VIVE DIEU, SAINT AMOUR

ELEKTRONICKÉ KNIHY LÁKAJÍ!

24. ledna 2007 v 16:28 |  Oblíbené články
ELEKTRONICKÉ KNIHY LÁKAJÍ. A TIŠTĚNÉ ŽIJÍ.
Kolem elektronických knih, jejichž masivní nástup lze datovat do roku 1998, byl na přelomu tisíciletí velký rozruch. Vizionáři dokonce předpovídali konec tištěné knihy. Dnes prorokují opak: konec textů převedených do digitální podoby, které se dají stáhnout na počítač nebo na čtecí zařízení. Ale tak tragická budoucnost tzv. eBooků - ani přes dvě neblahé události loňského roku - zase není.
Po třech letech zastavilo jedno z největších internetových knihkupectví ve Spojených státech Barnes & Noble prodej elektronické literatury na svých webových stránkách. Důvodem byl nedostatečný zájem publika.
Na druhé straně společnosti Microsoft i Adobe, které produkují čtecí software Microsoft Reader a Adobe Reader, se snaží nalákat čtenáře nejrůznějšími způsoby. Loni a v létě přišel Microsoft se zajímavou nabídkou: pokud si koupíte novou verzi prohlížeče, budete si moci stáhnout každý týden tři knižní tituly zdarma. Akce trvala dvacet týdnů a zahrnovala šedesát nejprodávanějších e-knih. Loni v prosinci pak oživila trh firma Adobe, když otevřela Adobe Digital Media Store, stránku s knihami a časopisy v PDF formátu. Bestsellerem je tu nový příběh Stephena Kinga Riding the Bullet, který lze pořídit už za dva dolary.
Přesto zůstává elektronické podnikání jen kapkou z celkových knižních obratů. To připouští i internetový obchod Amazon, na jehož stránkách lze digitální tisky pořídit také. Podle ředitele mediálních produktů na Amazon.co.uk jde v digitální podobě na odbyt lépe literatura faktu, zejména obchodní a sebezdokonalovací tituly.
Možností nových technologií využívají zejména univerzity, akademičtí nakladatelé a veřejné knihovny, které tak mohou ušetřit na skladném. Nechápou to jako konkurenci tištěné literatuře, ale jako její doplnění, povzbuzení zájmu o čtení obecně. Zavedenou institucí je Project Gutenberg, založený už v roce 1971 a podporovaný stovkami dobrovolníků, který od loňska nabízí deset tisíc knih zdarma na internetu. Většina titulů je staršího data, aby se na ně nevztahovala autorská práva.
Nakladatelství Oxford University Press zhruba před čtvrt rokem zahájilo projekt Oxford Scholarship Online. Nabízí v něm 700 knih v elektronické podobě z oblasti filozofie, ekonomie, politických věd či náboženství, dalších 200 novinek dodá letos. Zdarma lze z každého titulu číst úryvky, stáhnout si je celé však mohou jen předplatitelé.
V Česku se zatím elektronickým knihám moc nedaří. ,,Prodej je mizivý, dá se spočítat v desítkách kusů za měsíc," říká Petr Král, marketingový manažér brněnské firmy Internet-Shops. Ta mimo jiné provozuje internetový obchod Vltava.cz, nabízející na 800 titulů v digitální podobě převážně odborné literatury. Přesto Král věří v budoucnost a využitelnost elektronických knih, jejich rozšíření na českém trhu odhaduje v horizontu pěti let. Až přijdou dokonalejší a levnější čtecí zařízení, až se velcí čeští ,,kamenní" nakladatelé naučí pracovat s moderními operačními systémy a elektronické knihy budou chápat jako nezbytné doplnění své tištěné produkce, ne jako její ohrožení.
Převzato z MF Dnes (10.3.2004); redakčně zkráceno a upraveno
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama