VIVE DIEU, SAINT AMOUR

DEPECHE MODE

24. ledna 2007 v 14:05 |  Hudba
DEPECHE MODE
Bylo 28. Května 1996 brzy ráno. Pacientovo srdce už potřetí vypovědělo službu. Dávka drogy musela být značná. Po dlouhých dvou minutách se lékařům podařilo pacientův stav stabilizovat.
Dave Gahan, zpěvák kultovní skupiny Depeche Mode, se právě podruhé narodil. Kudy vedla jeho cesta na losangelskou kliniku Cedars-Sinai?

START: BASILDON

Najdete ho necelých 400 kilometrů od Londýna v hrabství Essex. Zaprášené průmyslové město s jednotvárnými řadovými domky a hlučícími továrnami. Diskotéka Raguels v nákupním centru byla jediným vzrušujícím místem, které jako magnet přitahovalo mládež. Andy Flatcher, jeho spolužák Martin Gore a kamarád Vince Clarke snili o tom, že tady budou jednou vystupovat.
Už v roce 1976 (to jim bylo 15 let) začali zkoušet u Vince v pokojíčku s jedním syntezátorem a elektrickou kytarou, kterou objevili na půdě. Říkali si Composition of Sound. Po dvou letech došla Clarkeovi staršímu trpělivost a kluky prostě vyhodil. Naštěstí se dali dohromady s punkerem Davidem Gahanem a zkoušky se přesunuly do garáže za domem jeho rodičů. Kvarteto si odbylo své první živé vystoupení už pod názvem Depeche Mode. Jméno dal skupině právě Dave podle francouzského módního časopisu.

ROZJEZD

V klubech se jejich hudba líbila, ale gramofonové firmy na experimenty nebyly zvědavé. Skladba Photographic se sice objevila na kompilaci Some Bizarre Album, ale tím to haslo. Až v roce 1981 si jich v londýnském klubu Bridge House všiml producent Daniel Miller, který právě zakládal firmu Mute Records a podepsal s nimi smlouvu na pět singlů. Debutové album Speak and Spell (1981) přineslo kapele úspěch. Vince Clarke o výsluní popularity vůbec nestál a tak se rozhodl kapelu opustit. Pozicí kapelníka převzal Martin Gore.
Rozloučili se s kytarami a na inzerát v časopise Melody Maker našli posilu: hráče na syntezátor Alana Wildera.
Jejich druhé album A Broken Frame (1982) dobývá osmou příčku v britské hitparádě.

PEVNĚ V SEDLE

Brzy jim došlo, že v jejich hudbě si každý najde to, co chce slyšet. Někdo je nazývá novoromantiky, jiní futuristy. Texty často provokují. Rychle za sebou následují alba Construction Time Again (1983), Some Great Reward (1984) a kompilace The Singles 1981-85. Skupina nabírá druhý dech. V berlínském Hansa studios připravují nové album Black Celebration (1986) a přivádějí fanoušky do varu na stejnojmenném turné.
Potvrzením jejich úspěchu je i album Music for the Masses (1987). Deska boduje na 35. Místě v americké hitparádě. Skupina má za sebou sedm let nepřetržité hitové produkce v Británii a díky koncertním šňůrám získává tisíce fanoušků také ve Francii a v Německu. Všichni jsou téměř na hranici vyčerpání. Na nějaký čas se proto jejich cesty rozcházejí, Dave se chce věnovat rodině.

PÁD Z VÝŠKY

,,Je to nejlepší, co jsme kdy nahráli," tvrdili Depeche Mode jako jeden muž o albu Violator (1990). Nadšení neskrývali kritici ani fanoušci. Přesto tento fenomenální úspěch předznamenává Daveův pád do kokainové propasti. Uvnitř kapely se rozpoutalo peklo. V roce 1992 při nahrávání ve Španělsku její členové spolu nedokázali až ani mluvit, každý bydlel v jiném patře hotelu a jejich manažér neustále urovnával hádky.
Přesto se v roce 1994 vydali na nejdelší turné v historii kapely. Dave se mezitím změnil v nepoznání. Začal se stylizovat do role skutečné rockové hvězdy - nechal si narůst vlasy, pořídil si sbírku tetování a několik silných motocyklů, rozvedl se s manželkou a odstěhoval se do Los Angeles.
Alanovi Wilderovi, zvyklému na tvrdou práci, byly jeho hvězdné manýry proti srsti. V létě 1995 se v Londýně sešel s Martinem a Andym a rozhodl se ukončit spolupráci. Daveovi napsal do L.A., ale ten ani neodpověděl. A bylo to. Depeche Mode se rozpadli. Pro Davea to byl jen další podnět k cestě na dno. Předávkovat se pro něj bylo denní rutinou. Když onoho květnového rána konečně probral z klinické smrti, byl americkými úřady obviněn z trestného činu.
VZKŘÍŠENÍ
Depeche Mode stáli doslova na křižovatce. Alan odešel, další dva členové se nervově zhroutili a zpěvák málem zemřel na předávkování. Martin měl pocit, že mu došla inspirace a na Daveově hlase zanechala drogová závislost hluboké stopy. Nakonec se rozhodli jít do toho znovu, ale v klidnějším tempu. Na přelomu roku 1998 se dokázali vrátit na scénu s albem Ultra. Svou pozici potvrdili v roce 2001 skvělým albem Exciter.
Jejich hudba se posunula blíž k rocku, ale posluchači jim zůstali věrní. Opět se vydali na turné, koncertovali také v Praze. Dave abstinoval, dosáhl dokonce stažení žaloby. Hodně mu pomohla nová rodina, manželka Jennifer a čtyřletá dcera Stella Rose, se kterými žije v New Yorku.
Před několika měsíci Dave Gahan následoval Martina Gorea (alba Coutnterfeit a Stardust) a vydal své debutové sólové album Paper Monsters. I když se často mluví o rozpadu skupiny, Depeche Mode mají i po 22 letech stále co říct.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Valezka Valezka | Web | 27. července 2007 v 20:32 | Reagovat

Pro všechny DM pozitivní - podívejte se prosím na můj blog a přispějte nějakým komentářem. Díky :) Ráda vás tam uvidim.

2 lenka lenka | 1. dubna 2008 v 20:51 | Reagovat

Užasnýýýý!Díky!

3 pooky pooky | Web | 24. dubna 2008 v 16:55 | Reagovat

mrkni na klipy DM : http://youtube.com/dmrare

4 Nikča Nikča | Web | 22. srpna 2008 v 10:42 | Reagovat

Depeche Mode miluju!Nejlepší kapela na světě.

5 Joni Joni | Web | 18. července 2017 v 20:07 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone5S. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Detailov WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama