VIVE DIEU, SAINT AMOUR

Filmové Umění

24. ledna 2007 v 0:23 | Mike |  Filmy

FILMOVÉ UMĚNÍ
Přišel i císař pán
Když se v roce 1896 v Čechách poprvé promítal film, nenechal si to ujít ani sám císař pán František Josef I. Koneckonců, atrakce to byla nevídaná a nikdo netušil, jestli někdy uvidí další.
Uviděl by. Nového vynálezu se bystře chopil inženýr Jan Kříženecký a už roku 1898 promítal zvědavcům svá kratičká díla. Sto osmdesát diváků tenkrát sedělo v nově otevřeném pavilonu český kinematograf na pražském Výstavišti a úžasem téměř nedýchalo, protože vidět oživlé postavy na nehybném plátně bylo prostě k neuvěření. A kdyby jen postavy! Promítaly se tenkrát slavné filmy bratří Lumierů, evropských vynálezců kinematografu. Když bratři poprvé zkoušeli svůj přístroj v rodné Francii, pustili první hrstce diváků svůj kratičký film Příjezd vlaku na nádraží. Zděšení Pařížané jim málem zbořili sál, protože nikdo z nich nechtěl být přijíždějícím vlakem rozdrcen.
Kříženecký byl první
Zájem o český kinematograf byl obrovský:program se neustále obměňoval, k vidění byla jednoduchá hraná délka i dokumentární záběry přímo z Výstaviště nebo z Prahy.
Třeba výjev z lázní Žofínských Kříženecký při zpracování vykopíroval dvakrát, podruhé zpátky, takže ti zazráční plavci skákali z vody na břeh a dopadali přímo na skokanský můstek.
Kříženecký udělal dobře, když při filmování na Výstavišti pozval ke spolupráci známého pražského komika Josefa Švába Malostranského spolu vytvořili minipříběhy jako výstavní párkař a lepič plakátů. Neobratný lepič v něm vylije lepidlo do párkářova džbánu a strhne se rvačka, do níž se ochotně zapojí i hosté z blízké hospody U Nesmysla. Celé režisérské umění Kříženeckého spočívalo v tom, že se akce nedostala mimo záběr kamery.
Než film promluvil
Výstava ve Stromovce skončila, ale vývoj filmu pokračoval. První česká filmová společnost se jmenovala Kinofa a vznikla v roce 1911. Vyráběla dokumentární filmy a spoustu komedií, které sice neměly o diváky nouzi, ale kvalitou neoslňovaly. Zlom nastal po válce. Podnikatel Miloš Havel tehdy založil půjčovnu filmů American Film, který spolu se společností Biografia vytvořila firmu A.B. Ta hrála až do konce 2.světové války první housle v české kinematografii. Přesto ale tvořily české filmy ve dvacátých letech jen asi 5% promítané produkce. Umělci tehdy hledali horko těžko látku na zfilmování. Často čerpali z knižních předloh, kde hledali sentiment nebo drama. Je to pochopitelné - tvůrcům nešlo ani tak o umění jako o obchod. Důležité bylo, aby se film zaplatil.
Ve 30. Letech se stal zázrak. Film se naučil mluvit!
A se slovem přicházejí ke slovu herci, které znáte z filmů pro pamětníky: Ferenc Futurista, Vlasta Burian, Theodor Pištěk, Hugo Haas…
Oživil ho počítač
Lidé v roce 1996 stojí přede dveřmi dalšího tisíciletí, ale film jimi už prošel. Dokázal totiž oživit mrtvého.
Americký herec Bruce Lee zemřel už asi před šestadvaceti lety. Přesto se ale další roky po jeho smrti natáčely další filmy. Do počítače totiž byly totiž převedeny tisíce jeho snímků ze všech možných úhlů, informace o jeho gestech, postojích, způsobu chůze. Hlas vznikl digitálním kopírováním jeho řeči ze starších nahrávek. A film přijde něco okolo 50 milionů dolarů. A rozdíl mezi Brucem Leem skutečným a umělým nepoznáte!
Takže pradědeček Kříženecký by se asi hodně divil. Podle odborníků se jednou budou točit filmy takovým způsobem. že herec zahraje jednu roli a může odejít do penze. Filmové společnosti si koupí jeho data a jako mladík bude hrát i tehdy, když mu bude osmdesát.
Máme se zřejmě na co těšit(nebo taky ne).Ale to už je věc názoru a třebas opět námětem jiné reportáže. Takže možná příště se budem zaobírat a hodnotit různými druhy filmů, hledat klady a zápory u filmů ve větší míře hraných,kde to všechno závisí na hercích a klady a zápory u filmů kde všechno obstarává dnešní moderní věda a technika.

A teď aby nám to těšení a čekání rychleji uběhlo, hurá do kina! A třeba zrovna na nějaký český film či americký plný efektů,triků a krve --ale to už nechám na Vás!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama