VIVE DIEU, SAINT AMOUR

HISTORIE BRNĚNSKÉHO OPEVNĚNÍ

28. ledna 2007 v 17:56 |  Historie

HISTORIE

Brnenského opevnení

Krajina na soutoku řek Svitavy a Svratky byla odjakživa jako stvořená ke vzniku města. Také
hrad na Petrově - na skalnatém ostrohu nad soutokem, založený patrně již Břetislavem I, uzavíral a dobře ovládal všechny obchodní cesty - směřující do Brna.
Asi na pomezí 12. A 13. Století začaly vznikat osady jednotlivých národností na území dnešního historického středu města. Češi se již dříve usazovali v místech dnešní ulice Josefské, Německo - Galští kolonisté u dnešní České a Veselé, osada románských kolonistů vznikla na dnešní Běhounské ulici a dole u ústí dnešní Masarykovy ulice se rozkládalo jakési "město ve městě" - židovské ghetto.
Na začátku 15. Století již bylo město Brno obklíčeno hradbami s příkopem, neboť jak známo, ve středověku bylo město bez hradeb zhola nemožné. Toto brněnské opevnění bylo velmi pevné a důkladné, a vedlo od židovské brány pod Petrovem k brněnské bráně, která stávala na dnešním "Šilingráku", odtud pak k Veselé bráně stojící v místech, kde se dnes sbíhají Česká s Veselou ulicí, a dál dnešní Solniční k Běhounské bráně, po dnešní "Roosveltce" k brance na konci Kobližné ulice, odtud k Měnínské bráně a od ní opět k Židovské.
Opevněné město a tvrdý hrad bylo samozřejmě spolehlivým nástrojem k ovládání země za feudálních pánů a v době nekonečných středověkých válek.
Samotné město uvnitř hradeb se mezitím rozdělilo na několik čtvrtí, pojmenovaných podle městských bran - čtvrt Brněnská, Veselá, Běhounská a Měnínská, později přibyla čtvrt Židovská. Z vrchu Petrova zmizel hrad, který ztratil pro zeměpána význam a cenu po založení města, ale byl vystavěn do roku 1277 nový mimo město, na kopci zvaném Špilberk.
A čas šel dál. Válkami zužovaná města Evropy zpevňovala své staré hradby a nejinak tomu bylo v Brně. Brněnské městské hradby se po zkušenostech ze švédského obléhání v letech 1342 - 1645 notně posílily. Třeba před dvojnásobnou či jen jednoduchou bránou byly představěny vždy ještě další dvě obloukovité zdi s další novou bránou.
V horní části Běhounské ulice(viz.dolní obrázek) byla snad roku 1747 zřízena nová jen symbolická brána, oprávněně pojmenovaná Dřevěná. Ztratila však na svém významu poté, co byl k městu připojen přilehlý augustiniánský klášter s kostelem sv.Tomáše.
V této době došlo k likvidaci Židovské čtvrti z roku 1454, kdy zmizel také židovský hřbitov před židovskou bránou. Jeho náhrobků bylo užito ke zpevnění městských hradeb!
Nejdůkladnějšímu opevnění jaké se kdy Brnu dostalo ukazuje rok 1749. Bylo vybudováno po
zkušenostech ze švédského obléhání (asi před 100 lety) a z bav před vpádem pruských vojsk. Toto velmi složité opevnění s baštami až 10 metrů vysokými, někdy i s kasematy, osobně řídil v první polovině 18. Století francouzský inženýr Louis Francois de Rochepine.
Za obět padl kus osady Švábka, která stála v oblasti dnešní Údolní ulice, celá obec Hartlůvka, což bylo jakési "předměstí" u Veselé brány, Kapucínský klášter a kostel proti Měnínské bráně, klášter Františkánů pod Petrovem a celé ulice před i za hradbami. Byl zasypán starý hradební příkop a vykopán nový. Na významu v té době pozbyla Měnínská brána, která byla přeměněna na obytný činžovní dům, přestalo se také chodit brankou v Kobližné ulici. V nových zdech pevnějšího opevnění byly proraženy nové brány u Veselé a Židovské brány. Nově vybudovanou brankou Haklovou se vlastně nikdy nechodilo, stejně jako i jiných nových bran se většinou neužívalo…
O sto let později, v první polovině 19. Století, s prudkým rozvojem průmyslu pozbyly na významu také městské hradby. Veselá brána a Dřevěná brána už zmizely, také Židovská brána, zřízená roku 1241, kdy se poprvé připomínají brněnské městské hradby, a obnovená r. 1350, byla zbořena mezi prvními. Přesněji řečeno dne 15. Července 1835. Postupem času se dostalo i na ostatní brněnské brány. Výjimkou zůstala Měnínská brána, která stojí dodnes. Jednotlivé bašty se měnily ve skladiště dřeva či střelného prachu.
A zde nám vlastně procházka historií brněnského městského opevnění končí. Poslední torzo hradeb můžete vidět v parčíku vedle hotelu International za Moravskou galerii mezi ulicemi Husova a Panenská.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama