VIVE DIEU, SAINT AMOUR

BRNĚNSKÉ HISTORICKÉ LAMPY

24. ledna 2007 v 10:24 |  Historie
BRNĚNSKÉ HISTORICKÉ LAMPY
Brněnské ulice se začaly osvětlovat roku 1781, kdy bylo dáno do provozu 277 lojových svítilen. Jejich počet se postupně zvyšoval, avšak podstatného zlepšování se dosáhlo teprve zavedením plynu. V červenci 1846 obdržela Brněnská společnost pro osvětlování plynem povolení k zavedení veřejného plynného osvětlení. Plynové lampy byly tedy instalovány ve vnitřním městě a v okolí Radlasu, kde byla vystavena plynárna. Brno se rychle rozrůstalo, předměstské obce se připojovaly k velkému městu a veřejné plynové osvětlení se kvapem rozšiřovalo. Koncem 19. Století se tedy již po Brně každodenně rozžíhalo více než dva tisíce světel.
Dnes bychom už pravděpodobně plynovou lampu v Brně nenašli. Ale přeci jen bychom si mohli o veřejném osvětlení dnešního města něco povědět. Vyloučíme-li různé zdobně kované lampy a lucerny, většinou zavěšené ojediněle v průchodech a průjezdech nebo volně na soukromých domech, setkáme se v nejstarších částech města Brna hned s několika typy "historických lamp..
Tato lampa je nerozšířenějším typem v historickém jádru města, nepočítáme-li samozřejmě nové moderní zářiče. Původem je pravděpodobně pražská, kteroužto domněnku ještě umocňuje znak Starého Města Pražského na zdobení lampy. V Brně pak tento typ, který je asi nejkrásnějším a nejelegantnějším, najdeme zejména v okolí Petrova a přilehlých uliček Petrská, Biskupská, na Kapucínském náměstí, v Biskupském dvoře u Zelného trhu a na Františkově - dnešních Denisových sadech . Naprázdno nevyšlo ani Staré Brno, zvláště ulice Studánka a Mendlovo náměstí okolí kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Pravidelně se za tmy rozsvěcují také dvě lampy na Pekařské ulici a dvě na České, ale tímto bych už raději výčet ukončil, ojediněle se totiž tento typ vyskytuje na dalších místech po celém Brně. Historické uličky přijaly tento typ lampy za svůj teprve před pár lety, na fotografiích z konce sedmdesátých let vidíme na místech, kde nyní září do tmy noci tyto lampy.
Jejich předchůdce, které měly dříve patrně tak trochu historické osvětlení nahradit. Několik takových lamp můžeme dnes ještě v Brně také spatřit, na místech, kam novém kolegyně dosud nedorazily ( a patrně už ani nedorazí) - třeba na Starobylém Římském náměstíčku, kde kdysi, než se tu usídlil pouliční prodej, umocňovaly ponurou náladu zčernalých střech, zetlelých zdí a hrbolatých dlažebních kostek. Nejvíce jich ale můžeme spatřit především mezi ulicemi Bašty, Husova a Petrov - ano, na Terasách, kdysi v dávných dobách nepřístupné, dnes opravené a vyhledávaným odpočinkovým místem.
Na svazích Špilberku se můžeme setkávat s dalším typem lampy. Na rozdíl od typů předchozích - šestihranných je tato lampa čtyřhranná. V brněnských ulicích však nic nového.Jedná se totiž o repliky plynových lamp z poloviny minulého století, které byly rozšířeny takřka po celém tehdejším Brně - nejen v historickém jádru, ale i na Starém Brně, v Zábrdovicích, Trnité apod., jak se lze snadno přesvědčit ze starých fotografií. Firma Kopstav, která rekonstrukci parku u Špilberku provedla, dodala další repliky i na další místa v centru Brna.
O této lampě snad ani nemůžeme hovořit jako o typu, vždyť co do počtu jsou jen tři, byt pěkně kované a zdobené. Osvětlují zvysoka starobylou Mečovou ulici, které se kdysi říkalo Za radnicí. To je ta, kde do ulice hledí zazděný zrádný konšel…
Staré fotografie nic nezastřou, naopak, odhalí i další fakt, že v Brně existovaly hned dva typy lamp, dosti odlišné od sebe a přesto někdy svítívaly naproti sobě ve stejné ulici. Dosti věrné napodobeniny druhého typu historické brněnské lampy stojí v horní části zelného trhu, kde ústí ulice Peroutkova. Je jich tam celkem šest a jinde už k vidění nejsou, aspoň co já vím.
PODLE ČASOPISU DIVOCH:Obrázky a fotografie převzaty ze stránek Kovostudio s.r.o
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama