VIVE DIEU, SAINT AMOUR

6 nejlepších alb pro jarní depresi

22. ledna 2007 v 21:59 | Mike |  Hudba

6 nejlepších alb pro jarní depresi
Nebudeme si nic namlouvat. Je po zimních prázdninách. Skončila zima a sním spojené radovánky. Venku bylo pošmourno, mrholilo a byla tam příšerná zima. Vlaštovky a čápy táhly na jih, protože tu rozhodně nehodlali strávit nejhorší část roku(ani se jim nedivím).
Ale my nepoletíme nikam.Alespon zatím. Tma byla už skoro po čtvrté hodině a tma byla už i v devět ráno. A k tomu všemu jsme museli vytáhnout svoji zimní bundu a rukavice(ach jo).
Nebyli žádné open-air festáky (ať už taneční tak rockové). V klubech jsme si museli dávat věci do šatny (kde nám je stejně někdo šlohnul - pokud tam vůbec ta šatna byla?!). Určitě jste všichni dostali nebo ještě dostanete kašel, chřipku a rýmu.(pchá). Naše podvědomí to tuší. A právě proto vám teď chci naservírovat čerstvou jarní depresi(máte radost?).
No, to je ta špatná zpráva(zřejmě). Mám ale pro vás i jednu dobrou(doufám).Jarní deprese může mít mnoho podob. Třeba melancholickou, nostalgickou, vážnou, zamyšlenou, nenápadnou, pohodovou, vražednou, neškodnou, rozplizlou, poetickou, něžnou, erotickou, malátnou, harmonickou, dokonce i laskavou a přítulnou. Jakou si ji uděláte, takovou ji budete mít(Jo,jo já vím, zní to otřepaně a strašně). No, to jsem přehnal, ale můžem se to pokusit nasměrovat, ovlivnit nebo tak něco. Aby se vám to povedlo, vybral jsem pro vás šest nejlepších alb. A věřte, že mě to dalo opravdu zabrat. A nebojte se, všechny jsem pečlivě vyzkoušel a přežil jsem to vcelku ve zdraví. No fakt. Takže přeji pěkné počteníčko a snad i hudební inspiraci pro vaši jarní depresi.
Ahoja Váš Mike

KID LOCO
A Grand Love Story
Kid Locovo album je plné lásky a svůdné, ale tuze elegantní erotiky. Když je za okny opět sychravo, fučí vítr a obloha je opět zatažená, není nic lepšího než strávit den zachumlaný v posteli a poslouchat hudbu tohoto pohodovýho francouze.
A když k tomu budete mít u sebe svoji drahou polovičku, rázem zapomenete na to, že už je už je zima pryč, a jaro pomalu začíná. Že zase je ta pekelná škola,že dlouhé kabáty na pár měsíců zmizeli v hloubi skříní a místo toho ke své radosti(i jiných) vytáhnete pro změnu krátké sukénky. Ostatně, existuje snad něco lepšího než láska? Jistě, naskytá se otázka, co se s vámi bude dít, když budete sami. Ale to nebudu rozvádět. A nebojte se, ani tehdy vám neusedne za krk jarní samota. Stačí jen slastně pootevřít dvířka své věrné družky gantazie a smutek je fuč. Tulivější album snad ani neznám!
Nejlepší skladba:
Switch
MANU CHAO
Clandestino
Byli jste někdy ve Španělsku? Že ne?! Tak to je škoda! Ale jestli přeci někdo z vás jo, tak určitě ted máte vztek, že už je to pryč?! Stýská se vám po pláži, sluníčku, červeném vínu, pašovaném hašiši z Maroka:.) a potom úžasném prázdninovém románku s místní barmankou nebo plavčíkem? Kdo by z toho nedostal depresi, že? Máte recht. Ale nebojte, sníh je pryč, Španělsko je sice daleko a tak jediné, co vám zbylo, je neuvěřitelně melancholická deska Clandestino, solový debut bývalého frontmana skupiny Mano Negra. Album, koncipované jako jednotlivé melodrama o životě, smícháná bez pauz mezi skladbami, je ta nejrozmanitější vzpomínka na léto, kterou si můžete mezi padajícími studenými vločkami dopřát.
Nejlepší skladba: La Despedida

NICK CAVE

Murder Ballads
K jarní depresi nerozlučně patří
Úvahy o smrti. A jestli má někdo patent na ničivé songy na toto téma, není to nikdo jiný než australský Berlínan Nick Cave. Jeho skladby jsou dechem smrti prodchnuté od samého počátku jeho kariéry, dokonce i v těch případech, kdy skladby vlastně pojednávají o něčem úplně jiném. Na albu Murder Ballads pak už konečně nezpívá opravdu o ničem jiném a činí tak způsobem děsivým a šokujícím. Doprovodná kapela Bad Seeds k tomu míchá ponurý koktejl z blues a lehce barového jazzu. Vhodná pro výběr písně a šatiček do rakve.
Nejlepší skladba: O Maheys Bar
DEPECHE MODE
The Singles 86 - 98
Na celém širém světě snad neexistuje kapela, která by byla víc studenější. Alespon pro mne. Všechno je špatně, bolí vás u srdce a není to (zatím) infarkt. Depeche Mode vás z takového stavu rozhodně nedostanou, spíše si díky jejich hudbě začnete v těch depkách ještě více libovat. Jestli už nemáte z vaší depešácké puberty schovanou celou její diskografii, bohatě postačí si pořídit tento singlový výběr. A už to frčí. Voyerská Stripped, masochistická Strange Love či fetácké memoáry v Barrel Of A Gum.

Nejlepší skladba: V mém případě všechny


THE DOORS

Greatest Hits

Můžete celé hodiny kecat o Louvovi Reedovi, o Nicku Caveovi, o Nirvaně nebo Smashing Pumpkins. Ale stejně budete mít co dělat, abyste dokázali, že nejmelancholičtější a nejchladnější skupinou na světě nejsou právě The Doors. Jasně, The Doors jsou z Kalifornie, kde je sluníčko a seznámili se na pláži. Jenže to vypadá, že jejich frontman Jim Morrison měl chladnější období permanetně zasunutý kdesi v sobě. Byl šíleně melancholický, podivný a jakoby pro něho všechno jen končilo. Což se mu nakonec povedlo a dnes spočívá na hřbitově v Paříži.

Nejlepší skladba: The End

U2
The Joshua Tree
Jestli se něčeho člověku v táhlé křeči jarní deprese nedostává, je to každopádně dostatek lásky, víry a naděje. Pominete-li v takovém případě černé myšlenky na smyčku, vybrakovanou lékarničku či na Nuselský most, nebo aspon v sobě s těmito složitě jednoduchými návody k řešení bojovat - zkuste hudbu! A jestli to má být hudba provoněná láskou, vírou a nadějí, tak není nic lepšího než U2.
Nejlepší skladba: With or Without you

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sora Sora | 20. dubna 2009 v 15:24 | Reagovat

jo hele víš ja tihle skupini znám ale nepripadaju mi moc melancholicke vieš ked chceš počut niečo melancholicke tk si pusti gloomy sunday aneb ponurou nedeli od madarskeho baroveho spevaka jo to je hodne smutná písen jo a taky jsou hodne melancholicky apocaliptica jo ti hraji desne dobre he

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama