VIVE DIEU, SAINT AMOUR

21 GRAMŮ

24. ledna 2007 v 18:27 |  Filmy
FILMOVÉ OKÉNKO
RECENZE
21 GRAMŮ
USA 2003, 125 min, drama
Režie: Alejandro González Ińárritu
Scénář: Guillermo Arriaga, Alejandro González Ińárritu
Hrají: Sean Penn, Naomi Watts, Benicio Del Toro, Charlottte Gainsbourg, Melissa Leo, Clea
DuVall
Dá se život zvážit? V okamžiku smrti prý tělo spolu s duší ztratí dvacet jedna gramů. No, nevím co je na tom pravdy, to jsem nezjišťoval. Raději vás chci pozvat na nový film režiséra Alajandra González Inárritua a scénáristy Guillerma Arriaga, autorské dvojice která stála za vynikajícím mexickým snímkem Amores Perros - Láska je kurva, odehrávající se v jemně zlověstném Mexico City. První čeho si možná všimnete,je fakt, že se oba snímky od sebe dost liší. Zatímco Amores Perros lehce připomíná kultovní snímek Quentina Tarantina Pulp Fiction, 21 gramů je snímek naprosto odlišný. Jedná se o psychologické drama věnující se nejen smrti, ale především životu, lidským osudům a vztahům mezi nimi. Nikdo nebude tím, kým byl dřív…
Styl vyprávění celého snímku vám může zpočátku přijít trochu chaotický, jelikož režisér vám servíruje střípky příběhu v rozházeném časovém sledu, ale sami později poznáte že všechno do sebe perfektně zapadá. Ale stačí jen chvilka nepozornosti a mohou vám začít unikat některé souvislosti a film se sesype jako dům z karet. V mnoha místech se můžete dohadovat, co té či oné scéně předcházelo, či co bude následovat. Ale jakmile do filmu celým srdcem proniknete, stane se pro vás snímek 21 gramů nezapomenutelným zážitkem, o kterém přemýšlíte ještě dlouho po filmu.Jelikož je to film který ve vás zanechává stopy a nemůžete se toho dlouho zbavit. Tak moc vás osloví, že začnete přemýšlet o věcech, nad kterými obyčejně tolik nedumáte!
V 21 gramech nejsou žádní psi, ale výtečné herecké výkony Seana Peana, Naomi Watts a grandiózní výkon Benicia Del Tora. Objevují se tu v rolích lidí, kteří spolu na první pohled nemají vůbec nic společného, ale jak to tak chodí, jejich osudy se vinou tragické dopravní nehody propletou a způsobí jim zásadní změny v jejich životech. Nejvíce mně zaujal výkon už zmiňovaného Benicia Del Tora, jenž hraje roli napraveného trestance, který svěřil svůj život do rukou Božích. Jeho marnou snahu žít obyčejným životem se svou rodinou a svými blízkými ztvárnil na výbornou. Tím ale nechci podceňovat výkony ostatních herců, určitě nesmím opomenout stejně famózního Seana Peana.
Celý film se odehrává v temné atmosféře a místy nese i prvky autentičnosti, o to víc vás příběh pohltí.
21 gramů ze zcela čistým srdcem velice doporučuji. Zpočátku budete asi trochu zmatení a dezorientováni, ale jakmile se do toho dostanete a začnete chápat smysl snímku, nebude už úniku jelikož vás celý pohltí. Není to film pro každého, je to těžký, zrnitý,tragický,ne zrovna optimistický ,ale rozhodně těžší než 21 gramů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama