O tři roky starší bratr Karla Čapka (* 23. 3. 1887) se vždy ocital poněkud ve stínu úspěšného novináře, dramatika a spisovatele. Uvědomíme-li si však, co všechno vytvořil během svých padesáti sedmi let života, z nichž posledních šest strávil v nacistických koncentračních táborech, nezbývá než se poklonit před veledílem, jehož je dnes jen málokdo schopen.
Do dějin české kultury se zapsal nejen jako spisovatel, novinář a dramatik, ale hlavně jako významný moderní malíř a grafik. Ve své malbě dovedl kubismus, z něhož vzešel, k maximálnímu zjednodušení při zachování čitelnosti námětu a úžasného poetického náboje obrazů.
,,Nejdřív třeba mít obrazu plné srdce, abychom ho potom mohlimít plné oči…" řekl kdysi a tímto krédem se řídil celý život.
Škoda že Josef Čapek nemohl žít déle. Před padesáti čtyřmi lety touto jarní dobou protrpěl své poslední dny v koncentračním táboře Bergen-Belsen.
Ve svém díle však zanechal poselství, které nám po celý život pomáhá posilovat v sobě to dobré, co v nás je. Už jako děti jsme se setkali s jeho Povídáním o pejskovi a kočičce, jako studenti s jeho ilustracemi Klapzubovy jedenáctky, jako studenti s obrázky ve Vančurově Rozmarném létě a jako dospělí třeba s jeho nejlepšími knihami Kulhavý poutník a Stín kapradiny nebo s jeho ranými pracemi Lelio, Pro delfína, Krakonošova zahrada, Zářivé hlubiny a jiné prózy (poslední dvě, stejně jako divadelní hry Ze života hmyzu, Adam stvořitel a Lásky hra osudná, napsal spolu se svým bratrem). O tvořivosti Josefa Čapka svědčí i jeho Básně z koncentračního tábora. Tam, kde nemohl malovat, vyjadřoval se aspoň tužkou na kouscích papíru.
Psáno do mraků je neobvyklou knihou Josefa Čapka. Tento soubor poznámek, zamyšlení a nápadů z let 1936 - 1939 vyšel v knižní podobě až po jeho smrti. Odtud jsem vybral několik úkazek k tomuto článku.
Všechny vznikly jednoduchou grafickou technikou - linorytem. V dějinách české grafiky platí: linoryt = Josef Čapek. Další důkaz toho, jak lze vytvořit krásu téměř z ničeho - z kousku starého linolea pomocí ostrého nože nebo jednoduchého rydla. Povšimněte si, jak zjednodušeně, několika tahy, ale přitom přesně a plnohodnotně lze touto technikou zachytit náladu, přírodní motiv.
Josef Čapek byl také scénografem (vytvořil návrhy scén či kostýmů k více než 60 divadelní hrám), knižním grafikem (navrhl obálky a úpravu více než 500 knih), ilustrátorem (35 knih pro děti i dospělé), karikaturistou, výtvarným teoretikem (napsal knihy Umění přírodních národů, Nejskromnější umění)… A na co všechno jsem ještě zapomněl?!?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama